Beşel, 2016 yılını ve çalışmaları değerlendirdi

Beşel, 2016 yılını ve çalışmaları değerlendirdi
Bu içerik 7877 kez okundu.

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel tarafından 2016 yılı Ormancılık Faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzlendi. 
Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen bilgilendirme ve değerlendirme toplantısına Bölge müdür yardımları, İşletme şefleri ve şube müdürleri katıldı.
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, değerlendirme ve bilgilendirme toplantısında Türkiye’de son 20 yılda 1 milyon hektardan fazla orman artışı olmuştur dedi.
Sunum şeklinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında değerlendirmelerde Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, “Zonguldak ve Bartın Türkiye’nin tür olarak en zengin ormanlarından ama ormanlarımız artık yaşlanıyor. Ormanlarımızı peyderpey gençleştirme ve sıkı bakım çalışmalarımızı gerekiyor. Sıklık bakımı nedeniyle bazı çalışmalarımızı yapıyoruz ve yaşlandıkça bu devranı tekrardan düzenliyoruz. Zonguldak Bartın Karabük’teki orman alanlarında servet ve kalite anlamında artış var. Dünya’da orman alanları azalırken Türkiye’de son 20 yılda 1 milyon hektardan fazla orman artışı olmuştur. 350 bin ücretsiz fidan dağıttık. İlk defa geçen yıl 60 bin fındık fidanı ürettik. Orman fındık üretilirmi dediler ama biz ürettik. Köylerimize fındık diktik ve bu yıl 100 bin tane üreteceğiz. İddia ediyorum Türkiye’nin en iyi cevizini biz üretiyoruz ve geçen yıl 500 bin ceviz ürettik. 2017 yılı Nisan ayı sonuna kadar ağaç ve fidan taleplerinde bulunuyoruz. 2 aylık maratonda bu fidanlarımızı toprakla buluşturacağız. Aslında ormanlarımız bir hazine ve balın kaynağını ormanlar. Eskiden vatandaşlar ormana korkudan giremiyordu. Şimdi artık ormanlarımızı vatandaşa açtık. Bal ormanları üretmeye başladık. Toplamda 2011-2015 yılları arasında 8 tane bal ormanı ürettik. Artık bal havzaları yapmaya başladık. Vatandaşlarımızı arı kovanlarıyla birlikte oralarda istihdam ediyoruz. Bal varsa hayat vardır. Bal üretimi yetmedi ama yakında bala sertifika vereceğiz” dedi.
‘Orman yangınları ile mücadelemiz devam ediyor’
Orman yangınları ile mücadelede çalışmaların devam ettiğini belirten Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, 2006 yılından bu yana yapılan çalışmalarda ilk müdahale ile birlikte hem yangın sayılarında hem de hektar alanlarında azalma yaşandığını söyledi. Beşel, “Orman yangınları ile mücadelede 20 adet Arasöz, 5 adet Su Tankeri,10 adet İlk Müdahale Aracı, 5 adet Dozer ve 9 adet Greyder ile birlikte 298 yangın işçisi,160 teknik eleman, 219 orman muhafaza memuru, toplam 677 personel ile birlikte çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Orman yangınlarında 2006-2015 ortalama yangın sayısı 73 adet 190 hektar 2016 yılında çıkan orman yangını sayısı 48 adet olurken 27 hektar alan zarar gördü” dedi.

 

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel tarafından 2016 yılı Ormancılık Faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzlendi. 
Slayt gösterisi eşliğinde 2016 yılı çalışmaları anlatan Bölge müdürü Ahmet Sırır Beşel, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’nün Türkiye’de ikinci olduğunu söyledi.
Dünyada azalırken Türkiye’de ise orman artışının olduğunu ve bu miktarın 1 milyon hektardan fazla olduğunu belirten Ahmet Sırrı Beşel, “Zonguldak ve Bartın Türkiye’nin tür olarak en zengin ormanlarından ama ormanlarımız artık yaşlanıyor. Ormanlarımızı peyderpey gençleştirme ve sıkı bakım çalışmalarımızı gerekiyor. Sıklık bakımı nedeniyle bazı çalışmalarımızı yapıyoruz ve yaşlandıkça bu devranı tekrardan düzenliyoruz” dedi.
