Zonguldak’a yakışır stat olacak

Zonguldak’a yakışır stat olacak
Bu içerik 4582 kez okundu.

Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Karayılmaz,  tribün inşaatı süren Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu’nun son durumu hakkında bilgiler verdi.

4 tarafı kapalı yeni stadyumda atletleri ve  yaşam boyu spor yapanları mağdur etmemek için 4 kulvarlı pis kalacak. Kale arkaları biraz daha stadyuma yaklaştırılacak.

Yeni bir atletizm sahası yapılması için yer arayışları sürüyor.

Yeni stat projesi toplam 45 Milyon TL ödenek ayrılacak.

Stadyumda devam eden kapalı tribün inşaatı Eylül ayına kadar tamamlanacak. Zonguldakspor yeni sezonda maçlarını Karaelmas Kemal Köksal Stadyumunda oynayabilecek.

STAD YETİŞECEK

Mevcut stadyumun 4 tarafı kapatılarak 15 bin seyirci kapasiteli  modern bir stad olarak hizmete sokulacağını belirten Karayılmaz, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Sayın Bakanımızın Zonguldak’ı ziyareti sırasında tribünlerle alakalı yoğun bir gündem vardı. Zonguldak Kömürspor’un maçlarının şehir merkezinde oynamasıyla ilgili talepler vardı. Ben göreve geldiğimde, son 1 ay kalana kadar hiçbir soyunma odası yokken, Sayın Valimizin ve Emniyet Müdürümüzün destekleriyle, Zonguldakspor’un hedefi olan bir takım olması nedeniyle, 1 yıl daha içeride oynamasını sağlamıştık. Ancak ihalenin yapılmış olması ve önümüzdeki yıla müsabakalara yetişmesi için sahanın, yetiştirilmesi gerekiyordu.  O nedenle ilimizde fiziksel şartları tek uygun yer olan Devrek’i seçtik ve orayı hazırladık. Akabinde ihalemiz yapıldı. Müteahhit çalışmalarına devam ediyor. Sayın Bakanımız geldiler. Emirlerini verdiler. Müteahhit firmayla da görüşüldü. Sayın Bakamınız  ‘Eylül ayına sahanın yetişmesi için ne gerekiyorsa yapılsın. Ben Zonguldak halkına söz verdim’ dedi. Biraz taban kısmı yavaş gitti ama sonrasında çok hızlı bir sürece girdik. Kaba inşaatı bitmek üzere. 1,5 ay sonra çelik konstrüksiyon konulmaya başlanacak. Büyük bir heyecanla takip ediyoruz. Çelik konstrüksiyonun süresi 75 gün. Yani Mayıs’ın sonunda 75 gün saydığınızda tribünün altındaki işlemler devam ederken yukarıdaki işlemlerde biter. Zonguldakspor burada müsabakalarını oynamaya başlayacak. Zonguldakspor müsabakalarını oynarken bir yandan her zaman spor yapma imkânı bulamayan Zonguldaklı vatandaşlarımızın yürümelerini sağlamak ve milli takım seviyesinde atletizm sporuna gönül vermiş sporcularımızla birlikte düzenlemeler gerekiyordu. Bununla ilgili önlemlerimizi aldık.  Kulvarlarımızı yerleştirdik. Sayın Bakanımızın emirleri ve Milletvekillerimizle görüşmeleri sonucunda Zonguldakspor’umuzun önümüzdeki yıllarda çok nezih ve çok güzel bir stadyumda mücadele etmesi için çalışmalarımız başladı. Şimdi ufak tefek planlamaları devam ediyor. 45 Milyon TL’ye mâl olacak stadımız uzun yıllar Zonguldak’a hizmet verebilecek nitelikte. Zonguldakspor’un da rakibini baskı altına alabileceği güzel bir stad olacak.

Stadyum 2 bölümde yapacak. Öncelikle karşıda yer alan iki kale arkasının içeriye giren kısımlarıyla ilgili büyük bir çalışma yapılacak. Oda önümüzdeki sezon içerisinde maçlar yapılırken bitecek. Set halinde kapatılacak, arkada inşaat devam edecek. Kapatılan alanla saha arasında 6 buçuk metre mesafe kalacak. Şu an onun ihale çalışmalarımız devam ediyor.”

ÇİM ZEMİN YENİLENECEK

Çim zeminin şu anda aşırı kullanım nedeni ile bozulduğunu belirten Ahmet Karayılmaz, bu konuda ise şunları söyledi: “Zonguldakspor’un ivedilikle başarıyı yukarılara taşıması için kendi tesisinin ve antrenman sahasının olması gerekir. Siz ne kadar çim sahaya iyi bakarsanız bakın, 6 gün idman yapılan bir futbol sahasının dayanması beklenemez. Böyle bir zemin yok. Bir çok takımın antrenman yapabileceği idman sahaları var. Stadın zemininin iyi olması için haftada 1 idman, 1 maç yapılmadı. Yoksa her gün idman yapılan sahanın zemini elbette  bozuluyor. Biz zeminin bakamını yine yaparız. Yeni sezona hazır hale getiririz. Ama bu şekilde aşırı  antrenman  yoğunluğu olursa  özellikle kış aylarında  yine bozulur, kıkıntı  yaşanır.”

ZONGULDAKSPOR’UN TESİSİ OLMASI LAZIM

Üzülmez Sahasını tekrar futbolun hizmetine sunmak için girişimlerinin sürdürdüklerini belirten  Ahmet Karayılmaz, Zonguldakspor’un burayı tesis  yapmak için girişimlerinin olması halinde önceliği Zonguldakspor’a vereceklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Üzülmez benim yıllarca futbol oynadığım bir futbol mabedi. Zonguldak’ta amatör futbol için böyle bir stat olması gerekliliğine inandığımdan dolayı burayı tekrar kazandırmak istiyoruz. Futbolu geliştirmek istiyorsunuz, idman sahanız yok. 8 takım Fener’e kümelenmiş. Futbol adamı olarak söylüyorum, bir taktik çalışması yapma şansınız yok. Zonguldak’ta futbol popülaritesi var. Zonguldak 144 kulübü ile Türkiye’de en iyi 20 ili içerisinde. Kulüpleşmeyle ilgili tavan yapılmış durumda. Ama bir tane futbol sahası yok. Futbol sahası olmayan yerde de başarı gelmez. Zonguldakspor’a buradan yetişecek gençlerin önü kapanmış olur. Dolayısıyla benim misyonum, Zonguldak’ta futbolu belli bir yere getirebilmek.  Üzülmez için çalışmalarım var ama Süleyman Başkan’da bir çalışma yaparsa, biz durmamız gereken yeri biliriz. Yeter ki onlar Zonguldakspor’a bir tane antrenman sahası yapsınlar. Zonguldakspor benim canım, ciğerim. Tüm Zonguldak’ın da o şekilde. Zonguldakspor bütün antrenmanını da o şekilde yaparsa, iyi bir çimde oynama şansı yoktur.”

HABER: ERCAN AYGÜN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 17 EKİM 2017
ANA HABER 17 EKİM 2017
MUHTARLAR KONUŞUYOR 17 EKİM 2017
MUHTARLAR KONUŞUYOR 17 EKİM 2017