Soruşturma iznini Soylu verdi (Video)

Soruşturma iznini Soylu verdi   (Video)
Bu içerik 1922 kez okundu.

Kilimli Belediye Başkanı Ali Aslankılıç ve 3 Zabıta memuru hakkında İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İmzasıyla soruşturma açılmasına izin verildi.

Zonguldak’ın Kilimli İlçe Belediye Başkanı Ali Aslankılıç ve 3 zabıta memuru hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla soruşturma açılmasına karar verildi.

Kilimli Belediyesi tarafından 2016 Ağustos ayında esnaf İsmet Akgün’e ait olan işyerini kanunlara aykırı şekilde kapatılması sonucu yaşanan süreçte, mağdur olan işyeri sahibi İsmet Akgün tarafından konu mahkemeye taşınmıştı. Ve İdare mahkemesi tarafından da haklı bulunan mağdur İsmet Akgün’ün işyerinin açılması için ara karar verilmişti.

Bu mahkeme kararıyla birlikte ayrıca mağdur İsmet Akgün Kilimli Belediye Başkanı Ali Aslankılıç ve 3 zabıta memuru hakkında görevi kötüye kullandığı iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Devam eden hukuksal süreçte ise Kilimli Belediye Başkanı Ali Arslankılıç ve kanunsuz olarak emri yerine getirmekten dolayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla soruşturma açılmasına karar verildi.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 25.11.2016 tarihli kararıyla birlikte soruşturma süreci başlamış oldu.

Mağdur esnaf İsmet Akgün yaptığı açıklamada, hukuka her zaman güvendiğini belirterek, şunları söyledi:

 

HİÇBİR GEREKÇENİN OLMADIĞI, İŞYERİMİZİN USULÜNE UYGUNSUZLUĞU BULUNMADIĞI, SADECE SİYASİ GÖRÜŞ, YANİ BİRİLERİ RAHATSIZ OLUP EGOMUZ TATMİN OLMADI DİYEREKTEN İŞYERİMİZ KAPATILDI

“Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın 8’inci ayın 4’ünde işyerimiz Kilimli Belediyesi tarafından usulünce kapatılmayıp yetkileri dahilinde olmadan kapatılmıştı. Bizde bunun hukuk mücadelesini verdik ve halen daha veriyoruz, devam ediyoruz. İdari mahkemenin verdiği ara kararla birlikte açılmasına karar verildi. Yalnız o zamanlar ben tekrar belediye başkanı tarafından görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle, usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle tekrar haklarında dava açmıştım. Bu davanın sonucunda İçişleri Bakanlığı’ndan gelen yazıda kendileri hakkında soruşturma izninin verilmesinin kararı geldi. Ta başından beri söylediğim gibi ben hukuka güveniyorum demiştim. Halen daha güveniyorum. Şu anda da süreçte bekliyoruz. Yapılacak olan kararları bekliyoruz. Buradan tekrar ben yani hukuka güvendiğim için ve hukuk yoluyla devam ettiğim için hiç bir pişmanlığım yok ve hak-hukuk olarak bu özellikle İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun imzasını taşıyan evrak hukukun Türkiye’de çokta güzel işlediğini, gayet güzel yürüdüğünün bir göstergesi olarak düşünüyorum. Bundan da haklı çıkacağımıza inanıyorum. Çünkü kısa bir kesit olarak söylemek gerekirse Kilimli Belediye Başkanı Ali Arslankılıç, Zabıta Amiri Kenan Yaralı, zabıta görevlileri Salih Yılmaz ve Kubilay Kartal hakkında 4483 Sayılı memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanması hakkında ki kanunun 6.maddesi gereğince soruşturma iznin verilmesine demiş. Bahsedilen işyerinin kapatılması konumunda görev ve yetkisi bulunmayan dolayısıyla hakkında ki iddiaların sükut bulunmadığı anlaşılan belediye Meclis Üyesi Aşkın Kesin hakkında 4483 sayılı memurlar ve diğer kamu görevlilerini yargılanması hakkında kanun 6.maddesi gereğince soruşturmaya izninin verilmemesine demiş. Bundan da sakınılmıyorum. Çünkü doğrudur. Hiçbir yetkisi olmadığı halde sadece ağızdan çıkan bir sözle gelip işyerim kapatılmıştır hiçbir gerekçe gösterilmeden. Bunda da yine gelen elimizde ki bu kağıtta sadece meclis üyesi Aşkın Keskin ile müşteki İsmet Akgün arasında bekleme yeri konusunda yaşanan tartışma ve tartışmada adı geçen şahısların siyasi görüşleri dikkate alınarak belediye başkanınca müdahil olunduğu ve emri altında bulunan zabıta ekiplerine oto kuaförününün kapatılması kararını verildiği, kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı bu emrin zabıta ekiplerince yerine getirilmesi sonucu müştekinin mağduriyetine sebep olundu deniyor. Yani bunda sadece dediği gibi zaten araştırma yapılmıştı. Hiçbir gerekçenin olmadığı, işyerimizin usulüne uygunsuzluğu bulunmadığı, sadece siyasi görüş, yani birileri rahatsız olup egomuz tatmin olmadı diyerekten işyerimiz kapatıldı. Zaten bu burada belirtiliyor. Bundan da inşallah haklı çıkacağımızı umut ediyoruz. Şu anda işyerimiz idari mahkemeni vermiş olduğu ara karala açıldı. Şimdi inşallah esas karala açılacağın ümit ediyorum” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017
KELLER KÖYÜ MUHTARI
KELLER KÖYÜ MUHTARI