ZONGULDAK, BARTIN VE KARABÜK’TE TOPLAM 945 BİN HEKTARDA HİZMET VERİYORUZ
Zonguldak, Bartın ve Karabük’te hizmet verdiklerini belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel şunları söyledi: “Bölge müdürlüğümüz de 9 işletme müdürlüğümüz, 1 fidanlık müdürlüğümüz var, Araştırma mühendisliğimiz var Yaylacık’ta Mengen sınırında. 3 vilayette hizmet ediyoruz. Yine Mengen İlçesi’nin mülki hudutlarında Bolu merkez ilçesi Mülki hudutlarında Düzce’nin Yığılca ilçesi mülki hudutlarında alanlarımız var. Dirgine Orman İşletme Müdürlüğümüzün yaklaşık 3 tane şefliği Bolu ve Düzce ileri sınırında kalmıyor ama ana hizmet alanımız Zonguldak, Bartın ve Karabük’tür. Bu illerde toplam 74 tane şefliğimiz var. Alanımız 945 bin hektardır toplam. Zonguldak ilinde 4 işletme müdürlüğü ve 29 orman işletme şefliği ve 1 adet fidanlık müdürlüğümüz vardır”
148 MİLYON METREKÜP KARBON TUTUMU SAĞLANDI
Karbon salınımı konusunda ormanlarımızın 148 milyon metreküp karbon tutumu sağladığını belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, “Ormanlarımızın eko sitem hizmetlerine baktığımız zamsan dünyanı ilgilendiren ve karbon emisyonu ve oksijen salınımı rakamlarımız ormanlarında 148 milyon metreküp karbon tutumu sağlanmaktadır. Yırla 2 milyon ton oksijen üretim sağlanmaktadır. 28 milyon ton toz tutumu sağlanmaktadır. Zonguldak 52 milyon metreküp karbon emisyonu yapmaktadır” diye konuştu.
VAZİFEMİZ ORMANLARI KURMAK. BÜYÜTMEK, GENÇLEŞTİRMEK., KORUMAKTIR
Ormanları kurmak, büyütmek ve korumak gibi görevlerini olduğunu belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, şunları söyledi: “Vazifelerimiz. Dünya ile ilgili dediğimiz. Ormanları kurarız, yaşlı ormanları gençleştiririz ve muhafaza ederek işletiriz arkadaşlar. Bazen bu gençleştirmeye vatandaşlar kesim diyor. Her insan gibi her canlı gibi dünya bir devir daim içinde Doğuyoruz, büyüyoruz, yaşlanıyoruz ve hayat sona eriyor. Bitki de aynı şekilde. Biz bu doğal döngünü eko sistemi bozmadan koruyarak döndürmeye çalışıyoruz. Alanlarımıza bakarsak Zonguldak’ta 194 bin hektar alanımız var. Ve ormanlarımızın yüzde 64’ü koruma altında. Geri kalanı ekonomik ve soysa faaliyet olara idame ettiriyoruz.”

ZONGULDAK İLİNDE 61 ADET 2B ÇALIŞMASI YAPTIK 
2B çalışması yaptıklarını ve kadastro çalışmasını bitirdiklerini belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel sözlerine şu şekilde devam etti: “Ormanlarımızın kadastrosunda bayağı bir mesafe aldık. Zonguldak ilinde orman kadastrosunu bitirdik ve tescil yapılmayan alanımı çok az kaldı. 2B çalışmalarımız devam ediyor. Zonguldak merkez ilçede kozlu ilçesinde 2B çalışmalarını bitik. Bitirdik demek ne demek, bu çalışma sonucunda orman dışına çıkarılan alanları hazineye teslim ediyoruz. Vatandaşla olan sorunlarımız var. daha sona mili Emlak müdürlümü aracılığıyla şehir içimde kalan alanları hak sahiplerine milli emlak müdürlüğünce verilecek. Bu bir ormansızlaştırma değildir. Bu 1981 yılından önce orman niteliğini kaybeden alanlar var. Bunardın öncelikle kullanıcılarına verme olayıdır Bu. Zonguldak’ta bu sorunları hemen hemen bitiriyoruz. Evet çalışmalarımız Zonguldak ilinde 61 adet 2B çalışması yaptık. Bu çalışmalarımız devam edecek ve 2017 yılında da artan bir şekilde devam edecek.”
