“YETMEZ AMA EVET”

“YETMEZ AMA EVET”
Bu içerik 1348 kez okundu.

MEMUR-SEN İL BAŞKANI KAMURAN AŞKAR:  “MEMUR-SEN’İN REFERANDUMDAKİ TAVRI: YETMEZ AMA EVET OLACAKTIR” DEDİ.

Memur-Sen İl Başkanı Kamuran Aşkar, referandumda Memur-Sen olarak evet oyu kullanacaklarını açıkladı.
Halk oylamasıyla yapılan Cumhurbaşkanlığı sistemiyle beraber aslında Türkiye adı konulmamış Başkanlık sistemine geçmiş bulunduğunu belirten Aşkar, “Öyle ise bu adı konulmamış başkanlık sisteminden adı konulan başkanlık sistemine geçilmesi gerekiyor. Yani davul birindi tokmak birinde olmasının bir anlamı yok” dedi.
21, 24, 61 ve 82 anayasaların tamamını askeri darbe ürünü olan anayasalar olduğunu belirtken memur-sen İl başkanı Kamuran Aşkar şunları söyledi:
DAVUL KİMDE İSE TOKMAK TA ONDA OLMALI
“Biz Memur-Sen olarak defalarca söyledik. Bu ülke çok talihsiz bir ülke dedik. Cumhuriyetin kuruluşundan 100. yıla ulaşmasına da çok cüzi bir zaman kaldı ama Cumhuriyet tarihine baktığımız zaman yapılan 4 anayasanın da maalesef sivil irade tarafından yapılmadığını görüyorsunuz. 21, 24, 61 ve 82 anayasalara baktığınız zaman tamamı olağanüstü durumlarda, tamamı askeri darbe ürünü olan anayasalardır ve biz Memur-Sen olarak defalarca söyledik. Bu elbise bu bedene uymuyor. Yeni bir sivil anayasa yapılmalı. Bu sivil anayasa içerisinde 78 milyonu tamamen kucaklayan bir anayasa olmalı, hatta memura siyaset yasağını da şart olması gerektiğini söyledik. Ve en son yapılan 2010’daki anayasa referandumunda ‘Yetmez ama evet” demiştik. Şimdi ise yapılacak olan anayasa referandumla ilgili olarak ta şunu söylüyoruz değerli arkadaşlar. ‘Yetmez ama evet’. Yani biz şunu söylüyoruz. Bugün ülkede fiili bir başkanlık sistemi var mıdır vardır. Kabul etseniz de etmeseniz de bugün Tayip Bey, halkımızın deyimiyle Reis Bey bugün bakanlar kurulunu toplayabiliyor mu toplayabilir. Başbakanı değiştirebiliyor mu değiştirebiliyor. İstediği yasal manada her şeyi yapabiliyor mu yapabiliyor. E parlamenter sistemde bunları yapma şansı var mı yok. İşte son yapılan Cumhurbaşkanlığı sistemiyle halk oylamasıyla yapılan Cumhurbaşkanlığı sistemiyle beraber aslında Türkiye adı konulmamış Başkanlık sistemine geçmiş bulunuyor. Öyle ise bu adı konulmamış başkanlık sisteminden adı konulan başkanlık sistemie geçilmesi gerekiyor. Yani davul birindi tokmak birinde olmasının bir anlamı yok. Davul kimde ise tokmak ta onda olmalı ve davulu da eline alan belli dönemlerde de halka hesap vermeli. Bugün sorumluluk Başbakanımız Binali Beyde ama icraatın başında Reis dediğimiz hepimizin Cumhurbaşkanı olan Tayip beyde. Öyle ise tamamen yetkininde sorumluluğunda başkanda olmasının doğru olduğuna inanıyoruz. Memur-Sen olarak son kararımızı 3-5 Mart’ta Memur-Sen Genişletilmiş Antalya toplantısında başkanlıkla ilgili son yol haritamız belirlenecek. Ama son yol haritasına gerek yok çünkü memur-sen’in yol haritası beli arkadaşlar. Bu referandumda da Memur-Sen evet yönünde olacaktır. Davul kimde ise tokmağın orda olmasını yanında olacaktır.
(HABER-ERCAN DEMİR)

kamuran aşkar zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017