ÇIRAK YETİŞMİYOR VE MESLEĞİN SON USTALARIYIZ

ÇIRAK YETİŞMİYOR VE MESLEĞİN SON USTALARIYIZ
Bu içerik 629 kez okundu.

TERZİLER ODASI BAŞKANI MURAT BAHADIR, TERZİLİK MESLEĞİNİN CAN ÇEKİŞTİĞİNİ VE DEVLET TARAFINDAN BAĞKUR SİGORTA İNDİRİMİ İSTEDİMKLERİNİ SÖYLEDİ.

 

Günümüzde kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında bulunan terzilik, Zonguldak’ta da edat can çekişmeye devam ediyor.

Çırak yetişmediği içinde ustalar çıraksız olarak çalışmak zorunda kalırken, hazır giyim sektörü, terzicilik mesleğini olumsuz yönde etkilemiş durumda.

Zonguldak terziler ve Kunduracılar Odası başkanı Murat bahadır’a, Terzicilik mesleğinin içinde bulunduğu durumu sorduk.

2026 yılının terziler olarak beklentilerini karşılamadığını belirten Murat bahadır, 2017’den ise pekte umutlu olmadıklarını söyledi.

Terzilik mesleğinde emekli olanların işyerlerini artık kapatmaya başladıklarını ve her geçen gün işyeri sayısı olara azaldıklarını belirten Zonguldak terziler ve kunduracılar Odası Başkanı murat bahadır, devletin kendilerine Bağkur konusunda indirim yapmaları talebinde bulunduklarını söyledi.

Bahadır yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“2016 yılı Terzilik mesleği nasıl geçti. Ve 2017’den beklentiniz nedir

Her sene geçen yılı arar duruma düştük. Şimdi terzilerin son olarak bizden sonra yetişen çıra olmadığından dolayı gelecekte bir ümit göremiyorum. Şimdi biz son olarak dediğimiz gibi 2016 yılı emekli olan arkadaşlar normal bir şekilde geçimini sağlayabiliyor emekli maaşını alarak ama diğer arkadaşlar bu şekilde hem kira verip hem sigorta ödeyip hem de ev geçindirmeye çalışıyorlar. Yüzde 20’si kapattı. Böyle geçinmek mümkün değil. Konfeksiyona bakıyorsun o şekilde arkadaşlarımın da durumu iyi değil. Beklentimiz yok ve bizler mesleğin son ustalarıyız, temsilcileriyiz. Yetişen çırak olmadığı müddetçe terzilik mümkün değil ve yaşamaz. 2017’den beklentimiz, ülkemizin terörden, ekonomik sıkıntılardan arınarak iyi bir yıl olmasını diliyoruz tüm esnaf arkadaşları olarak. Sadece terziler değil tüm esnaflar için. Bilhassa Zonguldak için çünkü çok geri kaldık Zonguldak olarak. Yani bu şekilde 2017’yi terörün bitmesini diliyorum. Hazır giyim sektörünü bizi olumsuz etkiledi. Aynı şekilde onlarında durumu iyi değil. Hepimiz esnafsız ve Zonguldak esnafı. Zonguldak esnafı olarak geçim sıkıntısı içerisindeyiz. Devletin bize destek olması gerekiyor İnanı kumaş alacak parası dahi olmayan esnaflarımız var. Mağazalara 1-2 liraya sadece paça yaparak geçirmeye çalışıyor. Terziler için Bağkur sigortasını aylık olarak 600 lira ödemesi var. Kiralar çok yüksek. Esnaf tümüyle beraber aradın çekilmek zorunda ve bunları karşılamaya gücü yok”

(HABER-ERCAN DEMİR)

murat bahadır terziler odası zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017