“DEVREK’TE BİR DAHA SEL OLMAYACAK”

“DEVREK’TE BİR DAHA SEL OLMAYACAK”
Bu içerik 3816 kez okundu.

22 MİLYON LİRALIK TAŞKIN KORUMA PROJESE ŞUBAT AYINDA BAŞLIYOR

DEVREK BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA SEMERCİ, ERCAN DEMİR’İN SORULARINI CEVAPLANDIRDI

 

Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci 2016 yılı çalışmalarını değerlendirdi, 2017 yılı hedeflerini anlattı.

Çalışmaları, projeleri hakkında ve gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulunan Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Devrek’te destan yazdığını söyledi. Başkan semerci Ercan Demir’in sorularını da içtenlikle yanıtladı. 

 

SORU: Devrek Belediyesi’nde çalışmalar nasıl gidiyor?

CEVAP: Biz hizmet için ve hizmete talip olduk ve seçim döneminde, seçim beyannamemizde verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirmeye çalışıyoruz. Partimizin ana temli, ana unsuru insandır. İnsana hizmet et ki devlet yaşasın. O doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. 

 

SORU: Su konusunda yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

CEVAP: Biz su konusunda çok büyük bir yatırım yaptık ve bu konuda yaptığımız yatırımlar destan olur. Ana hattımızı değiştirdik, şehir içindeki su şebekelerimizin yüzde 60’ını değiştirdik, ev bağlantılarını da keza yüzde 60’ını değiştirdik şehir içimde asbestli boru hiç kalmadı. Vatandaşımız bölgenin en sağlıklı suyunu içiyor. 2015 yılında 100 numune alındıysa Sağlık bakanlığı tarafından 100’ündede temiz çıktı. 

 

SORU: Doğalgaz çalışmanız hakkında son durum nedir?

CEVAP: Suyu hallettik şimdide havayı hallediyoruz. İlçemizin yüzde 60’ında doğalgaz hatları çekildi. Bu sene daha az hava kirliliği ile karşılaşıyoruz. Seneye daha fazla olacak tabi abone sayısı. Vatandaşlarımızın doğalgazın geleceğine pek inanmamışlardı ve bu nedenle yatırımlarını da bu sene için düşünmediler. Şimdi ise reel olarak gördüler. Bu görüşleri doğrultusun da önümüzdeki yıl doğalgaz dönüşümleri daha fazla olacak ve hava kirliliğinden de kurtulmuş olacağız.

 

SORU: Bir çok yerleşim biriminde elektrik hatları yer altına alınıyor. Devrek’te böyle bir çalışma var mı?

CEVAP: Tabi bizim en büyük yatırımlarımızdan biride elektriklerimizin yer altına alınması ile ilgili. İlçemizin yüzde 60’ı elektrikleri yer altına alındı. Bu elektriklerin biliyorsunuz yüksek gerilim hatları da vardı şehir içimden geçen. Elektromanyetik salgılıyor ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen unsurlardır. Birde çok önemli unsurlardan biriside örneğin çok acil bir durum olduğunda, yangın olduğunda itfaiyelerimiz hemen müdahale etme şansına sahip değildiler. Elektrikler kesilsin şeklinde mecburen beklenmeye geçiniliyordu ve şimdi ise o tür şeylerden kurtulmuş olundu ve direkt olarak müdahale etme şansına sahip olacağız.

 

SORU: Devrek Taşkın Koruma Projesi ihalesi yapılmıştı. Şu an ne durumda?

CEVAP: İlçemizin en büyük yatırımları; 5 yıldan beri peşinde koşturduğum büyük bir yatırımımız, Devlet Su İşleri tarafından yapılacak. Taşkın koruma yatırımı. 22 milyon liralık bir yatırım bu. Projesi yapıldı, ihalesi yapıldı, yer teslimi yapıldı. Önümüzdeki Şubat ayında müteahhit yapımına başlayacak. İlçemiz tarih boyunca selden çok büyük zararlar gördü. En son 1998 yılında büyük bir sel geçirmişti ve o selin yaralarını esnafımız hala atamadı ve büyük badi yaralar almıştı. Bundan böyle bu yatırım gerçekleştiğinde ilçemiz selden her hangi bir zarar görmeyecek. Bu da çok büyük yatırımlarımızdan bir tanesi”

 

SORU: Vali Ali Kaban Devrek’te baston müzesine çok önem veriyor. Devrek’e önem veriyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

CEVAP: İl olarak çok şanslı bir iliz. Sayın Valimiz Ali Kaban gibi bir büyüğümüz var. Devlet büyüğümüz var. Olaylara çok objektif bakabiliyor ve ona göre yatırımları yönlendirebiliyor. Bölgemizde yöresel ürünler pazarı ve bastonun pazarlanması ve sergisi ile ilgili, baston müzesi ile ilgili bu bölgede büyük bir yatırım projesini yaptırdı. İlçemizin istikbalini de etkileyecek projelerden bir tanesi. Parasını hazırladı. Sanıyorum önümüzdeki günlerde ihale yapılacak ve onun sayesinde öyle büyük bir esere kavuşmuş olacağız.

 

SORU: Vatandaşlarımızın 2017 talepleri neler ve 2017’de Devreklileri neler bekliyor?

CEVAP: Şimdi vatandaşlarımızın en büyük sorunu işsizlik, İşsizlik için iş sahaları olması gerekiyor yatırım yapılması gerekiyor. Devrek iş sahaları yönünden, yani alan yönünden maalesef fakir bir yer. Yatırımcıya verecek yerlerimiz yok. bu konuda Gökçebey tarafı bizden daha şanslı., O bölgede taşkın korumalar da yapıldı. Büyük alanlar oluştu. Organize Sanayi ile ilgili Gökçebey Belediyesi ile ortak çalışmalarımız var Ticaret Odası’yla beraber. Orada Organize sanayiyi gerçekleştirirsek yatırım yerleri olacak. Yatırımcılar orada iş sahası açacak ve vatandaşlarımıza iş temin etme kolaylığı olacak. Tabi uzun vadede Filyos Projesi var. Filyos Projesi de gerçekleştiğinde bölgenin istihdam la ilgili sıkıntısı büyük ölçüde giderilmiş olacak

(RÖPORTAJ-ERCAN DEMİR)

 

*****

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 20 EKİM 2017
ANA HABER 20 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 EKİM 2017