BAKKALLAR DA TEŞVİK İSTİYOR

BAKKALLAR DA TEŞVİK İSTİYOR
Bu içerik 2622 kez okundu.

BAKKALLAR DA TEŞVİK İSTİYOR

Ulusal market zincirleri karşısında her geçen gün eridiklerini belirten Zonguldak Bakkallar Odası Başkanı Kadir Habiboğlu, “Bizde teşvik istiyoruz. Bizde KOSGEB’in faizsiz kredisinden yararlanmak istiyoruz” dedi.

Kadir Habibloğlu bakkal esnafının zor günler geçirdiğini ve Zonguldak’ta kapanan bakkal sayısında artış olduğunu belirterek, bakkal esnafına sahip çıkılması çağrısında bulundu.

2016 yılının bakkallar açısından hiçte olumlu geçmediğini belirten Habiboğlu, 2017’den ise umutlu olmadıklarını ifade etti. “2017 yılı için inşallah bir daha bu sokaklarımıza, bu caddelerimizi, yapılan yeni binaların altlarına bu tür marketler açılmazda bizim yerli arkadaşlarımız işlerini daha da büyütebilirler” temennisinde bulunduklarını belirten Zonguldak Bakkallar Odası Başkanı Kadir Habipoğlu şunları kaydetti:

ULUSAL MARKETLER ZİNCİRİNE ARTIK RUHSAT VERİLMESİN..

“2016 yılı bakkallar olarak beklentimizi karşılamadı. Beklentimizin de çok gerisinde kaldı. Günden günde bakkalcılık mesleği sayı olarak geriye gitmektedir. Bunun için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz kapanmaması için. Bunun sebeplerin tüm Türkiye’deki ve Zonguldak’ta ki vatandaşlarımız biliyor. En büyük sebebi ulusal marketlerdir. Tüm illerde, ilçelerde, beldelerde hatta şimdi köylerde bile girmeleridir. Buradan dolmayı bununla rekabet edemeyen bakkal esnafımız en son haddede ise bakkalını kapatmak zorunda kalıyor. Tabiî ki bunların açılmasında yetkili kişiler elini taşın altına koysa belki açılmaz ama biz bu konuda yetkili olan mercide değiliz. Bu konuda yetkili olan merciler benim kedi görüştüm Türkiye çapında bu birlik başkanlarını olduğu koltuk. Bu koltukta oturan arkadaşlar, bu işler Ankara’da kararlar alınırken orada bu kararlara itiraz etmesi gerektiği ve orada bu karalar alınırken dur demesi gerektiğine inanıyorum. Birde ulusal market zincirine açması için ruhsat veren belediyeler var. Belediye ruhsatı verdikten sonra ve Ankara’da bu işler onaylandıktan sonra bizim elimizde her hangi bir yetki yoktur. Bundan dolayı bakkal esnafı çok zor bir durumdadır. Ha kira vermeyen binası kendinde olan öteden beri çok eskiden beri bu mesleği götüren arkadaşlarımız çeşitli olan arkadaşlarımız devam ettirecektir. Allah’ta yardımcıları olsun. 2017 yılı için inşallah bir daha bu sokaklarımıza, bu caddelerimizi, yapılan yeni binaların altlarına bu tür marketler açılmazda bizim yerli arkadaşlarımız işlerini daha da büyütebilirler. Temennimizdir”

BAKKALLARA DA TEŞVİK İSTİYORUZ..

Bakkal esnafına da sıfır faizli teşvik verilmesi gerektiğini belirten Zonguldak bakkallar Odası başkanı Kadir Habipoğlu şunları söyledi:

”Bakkallara neden teşvik uygulanmasın ki. Şu anda en son KOSGEB’in vermiş olduğu sıfır faizli krediden, bizim evraklarını KOSGEB’e sunduğumuz bakkal esnafımızdan bir kişi dahi yararlanmamıştır. Tek bir kişi bile yoktur. Tek tek sayı olarak hepsini verdik. Ellerimizle teslim etiğimiz dosyalarımız var fakat bir kişiye dahi çıkmamıştır. Bunlar bazı anlamda belki bilinçli olarak yapılabilir, adına ne derseniz deyin yani bazı mesleklerin kapanmaması, bitmemesi adına özel olarak hepsine olmasa dahi veyahut ta bölüm yapılabilir. Şu kadar şu mesleğe, bu kadar bu mesleğe diye beklide hep aynı meslek grubuna çıktı. Kimlere çıktığını da bilemiyorum yani: tabiî ki olur. KOSGEB’e sıfır faizli krediden almak için kendimde verdim ama bana da çıkmadı”

(HABER-ERCAN DEMİR)

son dakika zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017