BAKAN TÜFENKCİ,SANAYİCİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

BAKAN TÜFENKCİ,SANAYİCİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ
Bu içerik 808 kez okundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, danışma meclisinin ardından Zonguldak TSO öncülüğünde yapılan toplantıda sanayicilerle bir araya gelerek sorunlarını dinledi. ZTSO Başkanı Metin Demir, bakanı karşılayarak bir süre sohbet etti. Bakan Tüfenkci ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hacı Turan ardından toplantıya geçti. Vali Ali Kaban, AK Parti milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, Ak Parti İl Başkanı Zeki Tosun, ZTSO Başkanı Metin Demir ve yönetimi, ilçe TSO başkanları, esnaf odaları başkanları, iş adamları ve sanayiciler hazır bulundu.

BAKAP ZONGULDAK İÇİN ÖNEMLİ
Zonguldak için BAKAP projesinin önemine vurgu yapan TSO Başkanı Metin Demir konuşmasında, "1980'lerden beri uygulanan teşviklerden Zonguldak yeterince faydalanamadı. Uzun zamandır bölgesel kalkınma planı oluşturulması için girişimlerimiz var. Başbakanımızla BAKAP'ın oluşturulmasını, hayata geçirilmesini görüştük. Zonguldak merkezli kurulup hayata geçmesi adına sizden destek bekliyoruz" dedi.
YATIRIMLARIN HIZLANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ
Filyos Vadisi projesine değinen Demir, "Liman alt yapı inşaatı temeli atıldı. Endüstrü ve serbest bölgesi ile yeni sanayi hamlesinin yapılacağı yer olacak. Sektörlerin yatırımı için çalışmalar sürüyor. Bunların hızlandırılması için destek istiyoruz" diye konuştu.
DUBLE YOLAR TAMAMLANMALI
Duble yolların tamamlanması adına da Bakan Tüfenkci'den destek talep eden ZTSO Başkanı Metin Demir, "Sakarya, Bartın demir yolu hattının yatırım programına alınmasını bekliyoruz. Havaalanımız var. Yurt içi seferlerinin başlaması konusunda yardımcı olmanızı istiyoruz" dedi.
KOBİ VADİSİ KURULMASI KONUSUNDA İSTEKLİYİZ
Demir ve çelik sektöründe yaşanılan sıkıntıları da aktaran Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerinin önemine değindi. Demir, "Devrek Gökçebey arasında ağaç işleri ihtisas OSB kurulması çalışması var. Karaman bölgesinde 500 hektar bir arazimiz bulunuyor ve kamulaştırılma ihtiyacı var buraya KOBİ vadisi kurulması konusunda istekliyiz."dedi.
ERDEMİR YÜZÜNÜ ZONGULDAK’A DÖNMELİ
Erdemir'in anlayışı sebebi ile bölgede yaşanılan sıkıntıları da aktaran Metin Demir, "Ereğli’deki satış ofisinin tasfiye dilmesi saç tüccarı arkadaşlarımızı sıkıntıya soktu. Satış ve satın alma politikalarında Ereğli bölgesine ilgi göstermesini istiyoruz. Zonguldak merkezde kömür üretimi yapan firmalarımıza da umursamazlığı var. Özel sektör madenciliği 2 yıldır ciddi sıkıntılardan geçti. Hükümetimizin destekleri ile yeniden ayağa kalkmaya başladık" dedi.
ÇAĞRI MERKEZİ İSTİYORUZ
Zonguldak'ta kadınların istihdam piyasasına kazandırılması adına Avrupa birliği ile proje yürüttüklerini vurgulayan Demir,"18-28 arası 100 genç kızımızı çağrı merkezi operatörü olarak yetiştireceğiz. İşe yerleştirilmeleri konusunda destek bekliyoruz" dedi.
TTK LİMANI İŞLETEMİYOR
TSO'nun Zonguldak limanları ile ilgili hazırladığı proje hakkında da bilgi veren ZTSO Başkanı Metin Demir, "TTK limanı işletemiyor. Özel sektör ya da TSO'ya haklarını vermesi konusunda talebimiz var. Bu hakların alınması konusunda desteğinizi bekliyoruz" dedi.
ZONGULDAK GÜMRÜĞÜ HAYVAN İTHALATINA AÇIK DEĞİL..
Gümrük müdürünün göreve başlaması nedeniyle bakan Bülent Tüfenkci'ye teşekkür eden Metin Demir, "Romanya’dan büyükbaş hayvan ithalatı başlayacak. Ancak Zonguldak gümrüğü buna açık değil yardımınızı bekliyoruz. Tohum ithalatında da destek istiyoruz" diye konuştu.
BAKAN TÜFENKCİ: LİMANLARLA İLGİLİ ENERJİ BAKANLIĞI DEVİR İŞLEMLER NOKTASINDA YOLUNUZU AÇTIĞINDA BİZDE GEREKENİ YAPARIZ.
ZTSO Başkanı Metin Demir'in talepleri üzerine söz alan Gümrük Ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'de, "Tarım gıda hayvancılık bakanımızla hayvan ve tohum ithalatının yapılması için görüşeceğim. Bütün işlemler gümrük bakanlığına bağlı zannediliyor, ancak 19 bakanlığın orada işleri var. Referandumdan sonra bunları tek merkeze toplayacağız. O zamana da bırakmadan bu işi hallederiz. Limanlarla ilgili enerji bakanlığı devir işlemler noktasında yolunuzu açtığında bizde gerekeni yaparız. Bakanlığımızın çağrı merkezi özel sektöre ihale edilmiş durumda. Süresi bitince yardımcı olabiliriz. Ulaştırma bakanlığına da sıkıntıları aktaracağım."dedi.
Ardından Zonguldak merkez ve ilçelerinde bulunan TSO Başkanları ve bazı iş adamları Bakan Tüfenkci ile görüş alış verişinde bulundular, Erdemir, OSB’ler, yer tahsisleri, gümrük oranların indirilemesi gibi taleplerini ilettiler
Toplantının sonunda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Ali Kaban, Ak Parti Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, ZTSO Başkanı Metin Demir ve yönetimi,ilçe TSO Başkanları ve partililerle  hatıra fotoğrafı çektirdi.
ZTSO Başkanı Metin Demir, Bakan Tüfenkci'ye günün anısına hediye takdim etti.
(HABER-ERCAN DEMİR-CEM AÇIKGÖZ)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017