BBP “Evet” verecek (Videolu Haber)

BBP “Evet” verecek (Videolu Haber)
Bu içerik 807 kez okundu.

Büyük Birlik Partisi Genel Sekreteri Üzeyir Tunç, “1982 darbe anayasasıyla dayatılan darbe hukuku ve vesayetin ortadan kaldırılma mecburiyetindeyiz. 16 Nisan’da ‘Evet’ oyu verecek olanlar da bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır,” dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Sekreteri Üzeyir Tunç, BBP Genel Başkan yardımcısı Tevfik Eren ve BBP MKYK Üyesi İlker Uçar Zonguldak’ı ziyaret etti.

Ziyarete gazetecilerin açıklama yapan BBP Genel Sekreteri Üzeyir Tunç, 16 Nisan'da Büyük Birlik Partisi olarak Evet oyu vereceklerini söyledi ve niçin Evet oyu vereceklerini anlattı.

1982 darbe anayasasıyla dayatılan darbe hukuku ve vesayetin ortadan kaldırılma mecburiyetinde olduklarını belirten Büyük Birlik Partisi Genel Sekreteri Üzeyir Tunç, şunları söyledi:

“Ana muhalefet partisi ortaya yeni bir metin koydu, bundan daha güzel anayasa taslağı ortaya getirdi, Meclis bunu kabul etmediyse, eleştirmenin bir manası yoktur. Başkasının oluşturduğu dalga üstünde sörf yapmayacaksınız. Siz ana muhalefet partisisiniz. Dalgayı kendiniz oluşturacaksınız, oturacaksınız, o dalganın üzerinde sörfünüzü kendiniz yapacaksınız. 16 Nisan referandumu için partinin tüm organlarıyla istişareler yapılarak karar alındı. Türk kimliği ve Türkçe, kuvvetler ayrılığı prensibi, temel hak ve inanç hürriyetleri vazgeçemeyecekleri kriterlerimizdir. 1982 darbe anayasasıyla dayatılan darbe hukuku ve vesayetin ortadan kaldırılma mecburiyetindeyiz. 18 madde içinde BBP'nin kriterlerine tam istedikleri manada olmasa da büyük ölçüde cevap bulduk. Her şeyden önce TBMM'nin 17 Nisan sabahı “Evet”in geçmesini müteakiben hummalı bir çalışma içine girerek, bu milletin temsilde adaletin sağlanmasına engel olan antidemokratik Siyasi Partiler Yasası ve antidemokratik seçim sisteminin derhal değiştirilmesi lazım. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakandan da bu sinyalleri aldık, ama inşallah bizim arzu ettiğimiz noktada olur. Anayasanın değiştirilemez ve değiştirilmesi dahi teklif edilemez maddelerine ilişkin bir değişiklik yok. Üniter yapımızla ilgili hiç kimsenin endişesi olmasın. Değiştirilmesi veya akamete uğratılması yönünde anayasanın 3'üncü maddesiyle bu garanti altındadır. Hiç kimse bir şey yapamaz. Onu da yapsalar, bu millet asla müsaade etmez. Yine anayasamızın 6'ncı maddesinde de bu konu kırmızı çizgilerle çizilmiştir. Böyle bir sıkıntı yoktur. Türkiye bir sistem değişikliğine gidiyor ve bunu sistem bazında düşünmeliyiz”

16 NİSAN’DA ‘EVET’ OYU VERECEK OLANLAR DA BU ÜLKENİN BİRİNCİ SINIF VATANDAŞIDIR

Bunu eleştiren kesim, ana muhalefet partisi başta olmak üzere; ortaya yeni bir metin koydu, bundan daha güzel anayasa taslağı ortaya getirdi, Meclis bunu kabul etmediyse ya da bugün ‘Evet’ diyenler, ‘Yahu kardeşim, niye kabul etmediniz? Bu daha güzelmiş’ diyecek noktaya gelmemişse, eleştirmenin bir manası yoktur. Başkasının oluşturduğu dalga üstünde sörf yapmayacaksınız. Siz ana muhalefet partisisiniz. Dalgayı kendiniz oluşturacaksınız, oturacaksınız, o dalganın üzerinde sörfünüzü kendiniz yapacaksınız. Bizim gibi Meclis dışında bir parti olsanız, böyle bir anayasa teklifi yapacak gücünüz olmasa, önerilerinizi yapsanız ki Meclis dışında olan bir parti olarak, yıllardır Mecliste temsil edilmeyen bir siyasi parti olarak BBP her dönemde anayasa değişikliği söz konusu olduğu kendi metnini hazırlamış, iktidar partisine, ana muhalefet partisine, diğer muhalefet partisine -PKK’nın uzantısını saymıyoruz- ve Meclis dışındaki siyasi partilerin tamamına, bu referanduma gidecek 18 madde hazırlanırken dahi çalışmalarını yapmış ve bu saydığım yerlere iletmiştir. Meclis dışındaki bu parti bunu yaparken, milletin dörtte birinden fazlasının oyunu alan bir hareketin bunu yapmaması, ama başkalarının ortaya koyduğunu eleştirmesinin doğru olmadığını, şık olmadığını, siyaseten etik de olmadığını söylemeden vazgeçemeyeceğim. Samsun’dan, Amasya’dan, Trabzon’dan, Sivas’tan İzmir’e gelenleri de kınıyorum, ayıplıyorum, hiç de doğru bulmuyorum. Çünkü bölücü PKK’lılar hariç, 16 Nisan’da ‘Evet’ oyu verecek olanlar da bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır, onlar da bu vatanın evladıdır. ‘Hayır’ oyları verenleri de bu ülkenin birinci sınıf evladıdır ve vatanperverdir. Hiçbiri vatan haini değildir. Biz inanıyoruz ki, 16 Nisan akşamında ‘Evet’ oyu çıkarsa, ülkemizin lehine olacaktır”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017