Zonguldak'ta FETÖ soruşturması

Zonguldak'ta FETÖ soruşturması
Bu içerik 1914 kez okundu.

 Zonguldak'ta FETÖ soruşturması 

12'si kadın 18 öğretmen hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi
Zonguldak'ta, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan 12'si kadın 18 öğretmen hakkında, 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 
Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca 15 Temmuz darbe girişimi ardından, FETÖ/PDY ile bağlantıları olduğu tespit edilen ve gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 18 öğretmen hakkında hazırlanan 46 sayfalık iddianame, Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 5 yıldan 15 yıla hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.
Örgütün genellikle, "ortaokulda kazanılan öğrencilerin devşirilmesi, kamuda ve özel sektörde istihdam edilmesi sürecine önem verdiği" anlatılan iddianamede, "Örgütün; mühendislik, tıp ve hukuk gibi yüksek puanlar isteyen bölümleri kazanan mensupları dahi eğitim fakültelerine yönlendirerek öğretmen olmaya teşvik edilmektedir. Örgüt özellikle notları yüksek, zeki, çalışkan ve başarılı öğrencilerden oluşan, hedefini ilk ve orta öğretim kademelerindeki devlet okullarında çalışan veya bilinçli şekilde buralara yerleştirilmiş Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarını işgal eden örgüt mensubu öğretmenleri ve okul müdürleri ile bu okullarda eğitim gören örgüt mensuplarının çocukları vasıtasıyla bağlantı kurarak sağlamaktadır" denildi.
Sanıkların, örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullandığı ve Bank Asya'da hesaplarının bulunduğu bilgisi iddianamede yer aldı. Tutuklu sanıklardan Murat G.'nin evinde 'B' ve 'F' serisi 1 dolar çıktığı, ayrıca 2010'daki KPSS'de kopya çektiği iddiasıyla Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında açılan davanın devam ettiği belirtildi.

fetö zonguldak haberleri son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017