Beklenen açılış yapıldı,Şehidimizin ismi yaşatılacak...

Beklenen açılış yapıldı,Şehidimizin ismi yaşatılacak...
Bu içerik 1935 kez okundu.

Lauvar alanına konuşlandırılan Şehit Hasan Bilgin kan alma birimi törenle hizmete girdi.

NİHAT AYGÜN: “VATANDAŞLAR RAHAT KAN VERECEK”

Kızılay Şube Başkanı Nihat Aygün yaptığı açılış konuşmasında, ”Merkezde kan alma birimimiz yoktu. Yazın sıcak, kışın soğuk çadır kuruyorduk, sıkıntılar çekiyorduk, şimdi ise yazın serin kışın sıcak yuvada yeni kan alma birimizde vatandaşlarımız rahatlıkla kan verebilecekler. Şehit polisimizin ismini verdik burada yaşatılacak” dedi.

 Nihat Aygün konuşmasında şunları söyledi: “Son on yıldır Zonguldak’ta şehir içinde kan alma birimi yoktu. Var alan kan alma birimi ise şehrin dışında yer alıyordu. Yaz mevsiminde yağmurda, çamurda belirli yerlere çadır kurarak kan alabiliyorduk. Personelimiz çok zor şartlar altında çalışıyordu. Allah şükürler olsun bugün burada sayın valimizin, belediye başkanımızın destekleriyle, Türkiye Taşkömürleri Kurumu yetkilileri çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra Kış mevsiminde sıcak. Yaz mevsiminde soğuk olmak şartıyla şehrin merkezinde, herkesin rahatlıkla gelip ziyaret edeceği bir yerde kan almaya devam edeceğiz. İnsanları yeni yerimize kan vermeye davet ediyoruz. Zonguldak’ın Kozlu İlçesinde yaşayan bir ailenin şehit oğlunun ismini kan alma birimine koyduk. Hasan Bilgin şehidimizin ismi burada yaşatılacak. Şehidimiz aynı zamanda bizim gönüllü kan bağışçımızdı.”

HÜSEYİN CAN, TÜRKİYE’Nİ KAN İHTİYACININ YÜZDE 90’INI KARŞILIYORUZ    

Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can’da,”Türkiye’de 10 yıl önce bir buçuk milyon ünite kana ihtiyaç varken, biz Kızılay olarak ancak yüzde 30 karşılayabiliyorduk. Şimdi 2016’da geldiğimiz süreçte ise Türkiye’nin kan ihtiyacı iki buçuk kan ünite. 2.2 milyon kan ünitesini karşılayabiliyoruz. Yüzde 90 karşılayabiliyoruz buda kan toplama merkezlerimizin çoğalmasından ve vatandaşlarımızın duyarlılığın artmasından dolayı.”dedi.  Hüseyin Can konuşmasında şunları ifade etti: “Bugün işçi, şehitler diyarında Zonguldak’tayız. Soğuk kış şartlarında sıcak insanlarla olmaktan çok memnunuz. Bugün burada açılışını yapacağımız Şehit Hasan Bilgin Kan Toplama Merkezindeyiz. Bugün hayırlı bir işi imza atacağız. Düzce Bölge Müdürlüğümüzün ifadelerine gören Zonguldak’ın yıllık kan ihtiyacı yirmi bin ünite. Fakat her yıl bu hedefi aşıyorlar. İnşallah Zonguldak halkı bu çıtayı daha da yukarılara taşıyacaktır şehidimizin ismiyle. Bu merkezin bize sağlanmasında emeği geçen başta sayın valim, İl Özel İdaresi, Belediyemize ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına kurumum adına teşekkür ediyorum. Türkiye’nin on yıl önce hastanelerimizin kan ihtiyacı bir milyon beş yüz bin civarındaydı. O yıllarda yine Türkiye’nin tek yetkili kan toplama kurumu Türk Kızılay’dı. Maalesef o günlerde Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde otuzunu yakalayabiliyorduk. Ama bugün 2016 yılına gelindiğinde yüzde doksanları yakaladık. 2016 yılında yaklaşık iki milyon iki yüz binleri aşmış olduk. Kan zorla alınan bir şey değil. İnsanlar sevgiyle, isteyerek kollarını uzatıyorlar. Eskiden askerde zorla kan alınırdı. Biz bunu kaldırdık. İstiyoruz ki her şey gönüllü olsun. Bizler her geçen gün kan alımında ciddi noktaları yakalıyoruz. Biz ne kadar çok anlığımıza değil ne kadar çok kan bağışçısı kazandığımıza bakıyoruz. Kan bağışçılarımız periyodik hale gelirse sistem oturmuş olur. Her sağlıklı erkek yılda dört defa kan verebilirken bayanlar ise yılda üç defa kan verebiliyor.  Türkiye’nin dünya standartlarına bakıldığında bayanlarla erkeklerin kan vermede bir orantısızlık olduğu görünüyor. Türkiye’de erkek doktora muayene olmaktansa mezara gitmeyi tercih edilirdi. Biz Türk Kızılay olarak bunu açtık ve herkese hitap edecek özel yerlerimiz var. Sadece bayan kan bağışçıları için sadece bayan personel ve doktor getiriyoruz. Bugün iki defa mutlu olduk. Birincisi kan alma birimimizi acıyoruz ve ikincisi de bu kan alma birimine çok önemli bir insanın ismini veriyoruz. Allah yolunda ve vatanı uğrunda şehit olan Polis memuru Hasan Bilgin’in ismini veriyoruz. Bu biriminin açılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

