Ontemmuz’da Gizemli Olaylar ve TEKKE BABA TÜRBESİ

Ontemmuz’da Gizemli Olaylar ve TEKKE BABA TÜRBESİ
Bu içerik 5808 kez okundu.

Ontemmuz’da Gizemli Olaylar ve TEKKE BABA TÜRBESİ

Ontemmuz  Mahallesi Reşitpaşa sokakta bulunan türbe görenleri şaşkına çeviriyor.


Zonguldak’ta pek rastlanılmayan türbe yapıları şehrin göbeğinde bulunmasına rağmen hiç dikkat çekmemiş. Vefat eden bir hayırsever  tarafından yaptırılan türbe ve avlusu zaman zaman ziyaretçilerini ağırlıyor. Mum yakılarak dua edilen türbenin içinde ise havlu, takunya ve halk arasında güğüm denilen metal su bakraçları yer alıyor. Orada yattığına inanılan zat’ın ermiş bir kişi olduğunu düşünen mahalle halkı bu kişinin ortalıkta insan kılığına girerek dolaştığını söylüyor. 


Abdest aldığına inanılan Zat için havlu, takunya ve su her hafta yenileniyor. Kapısına asılan tespihler ise yine bu kişinin namaz kıldığına inanıldığını gösteriyor. Mahalle halkıyla yaptığımız röportajlarda ise bu bölgede yaşanan bazı doğaüstü hadiselerden konu açarak; “ Geçtiğimiz yıllarda türbeden havlu alan bir kişi bunu kullandıktan sonra gece uyurken havlunun boğazını sıktığını ayrıca gece türbe önünde birbirine benzeyen onlarca kişinin yan yana oturduğunu söyleyen var” dedi.


DOĞAÜSTÜ OLAYLAR YAŞANIYOR
Ayrıca bu kişinin esmer ve uzun boylu olduğu, zor durumda olanlara yardım ettiği mahalle halkının dilinde ki bir diğer rivayet. Eskiden daha sık görülen bu Zat’ın şimdilerde pek görünmediği de söyleniyor. Mahalleli bazı bazı evlerden ses geldiği veya çocuk gülüşleri duyduğunu ise detay olarak belirtti. 


TÜRBE SORUNSALI
Vatandaşların “TEKKE BABA” ismini verdiği türbede gerçekten biri yatıyor mu? Tarihte, Zonguldak’ta bu isimle biri yaşamış mı? Gerçek bir türbe mi? Ya da uydurma mı? soruları ise cevap bekleyen bir diğer ayrıntı olarak göze çarpıyor. (ÖZEL HABER:BATUHAN KARAMALAK)

ontemmuz türbe tekke baba zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 EKİM 2017
ANA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017