MADEN SAHALARININ REHABİLATSOYONU
Maden sahalarını rehabilite ettiklerini belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, şunları söyledi: “Ormanlarımızda izin irtifak dediğimiz kurum ve kuruluşlarının, Karayollarının, DSİ’nin taş ocağı olsun maden ocağı olsun, TTK’nın maden işletmeleri olsun izin irtifak dediğimiz çalışmalarla birlikte bu izin veriyoruz.İşi bittikten sonra sahaları geri alıyoruz ve tekrar ormanlaştırıyoruz. Buna maden sahalarını rehabilitasyonu adı veriyoruz. Maden sahalarında işleri bitiği zaman bize oraya doğaya uygun hale getirecekler ve biz sora fidanı dikiyoruz. Ola ki yapmadılar, ceza uygulanıyor. Maden sahalarını rehabilitasyonu uygulaması kapsamında bu sahaları tekrar dönüştürüyoruz.”
ORMAN YETİŞTİME VE GENÇLEŞTİRME
Ormanları gençleştire çalışmalarını devam ettiğini belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel şunları söyledi: “Orman yetiştirme disiplinimiz var. Tabi gençleştirme olayı var. Orman büyür gelişir, yaşlanır hiç ormanı traşlamadan sadece ormanı altına ışık getirmek suretiyle ve toprağı havalandırarak sadece o ağacın tohumundan faydalanarak ormanları gençleştirme çalışması deniliyor. Ağacın kendi tohumunun toprağa ulaşmasını sağlayarak genç ormanlar meydana getiriyoruz. Arkadaşlar şu şekilde. Ormanlarımız 200-250 yaşında ama 160 yaşında iken gençleştirme periyoduna girmesi lazım. Yine değişik toprak işleme metotlarıyla 27 bin dönüm ormanı toprağı havalandırarak işledik. Bazen tohuma yardım ediyoruz. Toplum oymayan yerlerden ormanın altına büyük bezler serere topum elde ediyoruz ve bu tohumları noksan olarak bunları ekiyoruz. Sayın Genel müdürümüzle birlikte hatta topum ekmiştik.”
ZONGULDAK ORMANLARI TÜR YÖNÜDEN EN ZENGİN ORMANIMIZDIR
 Zonguldak ormanların tür yönünden en zengin orman olduğunu belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel şunları söyledi: “Zonguldak ormanlarımız, Türkiye’ni tür anlamında en zengin yörelerinden. Ama ormanlarımız artık yaşlanıyor. Ormanlarımızda koruma bandı içindeki ormanlar, tabikatı koruma alanları hariç peyderpey gençleştirmemiz lazım. Genç ormanlarımıza bakımını aksatmadan yapıyoruz. Sıklık bakımını yapıyoruz.”
BOZUK ORMAN ALANLARINI İYİLEŞTİRİYORUZ
Bozuk orman alanlarını iyileştirdiklerini belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Zonguldak Karabük Bartın’da orman alanlarında gerek servet gerek kalite ve gerek alan olarak artışlar var. Dünyada orman alanları azalırken Türkiye’de son 20 yılda 1 milyon hektardan fazla orman alan ı artışımız olmuştur. Rehabilitasyon olarak bozuk orman alanlarını iyileştirilmesini yapıyoruz. Tohum yok, ağaç yok, oralara dikim yapıyoruz. Makinelerle toprağı işliyoruz. Bozduk orman alanlarımız işleyerek verimli orman haline getirme çalışmalarımız devam ediyor. Ormanı her metrekaresini işliyoruz.”
ORMANLARIMIZIN HER METREKARESİNİ İŞLİYORUZ
Yanan orman alanlarında ağaçlandırma çalışması yaptıklarını belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, “Yanan alanlarda olsun diğer alanlarda olsun her tarafta ağaçlandırma çalışmalarımız devam ediyor Ormanlarımızın her metrekaresini işliyoruz arkadaşlar. Zor koşullarda dağda bayırda yüksek meyilli alanlarımızda bu çalışmalarımız yapıyoruz. Ağaçlandırma faaliyetlerimiz bu yılda artarak devam edecektir. Fidan dikimi çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

KESTANE VE IHLAMUR BAHÇELERİ KURUYORUZ
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel kestane ve ıhlamur bahçeleri kuracaklarını belirterek şunları söyledi:
“Yöremizde ıhlamur ve kestane bahçeleri kurmaya başladık. Ağaçlandırmalarımız daha çok bahçe şekline getireceğiz yöresel katkı amacıyla.,y Kestane ormanlarını geliştirerek kestane üretimini ve kestane balı üretimi konusunda çalışma yapıyoruz. Kestane eylem planıyla beraber geçen yıl 220 dönüm sahada bakım yaptık. Ayrıca kestane hastalıkları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.”
