TUNÇ, CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİ ANLATTI

TUNÇ, CUMHURBAŞKANLIĞI  SİSTEMİNİ ANLATTI
Bu içerik 641 kez okundu.

AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, beraberinde İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ile birlikte Bartın Merkez Saraylı köyünü ziyaret ederek; Saraylı köyü halkının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ile ilgili sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’ye özgü milli ve yerli bir hükümet sistemidir

Milletvekili Tunç“Devletimizin şekli Cumhuriyetin temel niteliklerini ve üniter yapımızı koruyan, yasama ve yürütmenin belirlenmesinde milli iradenin doğrudan etkili olduğu bir sistemi getiren, kuvvetler ayrılığı ilkesini gözeten ve devlet organları arasında uyumu amaçlayan, demokratik ülkelerde uygulanan hükümet sistemlerinden elde edilen tecrübeler ve ülkemizin demokratik siyasi hayat tecrübesinden faydalanılarak hazırlanan Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’ye özgü milli ve yerli bir hükümet sistemidir.” Dedi.

Yapmak istediğimiz rejim değişikliği değil rejimi daha da güçlendirmek

Anayasa değişikliğinin 18 maddeyi içerdiğini belirten Tunç: “18 maddenin aslında okunduğu zaman açıkça ne olduğu belli. Ancak muhalefet partileri özellikle Cumhuriyet Halk Partisi ve HDP anayasa değişikliğinin maddelerini farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtmaya çalışıyorlar. Onların maddelerle bir işi yok. Onlar bu anayasa değişikliği ile rejimin değişeceğini, cumhuriyetin elden gideceğini, diktatörlüğün geleceğini söyleyerek halkı kandırmaya çalışıyorlar. Ama gerçek bu değil. Cumhuriyet rejimini güçlendiren, demokrasiyi daha da güçlendiren, meclisin yetkilerini artıran, yasamayı güçlendiren, diğer taraftan da yürütmeyi çift başlı olmaktan kurtaran, hükümeti tek çatı altında toplayan, yasama ve yürütmeyi birbirinden tamamen ayıran, yargıyı tarafsız hale getiren, kuvvetler ayrılığını tam anlamıyla uygulayan bir hükümet modeline geçmek istiyoruz. Yapmak istediğimiz rejim değişikliği değil rejimi daha da güçlendirmek. Cumhuriyet devletin şeklidir” dedi

Yönetimde istikrar kalkınmayı hızlandıracak

Çok partili demokratik siyasi hayatımızda parlamenter hükümet sistemi nedeniyle her 1,5 yıla bir hükümet düşmektedir şeklinde konuşan Milletvekili Tunç; “bu da siyasi istikrarsızlığa ve ekonomik krizlere yol açmakta, ekonomik krizler güvenlik sorunlarını tetiklemekte, güvenlik sorunları vesayet kurumlarını güçlendirmekte, vesayetçi anlayış belli aralıklarla darbelere yol açmakta, demokrasimizi zayıflatmakta, ülkemizin iç sorunları ile boğuşması nedeniyle, dış politikada etkisizleştirmektedir.  Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde ise koalisyon ihtimali yoktur ve istikrar üretir. İstikrarın sonucu da kalkınmadır, halkın refahının artması, ülke ekonomisinin katlanarak büyümesi demektir.” Dedi.

 

Bir buçuk yılda hükümet değişirse o hükümetin icraat yapması mümkün mü?

Parlamenter sistemin zaman kaybettirdiğini söyleyen Milletvekili Tunç: “93 yılda 65 hükümet, yani her bir buçuk yılda hükümet değişikliği olmuş. Bir buçuk yılda hükümet değişirse o hükümetin icraat yapması mümkün mü? Elbette mümkün değil. Tek başına iktidarlar döneminde ülkemiz atılım göstermiştir. Onun dışında koalisyon dönemleri hep zaman kaybına, siyasi iktidarsızlıklara ve siyasi iktidarsızlıklarda ekonomik bunalımlara, krizlere neden oldu. Ekonomik krizler teröre neden oldu. Tüm bu sorunlar tabi kendi içerimizde kan kaybetmemize, dış politikada zayıf düşmemize ve dünyanın dışında kalmamıza neden oldu. Bu sıkıntılı süreçler vesayetçilerin güçlenmesine neden oldu. Siyasetçiler yerine vesayetçiler devreye girdi, darbelerle demokrasimiz kesintiye uğradı. Şimdi istiyoruz ki bu sıkıntılar ortadan kalksın. Milletin yetki verdiği hükümet beş yıl görev yapsın, millet o cumhurbaşkanı, bakanları ve vekillerini beğeniyorsa beş yıllığına bir daha seçsin ama iki dönemden fazla seçemesin. Diktatörlük diyorlar neresi diktatörlük. Beş yıllığına seçimle gelen ve iki dönemden fazla seçilemeyecek bir cumhurbaşkanı nasıl diktatör olabilecek” dedi. Siyasetle uğraşırken çok dikkat etmek gerekir.

2002 öncesi Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu çok iyi hatırlıyoruz.

Her alanda Türkiye’yi büyüttüklerini belirten Milletvekili Tunç; “2002 öncesi Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu çok iyi hatırlıyoruz. 2002 yılında Türkiye bir istikrar yakaladı. Bu istikrar sayesinde milletin kaynakları, parası çarçur edilmeden yine millete hizmet olarak akıtılmaya başladı. Her alan da Türkiye’yi büyüttük. Bunu hepimiz görüyoruz. Sadece köylerimize baktığımızda bile bu gelişmeyi görmemiz mümkün. Bu istirar sayesinde oldu.” Dedi. 

son dakika zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017