ZONGULDAK DEPREME HAZIR MI?

ZONGULDAK DEPREME HAZIR MI?
Bu içerik 871 kez okundu.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRÜ MUSTAFA ÖZMEN,  BU SORUYU CEVAPLADI:

 

Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Özmen, Ankara Beştepe Külliye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Çevrecilik Şurasını değerlendirdi, Zonguldak’ta kentsel dönüşüm ve Zonguldak’ın depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

 

MEVZUATLARDA İYİLEŞTİRİCİ ADIMLAR ATILACAĞI BEKLENTİSİ İÇERİSİNDEYİZ

Ankara Beştepe Külliye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen Şehircilik Şurası’na katılah Mustafa Özmen, şurayı şu şekilde değerlendirdi:

Bakanlığımızın Türkiye genelinde mevzuat çalışmalarına ön ayak olması için bir akademik, yerel yönetim ve bakanlık nezdinde komisyonlar oluşturuldu ve bu komisyonların çalışmasının açılış törenini Cumhurbaşkanımız himayelerinde 27 Ocak Cuma günü Sayın Bakanımızın, Sayın Başbakanımızın ve Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmalarıyla açılışını yapmış bulunmaktayız. Bu şuranın sonuca göre tüm Türkiye’de bakanlığımız mevzuatında bir yol haritası, bir düzenleme olaraktan geri dönüşümü bekliyoruz. Bu neticede de tüm ülke genelinde şehircilik çevre ve mevzuat açısından daha ileri seviyeye gideceğimizi tahmin ediyoruz.

Cumhurbaşkanı mesajında yüksek yapılaşmaya karşı olduğunu belirterek, yatay yapılaşmanın ve çevreye uyumlu yapılaşmanın öneminden bahsetti. Ve bu konuda mevzuatta iyileştirici fikirler ve adımlar atılacağının beklenti içerisindeyiz. Şuranın ülkemize devletimize hayırlı olmasını diliyoruz

 

TÜRKİYE’NİN GENELİ DEPREM RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Özmen, sadece Türkiye’nin genelinin deprem riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek şunları söyledi

“Sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin geneli deprem kuşağında yer almaktadır. Bakanlığımızın 6300 sayılı kanunu ile depremden önce kendi riskli yapınızı yıkın ve yeniden yapın tarzında bir kanunumuz, kentsel dönüşüm kanunumuz mevcut. Bu 5-6 yıl bitti geri dönüşüm olaraktan dönüştürülen yapı sayısı oranına bakıldığında istenen gelişme sağlanmadı. Bu konuda daha iyi ne yapılabilir, depremden önce biz kendi tedbirimiz alalım düşüncesi içerisinde daha iyi ne uygulama yapılabilir, şurada bu da değerlendirilecek ve bunun akabinde yol haritaları belirlenerekten depreme dayanıklı konut stokumuzu arttırma hedefi şurada açıkça Sayın Cumhurbaşkanımızda başta olmak üzere temenni olaraktan belirtildi”

 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İSTENEN DÜZEYDE DEĞİLİZ

“Zonguldak boyutunda kentsel dönüşümde istenen düzeyde olmadıklarını belirten Mustafa Özmen şunları söyledi:

Zonguldak’ta kentsel dönüşüm olaraktan, alan olaraktan bir dönüşümümüz şu anda mevcut değil belediyeler nezdinde. Bireysel olarak ta 400 tane yapıya yakın dönüşüm sağlamış bulunmaktayız”

 

ZONGULDAK DEPREME HAZIR MI..

Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Özmen, kamuoyunca en çok merak edilen, “Zonguldak depreme hazır mı?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Zonguldak depreme hazır mı. Zonguldak’ın diğer illerden farklı olaraktan farklı sorunları da var. O tasman olayı, yer altının maden olması, bunların hepsinin komplike olaraktan değerlendirilerekten bir kanaata varılması gerekiyor. Tabii alacağımız yol, kat edeceğimiz mesafe daha var”

(ÖZEL HABER-ERCAN DEMİR)

mustafa özmen zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017