BEÜ İLE İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, “BEÜ ile beraber bozuk kestane ve hastalıklı kestane dediğimiz tespit çalışmaları yapıyoruz. Sayın rektörümüze teşekkür ediyoruz. Üniversite biyoloji bölümü var eczacılık bölümü var” diyerek işbirliğinin devam edeceğini kaydetti.
HER KÖYÜ AĞAÇLANDIRIYORUZ
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, “5 bin köye 5 bin orman projemiz var. Her köyü ağaçlandırıyoruz. Her köyü gelir getirici dediğimiz köylün gelirine katkı yapacak ağaçlandırmalar yapıyoruz. Mesel Zonguldak ilinde biz geçen yıl 13 köyde programımı var ama 14 köyde gençleştirmeler yaptık. Bakın 590 dekar alanda 23 bin adet ceviz, ıhlamur, kestane, fıstık çamı gibi ağaçlar dikiyoruz. 3 yıl bu fidanların bakımını yapıyoruz ve sonra bu fidanlarımız köylüye veriyoruz. Onda sora bakımı ve geliri onlara ait” dedi.
GEÇEN YIL 350 BİN ÜCRETSİZ FİDAN VERDİK
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel geçen yıl halka 350 bin ücretsiz fidan dağıttıklarını belirterek şunları söyledi: “Karayolları kenarında ağaçlandırmalar yapıyoruz. yol inşaatları bitikten sora geri kalan alanları da bu şekilde devam edeceğiz.Okul ağaçlandırmaları kapsamında geçen yıl 47 tane okul bahçesi yaptık. Çocuklarla beraber yatık. Çocuklarla 3915 fidan diktik ve bakımını da çocuklar yapıyor. Çocuklarımıza bu şekilde ağaç ve orman sevgisini aşılıyoruz. İbadethanelerimiz ve mezarlıklarımı ağaçlandırıyoruz. Geçen yıl 350 bin ücretsiz fidan verdik. Hepsi vatandaşımız için.Hatıra ormanları kuruyoruz. İşkur bünyesinde 440 kişiye geçen yıl iş vererek bu ağaçlandırma çalışmalarımıza bunları kattık.”
17 İLE ÜRETTİĞİMİZ FİDANLARI GÖNDERİYORUZ
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel fidan üretimiyle ilgili olarakta şunları söyledi
“Fidan üretiminde geçen yıl 2.5 milyon fidan ürettik Gökçebey Orman Fidanlığında. Çok güzel bir fidanlık tesis ettik. Türkiye’de geçen yıl 17 vilayete fidan gönderdik. Doğu’da, Güneydoğu’da belediyemler fiden önderdik. Burada kesinlikle kar amacımız yoktur.”
SAYIN VALİMİZİN TALİMATIYLA 60 BİN FINDIK FİDANI ÜRETİK VE DAĞITTIK
Geçen yıl 60 bin fındık fidanı ürettiklerini bu yıl ise 100 bin üretmeyi planladıklarını belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel şunları söyledi: “Fındıkta ilk kez Sayın Valimizin talimatıyla 60 bin fındık fidanı ürettik. Derler ki orman fidan üretir mi, orman fındık ürEtir mi diye. Ürettik. Sahildeki köylerimize fındık fidanı veriyoruz. Ve senede sayın valimizin talimatıyla beraber 100 bin fındık fidanı vereceğiz.Birde cevizden bahsedeyim. Türkiye’ni en iyi cevizleri bizde. Türkiye’de en iyi cevizi bir üretiyoruz ve cevizde gizli kahramanız. Şu anda elimizdeki cevizlerimiz bitti ve gelecek yıl 500 bin ceviz fidanı üreteceğiz arkadaşlar. Ihlamurlarımız, fındığımız, bir sürü fidanımız var.”
