Atatürk ve Ecevitin Şapkaları

Atatürk ve Ecevitin Şapkaları
Bu içerik 1746 kez okundu.

Zonguldak Merkez Soğuksu Semtinde bulunan ve uzun yıllardır Zonguldak halkına hizmet veren Şapka imalat ve satıcısı Muzaffer Çevikel, işletmesinin tarihini ve mesleği devraldığı babasından da bahsederek: " Biz esnaf çocuğu olarka yetiştik. Babam yıllarca terzilik yaptı daha sonra yaşlılıkta ki refleks kayıpları nedeniyle yapması daha pratik diye şapka imalatına yöneldi. Bizde devraldığımızı mesleği devam ettiriyoruz. " dedi.

İmalat yapmadıklarını fakat imalatı çeşitli yörelerde yaptırdıklarını belirten Çevikel: " Biz imalat yapmıyoruz ama halkın ilgi gösterdiği şapka modellerini imalatçımıza belirterek ona göre tasarım yaptırıyoruz. " dedi. 

Bu moda döneminde fötr şapkaya dönüş olduğunu ve tekrar kullanılmaya başlandığını belirten Çevikel; özellikle şapkaların hangi yörede kullanıldığı ve Atatürk ile Ecevit'in kullandığı şapka modellerinin de ayrıntılarını Kameralarımıza gösterdi. Ordu, Perşembe ve Vakfıkebirde kullanılan şapka modelleri ile Elazığ Gakkoş Şapkası ve Atatürk'ün sıklıkla kullandığı, ilk şapka devrimi modeli, olan  8 köşeli Kastamonu Fötrü farklılık gösteriyor dedi.

Özellikle kış şartlarının da şapka satışında müşteri ilgisini yoğunlaştırdığı görülürken, Ecevit modellerine özellikle Zonguldaklıların ilgisi olduğunu belirten Çevikel kameralarımıza modelleri tanıttı.

Mesleğini devraldığı babasına vefasını da gösteren Muzaffer Çevikel, babasının hatırasına oluşturduğu Ustam Köşesin de ise, babasının terzilik yıllarına ait makas, dikiş makinesi ve ticaret odasından aldığı ödülü sergiliyor. ( Batuhan Karamalak)

soğuksu zonguldak haberleri haber son dakika haberi zonguldak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017