Esnafın zor gününde imdada yetişecek: Ahilik Fonu geliyor

Esnafın zor gününde imdada yetişecek: Ahilik Fonu geliyor
Bu içerik 618 kez okundu.

Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, geçtiğimiz hafta Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen ‘Esnaf Toplantısını’ değerlendirdi.

Hükümetin esnaf v sanatkarın sorunlarının çözümü yönünde önemli adımlar attığını vurgulayan Muharrem Coşkun: “ Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ile gerçekleştirdiğimiz toplantı çok olumlu geçti. Sayın Başbakanımıza ve Hükümet yetkililerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Ankara’da gerçekleştirilen toplantıya TESK ve TESKOMB Genel Başkanları ve federasyon başkanları ile 81 ilin birlik başkanları katıldı. Başbakan Binali Yıldırım ile bizzat görüşme fırsatı bulan ZESOB Başkanı Muharrem Coşkun, Ahilik Fonu ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini, konuyla ilgili çalışmalar sona erdiğinde işini kaybeden esnafın ve sanatkarların bu fondan ödenek alacağını söyledi.

 

ESNAFIN DAR GÜNÜNDE YANINDA OLACAK

 

Muharrem Coşkun’un açıklamalarına göre, Ahilik Fonu ile ilgili yasal düzenleme yürürlüğe girdiğinde, esnaf ve sanatkarlar aylık 43 lira, devlet tarafından da aylık 18 lira ödenmek suretiyle iki yıl süreyle fona para yatırılması halinde, herhangi bir afetle karşılaşan, ya da işini kaybeden esnaf ve sanatkarlar ödedikleri prim oranında 712 lira ile 1420 lira arasında fondan ödeme alacaklar. Coşkun, bu uygulama ile Ahilik Fonu’nun esnafın dar gününde yanında olacağını vurguladı.

 

KOSGEB KREDİLERİ

 

KOSGEB kredileri konusunda çeşitli spekülasyonlar üretildiğini söyleyen Coşkun, işin aslının öyle olmadığını belirterek, “ Ülke genelinde 250 bin başvuru yapıldı, 15 bin başvuru kabul edildi. Sayın Genel Başkanımızın talebi üzerine, Sayın Başbakanımızın açıklamalarına göre, bundan sonra koşulları uyan tüm esnaf ve sanatkarlar KOSGEB kredilerinden faydalanacak. Ancak burada unutulması gereken bir şey var. Bu kredinin faizini devlet ödüyor, ana parayı bankalar veriyor. Dolayısı ile bankaların kendi kriterleri geçerli oluyor. KOSGEB kredilerini bu yönüyle değerlendirmek gerekir.”

 

DEVLET TİCARETTEN ÇEKİLECEK

 

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen esnaf toplantısında devletin ticaretten çekilmesi konusunun da değerlendirildiğini vurgulayan Muharrem Coşkun, bu konudaki çalışmaların da hızlandırılacağını söyledi.

 

TERÖR BİTERSE EKONOMİ DAHA ÇOK BÜYÜR

 

Açıklamasında, ülkemize yönelik terörist saldırılara da değinen Muharrem Coşkun, “ Türkiye, birlik ve beraberlik içinde terörizmi yenmek zorundadır. Devletimiz bu konuda gerekeni yapıyor. Terörizm, askerimizi, polisimizi, masum vatandaşlarımızı şehit ederken, bir yandan da ekonomimize zarar veriyor. Devletimiz, terörle mücadeleye büyük ekonomik kaynaklar aktarıyor. Milli birlik ve milli şuur içinde terörizm yok edildiğinde, ülkemizin ekonomik büyümesi bugünkünden kat kat daha fazla olacaktır” dedi. (HABER: GAMZE TAŞDEMİR)

Muharrem Coşkun zonguldak haberleri haber son dakika haberi binali yıldırım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017