HASTANE ÜZÜLMEZ'E YAPILACAK

HASTANE ÜZÜLMEZ'E YAPILACAK
Bu içerik 16234 kez okundu.

Vali Ali Kaban düzenlediği basın toplantısında Üzülmez Kültür Vadisi Projesi hakkında değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Üzülmez Kültür Vadisi Projeleri ile ilgili açıklama yapan ve proje kapsamında AKM’yi Üzülmez’e taşıyacaklarını belirten Vali Ali Kaban, “Geçtiğimiz ay içerisinde bir Üzülmez Kültür Vadisi Projesi ile ilk toplantısını yapmıştık.  Şu anda o konu çalışılmaya devam ediliyor arkadaşlarımız tarafından. Özelikle koruma altına alınması gereken yerlerin hızla koruma altına alınması, oradaki belli bir arazi büyüklüğünü bu işe tahsis edilmesin için alt yapının hazırlanması konusunda arkadaşlarımız çalışmaya devam ediyorlar. Tabi tüm mücadelemiz Zonguldak’ın 21 yüzyılda nasıl 20. yüzyılı kömürle ve kömürün getirdiği avantajlarla karşılamışsa, 21.yüzyılı da, 21. yüzyılın değerleri ile özellikle turizm ve sanatla karşılamasını, geçmişinde ki o parlak geçmişindeki günlerin bu kez daha keyifli daha insan ilişkilerin sıcak sıcak yaşanacağı turizm ve sanat üzerinden yaşamasını temin etmek üzere bir çalışma başlattık. Üzülmez Kültür Vadisi Projesi bunu en önemli ayağıdır.  Bir diğer açıdan baktığımızda bunların kültür vadisi çalışmaları bir taraftan yürürken, çünkü orada aynı zamanda AKM’yi de oraya taşıyacağız. Orada ciddi manada kültür merkezi çalışmamız olacak. Bunu Zonguldak’ın en önemi tarihi birikimi olan, endüstriyel miras anlamında en önemli birikimi olan kömür üzerinden okuma hususunda ve kömüre bugüne kalmış olan tüm geriye kalmış, baki olan, bizim korumamız gereken değerlerimiz üzerinden çalışması sürdüreceğiz. Ama tabi bir başka açıdan da bunun özellikle turizm de bir avantaj sağlamak istiyorsak sanatla da bu turizm hususunun güçlendirilmesi gerekiyor. Özelikle mavi ve yeşilin bu kadar güzel buluştuğu bir kente sanatla yapılacak katkı turizmi hakikaten coşturacaktır. Bununla ilgili bir taraftan BAKKA üzerinden bir süredir yürüttüğümüz özellikle Zonguldak yemeklerini tescil edilmesi, yeniden sürdürülebilir bir şekilde lokantalarda, restoranlarda servis yapılabilmesi ve mevcut lokantalarımızın bir anlamda tanıtımı olacak, onların değerlemesini sağlayacak çalışmanı son aşamasına geldik ve bunları bir kitap halinde yayınlayıp bolca dağıtmayı düşünüyoruz ki Zonguldak’ın bun manada ciddi bir kültürün olduğunun da görülmesini istiyoruz” dedi.

SANATÇI KATALOĞU HAZIRLAYACAĞIZ

Zonguldak, Bartın ve Karabük bölgesini kapsayacak olan bölgede ki sanatçılarımız için sanatçılar kataloğunun hazırlanması çalışması yapacaklarını belirten Vali Ali Kaban: “Bana bir dostumuz dediki maalesef Zonguldak’ımızda el yapımı üzerine hiçbir destek yok. Baktığımızda halbuki çok sayıda sanatçımız varmış daha doğrusu. Bunu da yeni yeni sağ olsun çok değerli hocamız Ali Aksar beyin gerek çalışmalardan, gerek kedisiyle yaptığımız görüşmelerden, gerek Ekrem Murat Beyin ve o bahsettiğimiz dostumuzun ifadeleriyle onu anlıyoruz. Maalesef kıyıda köşede kalmış, ifade fırsatı verilmemiş, bu kadar derin bir endüstriyel mirası olan bir kentin sanatçılarını da bu anlamda güçle olması gerekiyor ama biz bunu araştırmazsak, biz bunu bir şekilde desteklemez isek bu sanatın ortaya çıkma şansı yok. İşte onun için Üzülmez Kültür Vadisi Projesi’nin ilk adımını oluşturmak üzere bir katalog çalışmasını yapılmasını gerekli olduğunu düşündük. Bugünde onun için toplandık. Oradan başlıyoruz. Bizim kimler sanatçılarımız. Sadece Zonguldak’ta değil arkadaşlar. Aynı zamanda biliyorsunuz Büyük Zonguldak diyebileceğimiz alan Bartın ve Karabük’ü de kapsıyor. Buradakilerde bizim sanatçılarımız. Özelikle BAKKA’nın içine aldığı bölgeyi içine aldığını düşünürsek onları da kapsayacak bir katalog çalışmasına başlayacağız.