MUHARREM AKDEMİR: ‘KIZILAY 150 YILLIK KÖKLÜ BİR GEÇMİŞE SAHİP KURULUŞUMUZDUR’

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’de konuşmasında Kızılay’ın 150 yılık köklü geçmişe sahip bir kuruluş olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “ Türk toplumunun gönlünden, ruhundan geçen derinliklerini bir dernek vasıtasıyla bizler gelecek nesillere anlatmaya ve nakşetmeye çalıştık. Biliyoruz ki gerçekten Türk toplumu bu anlamda çok büyük bir değere sahip. Yardımlaşma denince, hiç tereddütsüz, sel, deprem gibi doğal olaylarda Türk Kızılay’ı ön plandadır. Bu anlamda Türklüğün ruhu dünya üzerinde değer kazanıyor. 150 yıllık derneğin Zonguldak temsilcilerine teşekkür borçluyuz ve bir şişe kan hayattır sloganı ile hareket edelim. Her bir kan bağışı çok büyük önem arz ediyor. Bunun için Zonguldaklı dostlarımızı kan bağışına davet ediyoruz” dedi.

VALİ ALİ KABAN: “ŞEHİDİMİZİN İSMİ BURADA YAŞAYACAK”

 Vali Ali Kaban konuşmasında, 69 ambarlarına bölge binasının yapılmasını istediklerini söyledi. Kan alım birimin hayırlı olmasını dileyen Kaban,”şehidimizin ismi burada yaşayacak” dedi.

Zonguldak Valisi Ali Kaban konuşmasında şunları ifade etti: “Türk Kızılay yetkililerine teşekkür ediyorum. Kendileri bir binadan da vazgeçtiler. Hayırlı bir iş için hazırlanıyor ve güzel bir park olmak üzere. Ama Türk Kızılay’ının iki tane binası olacak. Bugün birincisinin açılışını yapıyoruz. İkincisi ise 96 Ambarları mevkiinde yapılacak ve inşallah orasını da açmak nasip olur. İstiyoruz ki Zonguldak Kızılay Bölge müdürlüğüne kavuşsun. Bu birimi şehidimizin ismi verilmese çok güzel ve incelik oldu. Biraz önce babamız ada ifade ettiğim gibi bizler yaşayacağız ki bütün şehitlerimizde bizlerle birlikte yaşasın. Onların isimlerini bu tarzda yaşatacağız inşallah. Şehitlerimiz gelmeye devam ediyor ve gelebilir. Hastalarımızın kan ihtiyacı da bir şekilde sağlanması gerekiyor. Bu anlamda Türk Kızılay’ı büyük başarı elde etti. Sadece kan almada değil dünyanın her yerinde Kızılay varlığını hissettiriyor. Kızılay’ın dünyanın her yerinde olması Türk’ün dünyada varlığı anlamına geliyor. Hasan Bilgin Kan alma birimi Zonguldak’a hayırlı, uğurlu onsun. İnşallah Kızılay bölge Müdürlüğünün açılışını da yaparız” dedi.

KIZILAY'DAN VALİ KABAN'A, MUHARREM AKDEMİR VE ŞEHİT BABASINA PLAKET

Konuşmaların ardından Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, Vali Ali Kaban'a katkılarından dolayı plaket sundu.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve Şehit Polis Hasan Bilgin'in Babası Yaşar Bilgin'e Kızılay yönetim kurulu üyeleri tarafından plaket takdim edildi.

Okunan duaların ardından kan alım biriminin resmi açılış gerçekleştirildi.

Vali Ali kaban, Kızılay yöneticileri ve şehit hasan bilgin'in babası Yaşar Bilgin ile bir süre sohbet etti. Kaban,"inşallah yeni binaya da bu ismi taşırız."dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

 

 

son dakika zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017