Zonguldaklı Yeni Kimliklere Hücum Etti!.. İşte Yeni Kimlik İçin Detaylar...

Zonguldaklı Yeni Kimliklere Hücum Etti!.. İşte Yeni Kimlik İçin Detaylar...
Bu içerik 3735 kez okundu.

KİMLİKLER YENİLENİYOR

YENİ YILIN İLK HAFTASINDA İLG ENELİNDE 2579 KİŞİ YENİ KİMLİK KARTI ALMAK İÇİN BAŞVURU YAPTI

 

Zonguldak İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından 2 ve 6 Ocak 2017 tarihleri arasında 2579 kişi yeni Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı dağıtıldı.

Zonguldak İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Hüsamettin Erkınay yaptığı açıklamada 2 ve 6 Ocak 2017 tarihleri arasında Zonguldak merkezde 735, Ereğli'de 662, Çaycuma'da 273,  Devrek'te 372,  Gökçebey'de 106 Kilimli'de 240 ve Alaplı'da 191 olmak üzere toplam 2579 kişiye yeni Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı verildiğini söyledi.

2020 yılına kadar süre olduğunu belirten Zonguldak il nüfus ve vatandaşlık müdürü Hüsamettin Erkınay şunları söyledi:

BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÇEKTİRMELERİ ŞART

“Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurusunun alınmasına 2 Ocak 2017 tarihi itibariyle tüm ülke genelinde ve ilimizde alınmaya başlandı. Elimizde mevcut merkez ilçe nüfusu müdürlüğü ve 6 ilçe nüfus müdürlüğümüzde daha önceden tüm hazırlıklar tamamlanarak 2 Ocak Pazartesi günü itibariyle başvuru alınmasına başlanıldı. Başvurular için nüfus müdürlüğüne gelen vatandaşlardan 1 adet biyometrik fotoğraf istiyoruz, 5x6 ebadında. Başka da bir şey istemiyoruz. Vatandaşımız gelince kendisiyle beraber, fotoğrafla beraber nüfus cüzdanı,  nüfus cüzdanı mevcut değilse pasaportu, ehliyeti, memur kimlik kartı, basın kimlik kartı, avukat kimlik kartı, bunlara benzer kimlik kartıyla başvurusunu yapacak. Başvurusu burada alındıktan sorma kimlik kartı Ankara’dan genel merkezden basılarak ilgilinin adresine yaklaşık 15 gün içinde ptt kurye aracılığıyla teslim edilecektir. Teslim aşamasında evinde bulunmayan vatandaşlarımızın kimlik kartları kısa mesaj gönderilerek nüfusa iade edilecek ve nüfustan da teslim alınabilecektir”

VİZE MUHAFİYETİ UYGULANAN ÜLKELERDE YENİ KİMLİK KARTALIR PASAPORT YERİNE GECEBİLECEK

Hüsemettin Erkınay vize muhafiyeti uygulana ülkelere yapılacak seyahatlarde seyahat belgesi olarak kullanılabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Yeni kimlik kartı ile güvenlik kimlik doğrulaması yapılacak. Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyetleri önlenecek. E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden ev ve işyeri gibi kimlik kartıyla edilebilecek. Kimlim kartı vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Kimlik kartı elektronik imza olara ta kullanılabilecek. Kimlik kartı kamu kurumlarını vatandaşa yönelik sunacağı hizmetlerde elektronik süreçleri destekleyerek bürokrasiyi azaltacaktır. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar asgariye inecektir. Kimliğin kaybedilmesi veya çalınması durumunda çağrı merkezi alı 199 nüfus hattı veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmekte olup kayıp ve çalıntı bildirisi yapıldıktan sorma iptal edilecektir. Biyometrik verilerin karşılaştırılması sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulunan olması halinde, bu durumun tespiti halinde savlığa suç duyurusunda bulunulacaktır”

BİR HAFTADA 25769 KİŞİYE BAŞVURDU

Yeni yılın ilk haftasında mesai saatleri içide il genelinde 2579 kişinin yeni kimlik kartı başvurusunda bulunduğunu belirten Erkınay sözlerine şu şekilde devam etti:

“İlimizde merkez ve altı ilçemizde yeni yılın ilk haftasında yani ilk haftada yani 2-6 Ocak tarihleri arasında 2579 kişiye kimlik kartı başvurusu aldık ve bayağı bir yoğunluk oldu. Özellikle sınava girecek öğrencileri yoğun talepleri oldu. Sınava gireceklerinden dolayı kimliklerin değiştirmeleri gerekiyordu. Bu haftada aynı şekilde yoğunluk devam ediyor. Tabi bu yoğunluğun sürekli olmasını bekliyoruz. Bununla ilgili tüm hazırlıklarımızı yaptık ve her hangi bir aksaklığa mahal verilmeden tüm başvuruları alacağız.

