Çaturoğlu'ndan Anma ve Kutlama Mesajı...

Çaturoğlu'ndan Anma ve Kutlama Mesajı...
Bu içerik 523 kez okundu.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu; İstiklal Savaşımızdaki İlk Deniz Şehidi Recep Kahya’yı, Gazileri Anma ve Alemdar Gemisinin kazandığı Zaferi Kutlama mesajı yayınladı; 

Milletvekili Çaturoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi; “Kurtuluş Savaşı hep karada yapılmış gibi addedilir. Ancak İstiklal Savaşımızın tek deniz savaşı 9 Şubat 1921 tarihinde Karadeniz Ereğli açıklarında meydana gelen ilk deniz muharebesidir. Boğazlar çevresinde "Denmark" adı altında kurtarma hizmetleri veren gemi el konularak "Alemdar" ismini almıştır. Gemide kalan 7 kahraman denizci tarafından İstanbul'dan Ereğli'ye kaçırılarak milli mücadeleye katılmıştır. Fransızlar tarafından ele geçirilmek istenen gemiyi takip eden Fransız C27 gambotu ile bir deniz muharebesi yaşanmış ve Rize doğumlu "Serdümen Er Recep Kâhya" şehit olmuştur. İstiklal Savaşında denizlerde savaşan, yaralanarak gazi olan, Yunan donanmasını peşine takarak Şahin Vapurunun Rusya'dan yüklediği 22 savaş uçağının kestirme rotayla Trabzon'a salimen getirilmesini ve uçakların ordumuza ulaşmasını sağlayan Gazi Alemdar Gemisi ve onun kahraman mürettebatı, İstiklal Savaşı'nın sancak gemisi olarak tarihe geçmiştir.
İstiklal Savaşında ve sonrasında çok önemli hizmet veren Alemdar Gemisi Karadeniz Ereğli Donanma Komutanlığı, Karadeniz Ereğli Belediyesi, tersaneciler ve iş adamlarının işbirliğiyle bütün ölçülerine sadık kalınarak yeniden inşa edilmiştir. 2008 yılında müze olarak hizmet vermeye başlayan Gazi Alemdar Müze Gemisini bu güne kadar 1 milyon civarında kişi ziyaret etmiştir.  
Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal savaşımızın ilk Deniz Şehidi Recep Kahya ile gazilerimizi ve bu vesileyle tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyor, Gazi Alemdar Gemisini müze olarak ilçemize kazandıran herkese teşekkür ediyorum.” 

ak parti faruk çaturoğlu zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 22 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 22 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017