KANTİNCİLER DESTEK BEKLİYOR

KANTİNCİLER DESTEK BEKLİYOR
Bu içerik 2072 kez okundu.

Zonguldak Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği’nin 5. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek liste ile yapılan ve güven tazeleyen kongrede konuşan

Zonguldak Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği başkanı Süleyman Erbay, destek beklediklerini ve zor durumda oldukların ifade etti.

 

Zonguldak Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği’nin 5. Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Pazar günü Zonguldak Öğretmen Evi’nde yapılan genel kurulda kantincilerin sıkıntıları dile getirildi.

Kongreye Zonguldak Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Başkanı Süleyman Erbay, Zonguldak Bakkallar Odası Esnaf Başkanı Kadir Habipoğlu ile çok sayıda kantin işletmecisi katıldı.

Açılışın ardından başkanlık divanı oluşturuldu.

Saygı duruşunda bulunulup istiklal marşının söylenmesini ardından Başkanlık divanına tutanakları imzalama yetkisi verildi.

Yeni yönetim ve denetim kurulu faaliyet raporlarının ayrı ayrı okunup ibra edildi.

2017-2018-2019 yıları tahmini bütçe okunup oylandı.

SÖZLEŞME SÜRELERİ 5 YIL OLSUN..

Zonguldak Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Başkanı Süleyman Erbay yaptığı konuşmada, kantincilerin zor durumda olduğunu ve desteğe ihtiyaçlarını bulunduğunu kaydetti. Erbay, “Kantin işletmecilerin aile birliği ile alakalı ilgisi derseniz bizim kira sözleşmelerimizin yapılış şekli süreleri ve ayrıntıları aile birliği yönetmeliği ile düzenleniyor. Mevcut şu anda bakanlık tarafından hazırlana taslak aile birliği yönetmeliğinin bazı kısımları bizim tatmin etmiyor. Sözleşme süreleri 5 yıldan 4 yıla çekiliyor. İlaveten sözleşme süreleri sonunda ihale yapılması öngörülüyor. Taslak yönetmelikte arkadaşlar buraya dikkat edelim., biz kantincileri temsilen oda, dernek ve federasyon başkanları bu taslak yönetmeliği kantincilerin huzur iç inde çalışabilmeleri, işyerlerine yatırım yapabilmeleri, işyerlerini yenileyebilmeleri, daha doğrusu varına güvenle bakabilmeleri için sözleşme sürelerin 5’er yılık süreler halinde olmasını, ilaveten 5 yıllık süre dolduğunda tekrar 51 g’ye göre yenilenerek aynı işletmeciden memnun ise kurum o işletmeciye sözleşme yapılması hususunda istek ve taleplerimizi bakanlığa ilettik. Ancak henüz bakanlıktan bir sonuç almış değiliz. Tabiî ki bunu biz tüm üyelerimize, tüm arkadaşlarımıza bu şekilde söylüyoruz. Onlarda bu konuda, bu süreçte ilgili kurumlardan, gerekirse siyasi parti aracığıyla, gerekirse bakanlık düzeyinde bu taleplerimizi, sesimizi iletebildiğimiz yere kadar ileteceğiz. Önümüzde seçim sürecimiz var” dedi.

KANTİNCİLER YARININI GÖREMİYOR..

Kantincilere önem verilmesini gerektiğini belirten Zonguldak Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Başkanı Süleyman Erbay, şunları söyledi:

“Bu kantincilik meslek dalı ülkemizin geleceği, çocuklarımızla doğrudan alakalı bir konu. Kantinciliğe ve bu mesleğe önem verilmesini ve taleplerimizin yerine getirilmesini özellikle hükümet yetkililerinden bekliyoruz. Kantinci kantine yatırım yapamazsa, çocuklara sağlıklı hizmet verme konusunda yeterli olamaz. Kantinci yarına güvenle bakacak ki çalıştığı işyerine yatırımını yapsın, işyerini modernleştirsin, sağlıklı beslenme hizmeti sunabilsin. Bu açıdan biz hükümet yetkililerinden bu konuda anlayış ve destek bekliyoruz. Ülke genelinde 40 bin kantin işletmecisi var. Bunların yanında yaklaşık 200 bin çalışanları var. Bir o kadar da tedarikçisi, bu meslekle ilişkisi olan kurum, kuruluş ve işletmeler var. Yaklaşık 1 milyon insan bu konuda beklenti içerisinde. Hükümet yetkililerinden. Bakanlık yetkililerinden bizi hoşnut edecek bir aile birlik yönetmeliği ve mevcut kanun yönetmelikleri ters düşmeyecek şekilde sözleşmelerimizi huzur içinde yapabilmemiz için, yenileyebilmemiz için aile birlik yönetmeliğin bu şekilde çıkmasını talep ediyor ve istiyoruz. Bu arada da basın aracılığıyla bu konuları dile getirilmesini özelikle rica ediyoruz. Çünkü arkadaşlar bir çok kantinler yeniliklerle karşı karşıya. Bir çok gıdaları satmıyoruz, yasaklandı bakanlık tarafından getirilen düzenlemelerle. Yani meyve suyunun sadece yüzde 100 olanını satabiliyoruz. Kantinlerde tane ile meyve satıyoruz, satmaya çalışıyoruz. Ancak çocuklar almıyor, raflarız da çürüyor. Biz bunu yine satmaya devam edeceğiz, raflarımıza koymaya devam edeceğiz. Kantinlerimizde şeker, çukulata satmıyoruz. Tabii kantinler özel bir konuma geldi.”