Katalog çalışması sonrasında da burada nasıl geçmişte bir çaba ile manolya parkın önümüzdeki hafta ihalesi yapılacak, her şey hazır, nasıl burada bir alan bulup o çalışmayı yapmışsak aynı şekilde Zonguldak el yapımı çarşısını da yerini bulup o en uygun olan yerin, ki bu Tekel Park’ın orada olabilir, artık oranı adını Temel Park koyabiliriz, park çalışması yakında başlıyor, Toprak taşıyıp orayı yeşillendirdiğimizde çok güzle bir parkımız olacak. Şimdi oraya yakın olabilir ama bizim bir şekilde sanatçılarımıza destek vermemiz lazım. Ciddi bir çalışma var Devrek’te. Devrek’te orayı bozmadan çok fedakarlıkta bulunduğumuz ve hakikaten buna da değer o güzel bastoncular çarşısında yine sanatçılarına yer vereceğiz. Hakikaten baston zaten bir sanat, ama bunu diğer sanatlarda, mesela gönül ister ki çok değerli hocamız Ali Aksar Beyin’de orada bir yeri olsun. Orada satış yapsın, eserlerini orada sundu. Ben karşılığını bulacağına inanıyorum” dedi.

VALİLİK ÖNÜNE AÇIK HAVA SANAT SERGİ ALANI OLUŞTURUYORUZ

Valilik önüne açık hava sanat sergi alanı oluşturduklarını belirten Vali Ali Kaban: “İşte şimdi çok güzel bir proje gündeme geldi. Saygıdeğer hocamızın saptayacağı, dünyanı değişik yerlerinden değerli ve saygıdeğer hocamızın saptayacağı, dünyanın değişik yerlerinden heykeltıraşların ve bölgemizle ilgili bir konunun ele alıp belki iki haftalık bir çalıştay tarzında tekrar Zonguldak’ı tanıtacak bir faaliyetinde ilk nüvesi hesapta olmamıştı ama burada atılmış oldu. Onun da müjdesini vereyim. Bu yollarla daha öncede ifade ettim hatırlarsanız bu bir vücudun bütünün sağlığını sağlamak adına akapunktur iğneleri ile yapılan bir mücadele bu. Bu akapunktur noktalarını basite almayın ve sanat bunun en önemli noktalarından biridir. İşte sanatçılarımız var geçen ziyaret ettiniz, belki fark ettiğiniz bilemiyorum ne kadar takip edebildiniz üniversitemizde hocamızın sergisini ve eserlerini ziyaret ettik, inceledik. Çok değeri çok güzel eserler var. Bunları şu aşağıda bir faaliyet var, şimdi girerken belki fark etmişinizdir. Güvenlik gerekçesiyle orada düzen alınıyor ama aynı zamanda orada bir açık hava sergisi yapılması için bir fırsat ta doğmuş oluyor. Oraya da başta hocamız olmak üzere sanatçıların eserlerini sergileyeceğimiz bir adeta açık hava müzesi gibi hem bir giriş hemde Zonguldak’ın sanata değer veren yanını gösterecek tarzda bir çalışma bütün oluşturmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

SANATA VE SANATÇILARA ÖNEM VERİYORUZ

Sanata ve sanatçılara önem verdiklerini belirten Vali Kaban, “Zonguldaklı sanatçıların kataloğunun çalışmasını itibariyle başlatıyoruz. İnanıyorum ki çok sayıda yerel sanatçımız çıkacak. Sanatçı, bunlar hakikaten bugüne kadar, mesela Ressam Cengiz Bey mesela çok güzel resimler yapıyor çok hoşuma gitti. Kendince özgün çalışmalar ve biz bunarı desteklemek, satışlarına destek vermek zorundayız. Yoksa hakikaten denildiği gibi sanatsız kalırsa o zaman hayat damarlarımızda en önemlisi kurumuş olacaktır. Ben bu anlama bugüne kadar tüm kendi özel çabalarıyla. Zonguldak’a destek vermek, Zonguldak’ı daha da tanıtmak ve büyütmek hususundaki çabalarıyla değerli hocalarımız. Ekrem Murat zaman beye ve tüm değerli hocalara teşekkürü bir borç biliyorum. Hepsine sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ADLİYE VE VALİLİK EMNİYET ŞERİDİ ALTINA ALINMIŞ OLACAK