ZONGULDAK İLİ T.C. KİMLİK KARTI BAŞVURU VERİLERİ           

Merkez: 735

Ereğli: 4662

Çaycuma:  273

Devrek: 372

Gökçebey:   106

Kilimli: 240

Alaplı: 191

Toplam:  2579

2010’YE KADAR VAKİT VAR

Yeni kimlik kartı almak için 2020’ye kadar vakit olduğunu belirten Erkınay şunları söyledi:

“2020 yılına kadar bir süre tanınmış ancak muhtemelen uzatılacaktır. Yani başvuru işlemi tamamlanmazsa uzatılacaktır. Çünkü bu bir temel kamu hizmetidir. Vatandaşımız tavsiyemiz her hangi bir aceleye ve telaşa kapılmadan yoğunluk yaşanmadan internet üzerinden ya da Alo 199 hattını arayarak sıra numarasını alarak gelmeleri, ayrıca bunu yapamamaları halinde ise sabah erken saatlerinde nüfus müdürlüğüne gelip sıra alarak başvurularını tamamlayabilirler”

NÜFUS CÜZDANI ARTIK TARİHE KARIŞTI, KİMLİK KARTI OLDU

Artık nüfus cüzdanı ismini tarihe karıştığını belirten Zonguldak İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Hüsamettin Erkınay, bilinmesi gereken konuları şu şekilde açıkladı:

“5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14/01/2016 tarihinde yapılan değişiklik ile 02/01/2017 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı müracaatı alınmasına başlanılmıştır. Zonguldak Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü ve İlimize bağlı 6 ilçe nüfus müdürlüğünde tüm teknik kontroller yapılmış olup, T.C. Kimlik Kartı başvurularını almaya başlamıştır. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahiptir. Polikarbon materyalden oluşan, temaslı-temassız yonga içeren ve uluslararası standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran kimlik kartları, vatandaşa ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik verilerin, üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesinden sonra, yetkisiz kimseler tarafından içindeki verilerin yeniden üretilmesini ya da değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır.

Proje ile:

-Kimlik kartı ile güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecektir,

-Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecektir,

-E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden (ev, iş yeri vb.) kimlik kartı ile erişilebilecektir,

-Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilecektir,

-Kimlik Kartı, elektronik imza olarak da kullanılabilecektir.

-Kimlik kartı, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacaktır,

-Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık vb.) asgariye inecektir.

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük web portalı (https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr) üzerinden ya da Çağrı Merkezi (199) aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen son altı ay içerisinde, ön cepheden çekilmiş (arka fon renginin beyaz, alın, yüz ve çenenin açık olduğu) bir adet  biyometrik fotoğraf ile başvurması gerekmekte olup, başvuru sahiplerinin sağ ve sol orta parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf zorunlu olmamakla birlikte ancak talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenebilmesi mümkündür. Başvuru sırasında ayrıca T.C.Kimlik Kartlarının PIN kodlarını içen kapalı bir zarf teslim edilecektir.

2017 yılı kimlik kartı bedeli; 16 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında peşin olarak tahsil edilir. (Alınan Kimlik Kartı bedeli karşısında herhangi bir makbuz veya alındı belgesi verilmez.) Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarına ilişkin olarak Kimlik Kartı başvurusunda bulunulması durumunda herhangi bir bedel alınmaz.

Nüfus cüzdanı ibraz edilmemesi, yerleşim yeri adresi bulunmaması ve On sekiz yaşını tamamlayanların; kimliğini kanıtlayacak fotoğraflı resmi belge ibraz edememesi durumunda yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alma işlemleri yapılacaktır.

Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi hâlinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak 10 gün geçerli geçici kimlik belgesi düzenlenerek ilgiliye teslim edilecektir.

Kimlik kartı yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adrese PTT aracılığıyla gönderilecek olup, beyan ettiği adrese teslim edilemeyen kartlar başvuru sırasında belirttiği nüfus müdürlüğüne gönderilecektir. Bir ay içinde teslim alınmayan kimlik kartları imha edilmek üzere Genel Müdürlüğe iade edilecektir.

Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda çağrı merkezi veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmekte olup, kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir.

Biyometrik verilerin karşılaştırılması sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulundukları anlaşılanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.

 

SORU: Yeni Kimlik Kartımı Almak İçin Neler Yapmalıyım?

CEVAP: Kimlik Kartınızı almak için yurt içinde İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

SORU: Randevulu veya randevusuz müracaatlar

CEVAP: Başvurunuz için doğrudan İlçe Nüfus Müdürlüğüne gidebileceğiniz gibi, zaman kaybına sebebiyet vermemek için randevu alarak da gidebilirsiniz.

 

Randevu için;

-Genel Müdürlük web portalı (https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr) üzerinden,

-Alo 199 Çağrı Merkezi aranarak randevu alınabileceği gibi

-Randevusuz olarak Nüfus Müdürlüğüne gelerek; sıra matikten (günlük belirlenen adet kadar) sıra numarası alarak başvuru yapılır.

İşlem yoğunluğu yüksek olmayan İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde randevulu başvuru uygulaması yapılmamaktadır.

 

SORU: Yanımda Neler Olmalı?

CEVAP: Kimlik Kartı başvurusu için İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderken;

-Son altı ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf,

-Kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge veya ikamet edinilen muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesinin yanınızda olması yeterlidir.

-On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir. Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilir.

-Başvuran tarafından talep edilmediği sürece on beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak, talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartında yer alır.

 

SORU: Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadardır?

CEVAP: -2017 Yılı için Kimlik Kartı bedeli: 16 TL, Kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir.

-Kanuni Bildirim süresi içinde (Yurt içi 30 gün, Yurt dışı 60 gün) yapılan doğum bildirimi nedeniyle düzenlenecek Kimlik Kartlarından bedel alınmayacaktır.

-Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında peşin olarak alınır. Alınan Kimlik Kartı bedeli değerli kağıt bedeli olup bunun karşılığında herhangi bir makbuz verilmez.

 

SORU: Başvuru Esnasında Neler Yapacağım ve İşlemler Ne Kadar Sürüyor?

CEVAP: Başvuru formunuzun çıktısına imzanız alınacak, fotoğrafınız taranacak, biyometrik verileriniz (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) alınacak ve imza beyanınız da alınarak başvurunuz tamamlanacaktır.

Bu esnada size teslim edilen PIN zarfınızda bulunan 6 haneli şifrenizi unutmayınız. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacaktır. PIN kodunuz, kimlik kartınız size teslim edilinceye kadar aktive olmayacaktır. PIN kodunuzu İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilirsiniz.

Kimliği Kanıtlayacak Belge İbraz Edemeyen Erginlere Kimlik Kartı Nasıl Düzenlenir?

On sekiz yaşını tamamlayanların; kimliğini kanıtlayacak fotoğraflı resmi belge ibraz edememeleri durumunda yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alınma işlemleri yapılır.

 

SORU: Kimlik Kartım Nasıl Ulaştırılacak?

CEVAP: Kimlik kartı yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adresi PTT aracılığıyla gönderilecek olup, beyan ettiği adrese teslim edilemeyen kartlar başvuru sırasında belirttiği nüfus müdürlüğüne gönderilecektir. Bir ay içinde teslim alınmayan kimlik kartları imha edilmek üzere Genel Müdürlüğe iade edilecektir.

Çocuklarım İçin Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapabilirim?

Hangi yaş grubunda olursa olsun çocuklarınız için de kimlik kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

On beş yaşını tamamlamayan çocukların; veli, vasi veya vekaletname ibraz edenler ile veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması halinde; büyük ana, büyük baba veya kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtarın yazılı beyanı ile kimlik kartı başvurusu alınır.

On beş yaşını tamamlayan çocuklarınızın şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

Engelli Vatandaşlarımız için:

İlçe Nüfus Müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkânı bulunmayan vatandaşlarımızın başvuruları kendi adreslerinde alınacaktır.

Başvurunuz üzerine size bildirilen zaman dilimi içerisinde İlçe Nüfus Müdürlüğü görevlilerimiz adresinize gelerek başvurunuzu alacaktır. Fotoğraf çektirme imkânı olmayan vatandaşlarımızın fotoğrafları, başvuru için gelen görevlimiz tarafından çekilecektir.

 

Gerçeğe Aykırı Beyan

Biyometrik verilerin karşılaştırılması sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulundukları anlaşılanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Hüsamettin Erkınay zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017