1 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR..

Zonguldak Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Başkanı Süleyman Erbay, sektörün direk t ve dolaylı olarak +1 milyon kişiyi yakından ilgilendirdiğini belirterek şunları ifade etti:

“Kantinler çocuklara sağlıklı beslenme eğitiminin gösterildiği, verildiği bir yer haline geldi. Bu açıdan kantinlerin ve kantin işletmelerinin desteklenmesini devlet tarafından özel bir şekilde korunmasını özellikle talep ediyoruz. Yoksa yüksek kiralar ile ve yarın ne olacağı beli olmayacak şekilde karamsal bir hale düşürülen kantin işletmecilerinden olumlu şeyler beklemek doğru olmaz. Özelikle bu talep ve dileklerimizi 81 ilde oda ve dernek başkanları aracılığıyla gerek basına, gerek siyasi kanalara iletmiş bulunmaktayız ve ileteceğiz de. Bu konudaki taleplerimiz mevcut kanun ve yönetmeliklere ters düşmeden, kanun ve yönetmelikler doğrultusunda sözleşme sürelerini 5’er yılık dilimler halinde yenilenmesi, mevcut işletmeciler yükümlülüklerini yerine getirmemsi durumunda bu işletmecilere geçici ikinci madde doğrultusunda sözleşmelerini yeniden yapılması hususunda talip ve dileklerimizi bakanlık yetkililerine iletmiş bulunmaktayız. Aynı şekilde bu konuyu gündemde tutacağız devamlı., Tabiî ki önümüz bir seçim arefesi ve sanırımda siyasiler buradan bir mesaj alırlar. Ülke genelinde 40 bin kantin işletmecisi var. Bunların yanında yaklaşık 200 bin çalışanları var. Bir o kadar da tedarikçisi, bu meslekle ilişkisi olan kurum, kuruluş ve işletmeler var. Yaklaşık 1 milyon insan bu konuda beklenti içerisinde. Hükümet yetkililerinden. Bakanlık yetkililerinden bizi hoşnut edecek bir aile birlik yönetmeliği ve mevcut kanun yönetmelikleri ters düşmeyecek şekilde sözleşmelerimizi huzur içinde yapabilmemiz için, yenileyebilmemiz için aile birlik yönetmeliğin bu şekilde çıkmasını talep ediyor ve istiyoruz.

BAKKALLAR ODASI OLARAK ZATEN KANTİNCİ ARKADAŞLARIMIZIN HEPSİ BİZİM ÜYEMİZDİR VE ONLARIN YANINDAYIZ..

Zonguldak Bakkallar Odası Esnaf Başkanı Kadir Habipoğlu’da, kantincilere destek olunması adına her türlü çalışmayı yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bakkallar Odası olarak Zaten kantinci arkadaşlarımızın hepsi bizim üyemizdir. Bizde kantinciyiz. Bizde derneğimize destek vermek amaçlı üyelerimizin yanında olmak için buradayız. Ben her zaman için zaten şunu söylüyorum. Mevzuu bizim üyelerimiz ise bakkal ise, kantinci ise 24 saat eve girmeyiz. Konu neyse çalışırız, elimizden gelen ne ise yaparız. Tabi buda hepsine yargı çerçevesi içinde, kararlar çerçevesi içinde olacak şeylerdir. Bugünkü konu kantincilerle ilgili hem kongre hem de kendi dertleri ve sıkıntıları ile ilgili görüşmeler yaptık aramızda, paylaşımlar yaptık. Katılımdan dolmayı hepsine teşekkür ediyorum. Bilsinler ki odamız yanlarındadır. Başkanları 24 saat hizmetindedir. Derneğinde yanındadır. Derneğinde hizmetindedir”

SÜLEYMAN ERBAY GÜVEN TAZELEDİ. İŞTE YENİ YÖNETİM

Tek liste ile yapılan genel kurulda yeni yönetim ve denetim kurul şu isimlerden oluştu:

YÖNETİM KURULU; Süleyman Erbay, Sadettin Yıldız, Aydın Karadağ, Barış Gökhan Taşkıran, Niyazi Yozgatlı.

DENETİM KURULU:

Çetin Şentürk, Kemal Habipoğlu, Tuncer Uder

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonuldak haberleri haber son dakika haberi Süleyman Erbay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017