Atalay:"Madenci güneşi bir gün fazla görsün"

Atalay:
Bu içerik 654 kez okundu.

Atalay:"Madenci güneşi bir gün fazla görsün"

 

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) tarafından Ankara-Kızılcahamam’da sendika şubelerinin taban eğitim seminerlerinin 6.’sı olan GMİS Armutçuk Şube Taban Eğitim Semineri’ni ziyaret etti.

Atalay,Kıdem tazminatıyla ilgili olarak “Biz sendikalar 30 gün olan kıdem tazminatını 29 güne düşürürsek burada duramayız. Biz duramayınca hiç kimse duramaz. Hiç kimse duramazsa işçi de duramaz ayağa kalkar. Onun için yapamazlar, yaptırmayız” dedi.Atalay, madencilere hitaben “Davet vardır, misafir olarak çağırırlar sizi, zaman zaman işinize gelmeyen yerler olur giderken zorlanırsınız. Davet vardır sizi çağırırlar, zevkle koşa koşa gidersiniz. Ben bir saat evvel Urfa’dan geldim. Zevkle koşa koşa sizlerle beraber olmak için geldim” dedi.Sendikacılığa delege olarak başladığı tarihten TÜRK-İŞ Genel Başkanlığı’na uzanan süreci anlatan Atalay, “Ben 15 yıldır Genel Maden İşçileri Sendikası’nın yönetimleriyle çalıştım. Bugün Ahmet Demirci ve yönetimiyle çalışıyorum.İşçi deyince maden aklıma geliyor.  TÜRK-İŞ Mali Sekreteri iken 2-3 kez madene girdim. Biz 2 bin 500 lira ortalama maaş alan insanlarız. Binlerce ölenimiz var yerin altında. Allah mekanlarını cennet yapsın. Son üç senedir de Soma var, Ermenek var. Bundan bir buçuk ay önce Siirt var. 2011’de Elbistan var. İki kişi, üç kişi rahmetli olduğu zaman biz gündeme gelmiyoruz. Maden şehitlerimiz 10’un üzerine geçtiğinde gündeme geliyoruz.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı olduğumda o zaman rahmetli annem sağdı, Adapazarı’na gittim. Oradan yaptığımız bir okul vardı, okulu ziyaret ettim. Oradan da Zonguldak’a geldim. Zonguldak’ta madene girdim. Madencilerle konuştum. Sonra da TÜRK-İŞ Genel Başkanlığı koltuğuna oturdum.

Ben tabii ki tüm işçinin başkanıyım. Ama zorda olan, sıkıntıda olan insan topluluğunun en önemlilerinden bir tanesi madenciler. Her oturduğum ortamda madeni anlattım, madenciyi anlattım.Evvelki sene “Madenci güneşi bir gün fazla görsün, senede 52 gün fazla görsün” dedim. Yerüstünde çalışan bilmez. Ama yerin altında siz çalışıyorsunuz” dedi.

“15 TEMMUZ, BİR DEMOKRASİ ZAFERİDİR”

15 Temmuz’un bir demokrasi zaferi olduğuna vurgu yapan Atalay, “15 Temmuz bir demokrasi zaferidir. 15 Temmuz ile ilgili “Demokrasinin zaferi-EMEK” adı altında İngilizce bir kitap yaptık. 5 bin tane basıldı. 4 bin tanesini Türkiye’de dağıttık. Valilere, Belediye Başkanlarına, Rektörlere, Emniyet Müdürlerine, sendikalara dağıttık"dedi.

 “ ADAM ALDIRMAK İÇİN GAYRET SARF EDİYORUM”

 

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) işçi açıkları olduğuna dikkat çeken TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay şöyle konuştu; “Kısa bir süre önce Başbakan, Zonguldak’a gelecek. Ondan önce Ahmet Başkan dedi ki “Başbakan Zonguldak’a gelecek. Siz de onlarla gelin, Başbakan Sendikaya gelsin. Madencinin derdi var, Zonguldak’ın problemi var, Zonguldak’ın sıkıntısı var. Bir şey dememiz lazım. Başbakan Zonguldak’a geldi, beraberinde 5-6 Bakan var, derdimizi anlattık.

Biz kitle örgütleri başkanları, talep edeceğiz, takip edeceğiz. Konuşacağız, söyleyeceğiz.Zaman gelir eylemle olacak, zaman gelir sohbetle olacak, zaman gelir ikili münasebetle olacak.

Ben işçiyim. Biz niye çalışıyoruz, ailemize bakalım diye. Bizim görevimiz sizin çocuklarınızın yüzünü tebessüm ettirmek.

Madenle ilgili, Zonguldak ile ilgili adam alacağız, 5-6 senedir olmadı. Sendika yönetiminin tamamı çırpınıyor, daha evvel bu yönetimden öncekiler çırpınıyordu.Ben madenciyim, ben inşaatçıyım, ben demiryolcuyum, kısacası ben işçiyim. Zonguldak’a adam aldırmak için gayret sarf ediyorum”.

 

“KIDEM TAZMİNATINA DOKUNDURTMAYIZ”

Kıdem tazminatının kaldırılmasıyla ilgili olarak 30 yıldır konunun gündeme geldiğini söyleyen Atalay, “Kıdem tazminatıyla ilgili her gün bir yerde konuşuyorum. Biz 30 gün üzerinden bir kıdem tazminatı alıyoruz. Bununla ilgili 30 yıldır gelen her Hükümet diyordu ki “Kıdem Tazminatı kalkacak”. 30 sene geçti yine öyle diyorlar. Biz sendikalar 30 gün olan kıdem tazminatını 29 güne düşürürlerse burada duramayız. Biz duramayınca hiç kimse duramaz. Hiç kimse duramazsa işçi de duramaz, ayağa kalkar. Onun için yapamazlar, yaptırmayız” dedi.

 

 

 

son dakika madenci zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 EKİM 2017
ANA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017