Valilik ve adliyenin güvenlik çemberine alınacağını belirten Vali Ali Kaban: “Merdiven sistematiğini incelediler beli bir sistematik üzerinden düzen kurulmasına yönelik bir rapor verilince, dolayısıyla orayı da kapatıyorlar şimdi. Merdivenler bu tarafta kalıyor biliyorsunuz. İşte o boşalan kısımda bir boşluk oluşuyor ve oraya da güzel bir şöyle açık hava sergisi gibi hoş bir şey çıkartalım diye düşünüyoruz. Biliyorsunuz bu patlamalar oluyor, onlara kaşı tedbir alınması gerekiyor. Yoksa bende farkındayız. Gönül ister ki orada bu kadar aracı alıyordu yani. Biz kedi çalışanımızın aracını bile koyamıyoruz. Hemen valiliğimizin altı. Allah korusun. Bir patama olsa, hiç kimseye bir şey söyleyemeyiz.”

ÜZÜLMEZ’E ŞEHİR HASTANESİ YAPIYORUZ

Gazetecilerin Hastanenin Üzülmez bölgesine yapılacağı konusunda sorusu üzerine açıklama yapan Vali Ali Kaban: “Orası zaten TOKİ tarafından kamulaştırılmış durumda. Yaklaşık 120 dönümlük bir yer var o aşağı ki kısımda. Zaten orası konuşuluyordu. Hiç olmazsa olmuşken bir şehir hastanesi olsun. Yani en az 70 dönümden aşağı olmuyor şehir hastanesi. Hiç olmazsa böyle bir fırsat doğmuşken, şimdi onu tabii TOKİ ile Sağlık Bakanlığı’nın bir şekilde buluşturulması lazım. İnşallah bu hafta da bir görüşmeler yapıp bakalım giriş çıkışı da küçük sanayinin oradan çok kolay, şehre yakın. Çok güzel bir doğası da var. Öbür tarafta düşünün İstanbul hattından giriş itibariyle üniversite hastanesi, Ankara hattından giriş itibaren bu şehir hastanesi oluverirse rahatlamış olacak. Sistem ikiye adeta şey olmuş gibi olacak, paylaşım olacak. İnşallah olur yani, koşturacağız. Bu bir koşturmaca arkadaşlar. Ben her yerde onu söylüyorum elimizde bir sihirli değnek yok ki dokununca olsun diye. Yerin olması çok büyük bir avantaj. Tabi onu Sağlık Bakanlığı ile TOKİ’ni buluşturulması halinde orada çok güzel tüm hastanelerin buluşabileceği güzel bir yönetim merkezi olan sağlık açısından iyi bir yer oluşur diye düşünüyorum” dedi.

ALT YAPIYI HAZIRLADIK

Vali Kaban hastane yeri konusunda kesin mi yoksa çalışıyor musunuz  sorusuna, “Çalışıyoruz, alt yapıyı hazırladık yani” diye konuştu.

MERKEZ ATÖLYESİNE YAPILMAYACAK

Merkez Atölyesine hastaneni yapılmayacağını belirten vali Ali kaban, “Şimdi şey güzel yerdi ama oradaki fabrikanın varlığı kimisi diyor ki o fabrika çalışmıyor diyorlar Ama çalıştığına dair raporlar bulunuyor. O fabrika deplase edilemez ve kurumun da ihtiyacı olan bir yer Sızdırmazlık konusunda başka bir alternatifi de yokmuş. Öyle olunca da ona da dikkat etmek lazım. Yeni diyorum ya turizm, sanat ve aynı zamanda kömür. Bunlar birbirine mani değil yani” dedi.

SERACILIK BÖLGESİ GENİŞLEYECEK

Sera bölgesinin 100 dönüm daha genişleyeceğini belirten Vali Kaban: “Öbür tarafta bakıyorsunuz orayı da seraya uygun,. Orada seraya 600 ile başladık geçen hafta konuşurken 1000 dönüm bir yer daha bulduk o tarafta. Şimdi orayı genişleme alanı ilan edip düşünsenize komple orası sera bölgesi oluyor. Hem yeşil korunmuş oluyor hem üretim yapılmış oluyor istihdam sağlanıyor, böyle bir çaba var” dedi.

 (HABER-ERCAN DEMİR)

son dakika zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 23 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 23 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM