TÜKETİCİNİN HAKKINI DEVLET KORUYOR

TÜKETİCİNİN HAKKINI DEVLET KORUYOR
Bu içerik 2035 kez okundu.

Tüketicinin hakkını devlet koruyor
Zonguldak merkezde 2016 yılında 2406 adet tüketici şikâyeti karara bağlandı.  Zonguldak Ticaret il Müdürü İsmail Maden: “6502 Sayılı kanun gereğince Tüketici Hakları Hakem Heyeti çalışmaları kapsamında 2016 yılında içinde 2127 tüketici şikâyeti kabul edilmiş olup, 2015 yılından devreden 680 adet tüketici şikayeti ile beraber toplamda 2406 adet şikayet karara bağlanmış, 1962 tüketici lehinde 444 adet şikayet ise tüketici aleyhinde sonuçlanmıştır” dedi. Maden, ayrıca, 2015 yılında banka kredileri dosya masrafları şikayetleri yoğunken 2016 yılında ise giyim ve teknoloji ürünleri konusunda şikayetlerin yoğunluk kazandığını ifade etti. İsmail maden şunları söyledi:
“Zonguldak Ticaret İl Müdürlüğü olarak 2016 yılında toplam il müdürlüğümüze müracaat 2127’dir. Bu 2127 müracaat ile birlikte 20165 yılından sarkan 444 müracatımızla, 2016 yılındaki müracatların 2400’ü sonuçlandırılmıştır. Bu kapsamda büyük çoğunlukla da tüketicilerin lehine sonuçlanma gerçekleşmiştir. Ticaret İl müdürlüğü olara hakem e ile birlikte Zonguldak’ta ki tüketicilerimizin haklarını koruma noktasında gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Tüketiciler 2105 yılında ağırlıklı olarak bankalardan kullanılan kredi dosyaları masrafları ile şikayetlerimiz ağırlıklı olmakla birlikte bu ağırlık günden güne azalmakta ve artık daha çok giyim ve teknolojik ürün şikayetleri olarak ağırlıklı gelmeye başlamaktadır. Vatandaşlarımızın mağduriyetleri söz konusu. Ticaret İl müdürlüğü ilk tüketici hakları hakem heyeti olarak ta bu z bu mağduriyetleri en aza indirmeyi mümkünse ortadan kaldırmaya gayret gösteriyoruz.
DEVLMETİMİZ TÜKETİCİNİN HAKKINI KORUYOR
Tüketicinin hakkının devlet tarafından korunduğunu belirten İsmail Maden, “Tüketicilerime her ne olur mu olsun mutlaka bir haksızlığa uğradıkları düşündüklerinde il müdürlüğümüze gelip gerekli bilgileri alsınlar. Ayrıca ben haksızım diye düşünseler dahi yinede acaba burada bende haksızlığa uğramış olabilir miyim diye tereddütte kalmasınlar, gelsinler bize danışsınlar ve bizden bilgi alsınlar. Buradaki tüm hizmetlerimiz devlet tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Vatandaşlarımız bu manada rahat olabilirler. 
TÜKETİCİDEN HER HANGİ BİR ÜCRET ALINMAMAKATADIR
Tüketiciden hiç bir ücret alınmadığını belirten Ticaret İl müdürü İsmail Maden, “Tüketicilerimizin hakları devletimiz tarafından korunuyor. Devletimiz tüketicilerimizin haklarını korumak için tüketici hakem heyetlerini Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde, ilçelerde ise kaymakamlıklarda, kaymakamlık bünyelerinde oluşturdu. Ve vatandaşların yaptıkları müracaatlar sonuçlanıncaya kadar sonucunda haksız dahi çıksalar her hangi bir ücretle veya cezai müeyide ile karşılaşma durumları söz konusu değil. Bilirkişi veya posta masrafları şayet tüketici haklı olduğu halde üretici veya satıcı tarafından hakkı teslim edilmemiş ve hakem heyetine müracaat edilmişse bu durumda bu tür sarsaları işverenden tahsil ediyoruz. Sonunda tüketici haksız olsa dahi tüketiciden her hangi bir ücret alınmamaktadır.” dedi
(HABER-ERCAN DEMİR)

TÜKETİCİNİN HAKKINI DEVLET KORUYOR. son dakika zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017