KÖYLERİMİZE GELİR SAĞLIYORUZ
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, köylere gelir sağlayıcı çalışmalar içinde olduklarını belirterek şunları söyledi: “Orman Bölge Müdürlüğünde kuş burnu, üvez gibi köy kadınlarımızın gelirine gelir katacak kızılcık. Gibi ateş dikeni, kurt kapanı vs. bu türlerde devam ediyoruz. Özelikle yöre peysajına, bağ bahçe peysajına katkı yapacak fidanlarımız landımız da oluyor. Zaman zaman kendi meydanı olsun caddelerde olsun köylerde olsun bu fidan dağıtımlarımız devam edecek. 2017 yılında Nisan ayı sonuna kadar ağaç ve fidan ile ilgili talepleri alıyoruz, vatandaşlarımıza tebliğ ediyoruz, okullarımıza fidanlarımızı vereceğiz. Yine etkinliklerimiz devam edecek. Hatır ormanı oluşturma çalışmalarımız devam edecek. Şimdi yaklaşık 2 aylık maratonla beraber bu fidanlarımız toprakla buluşturuyoruz.”
ORMANLARIMIZ ARICILARIN EMRİNDEDİR. BAL ONMANI VE BAL HAVZASI OLUŞTURULYORUZ
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, ormanların balcıların emrine sunduklarını belirterek şunları söyledi: “Yaklaşık 4 şehir ormanı ve 39 mesire yerimiz var. Bölge müdürlüğü olarak baktığımızda. Türüf mantarı için Ereğli ve Karübük’te alınımız var. Ormanlarımız bir hazinedir ve balın kaynağı ormandır aslında. Artık ormanları vatandaşa açtık ve bal ormanlarını ihdas ettik. Geçen yıl çok sayıda bal ormanı ihdas ettik. Zonguldak ili Ereğli, Alaplı. Bartın Kurucaşile’de 3 tane bal ormanımız var. Hatta yetmedi bal ormanlarımız bal havzaları yapmaya başladık. 8-10 km sıfırlı rakımdan binli rakımlara kadar sağlı sollu vatandaşları arı kovanlarıyla beraber oralarda istihdam edeceğiz inşallah. Bal varsa hayat vardır. Sayın bakanımızın sloganı. Artık bal üretim yetmeyecek arktık bala sertifika vereceğiz inşallah. Tarım müdürlüğü ile ortaklaşa çalışıyoruz bu konuda. Ormanlarımız tüm arıcı ve bacıların emrindedir. Salebimiz var. Yerlerde hazine var ve salep eylem planı yaptık. Saleplerimiz koruma altına alarak geliştiriyoruz.”
YABANİ HAYATI UNUTMADIK
Yabani hayatı da unutmadıklarını belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, şunları söyledi: “Yaban hayatına katkı amacıyla ayı üzümü, ahlat, Alıç vesaireler vardır. Bunlara bayağı azalmalar vardı. Artık bunları tekrar eski eko sistemi kavuşturma için geçen yıl 632 dekor bir programımız vardı. Bu sene yine 2300 dekar
Vahşi hayvanların yedikleri 2300 dekar halinde yabanıl meyve dediğimiz fındık, çitlenmik, karayemiş gibi yabani bitkileri ormanlarımıza dikmeye başladık. Bu bitkiler yabani hayat için çok önemlidir.”
1302 ADET BİTKİYİ VERİ TABANINA İŞLEDİK
Veri tabanı oluştururak bitkileri veri tabanına kayıt ettiklerini belirten Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, “Kastamonu ve Bartın Üniversiteleri ile beraber bir protokol yaptık. Biyod dediğimiz biyolojik Veri Tabanı dediğimiz çalışmaya b.aşladık. Bugüne kadar 1302 adet bitkiyi veri tabanına ekledik. 2016 yılında tür bazında 14 bitki tür veri tabanımıza eklendi. Tüm bitkilerimizin veri tabanın bu şekilde çıkarmaya devam ediyoruz” diye konuştu.
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel 2017 yılında artan tempo ile çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.
(HABER-ERCAN DEMİR)

 

Ahmet Sırrı Beşel zonguldak haberleri haber son dakika haberi Orman Bölge Müdürlüğü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017
KURAN İKLİMİ 19 EKİM 2017