Akbıyık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutladı...

Akbıyık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutladı...
Bu içerik 694 kez okundu.

ZGC BAŞKANI AKBIYIK 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI
DERYA AKBIYIK, YIPRANMA PAYINDAN SADECE SARI BASIN KARTI OLANLARIN DEĞİL ESKİDEN OLDUĞIU GİBİ BASIN SİGORTALILARIN DA DOĞAL OLARAK YIPRANMA PAYINDAN YARARLANMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEREK BU KONUDA ÇALIŞMA İÇİNDE OLDUKLARINI SÖYLEDİ. AKBIYIK, “AMA BU ŞU DEMEK DEĞİL TABİ. TÜM MESLEKTAŞLARIMIZ DA HAKLARI OLAN BAŞBAKANLIK SARI BASIN KARTI’NA MÜRACAATLARINI YAPSINLAR VE SAHİP OLSUNLAR” DEDİ.

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.
Derya Akbıyık, yıpranma payından sadece sarı basın kartı olanların değil eskiden olduğu gibi 212 basın sigortalılarında doğal olarak yıpranma payından yararlanması gerektiğini belirterek bu konuda çalışma içinde olduklarını söyledi. Akbıyık, “Ama bu şu demek değil tabi. Tüm meslektaşlarımız da hakları olan Başbakanlık Sarı Basın Kartı’na müracaatlarını yapsınlar ve sahip olsunlar”
Akbıyık açıklamasında şunları söyledi:

ZONGULDAK OLARAK ÇALIŞAN GAZETECİLERİN 10 OCAK GÜNÜ KUTLU OLSUN
Evet yarın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayacağız. Zonguldak olarak çalışan Gazetecilerin 10 Ocak Günü kutlu olsun. Yılda iki bayramımız var. Bunları biliyoruz. Bir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, diğeri de 24 Temmuz Basın Bayramı ve Sansürün kaldırılışı. Yarın 10 Ocak’ı kutlarken tabi ki çalışma şartlarımız; 1961 yılından bugüne gelen gazetecilikte ki serüven, yolculuk tabi ki çok önemli bir zaman dilimi. 1961 yılında o günkü gazetecilerimizin, meslektaşlarımızın bir araya gelerek üç gün bir boykot yapması ve bu boykot sonrasında tekrar gazeteciler bir araya geliyor ve kendi gazetelerini kuruyorlar o gün yapılan eylemler, o gün yapılan özveriler, meşakkatler ilk önce Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaya başlanıyor. Daha sonra ki süre 1971 yılında bu çalışan Gazeteciler Günü’müz Bayram diye adlandırılıyor. 12 Eylül sürecinden sora tekrar yine çalışan Gazeteciler Günü diye günümüz kutlanmaya devam ediliyor.
SADECE SARI BASIN KARTI OLAN GAZETECİLER DEĞİL ESKİSİ GİBİ OLMAYANLARINDA YIPRANMA HAKKINDAN YARARLANMALI. AMA BU SARI BASIN KARTI ALINMASIN DEMEK DEĞİLDİR
Bugün geldiğimiz noktada 2008 yılında yıpranma payımız kaldırılmıştı. Gazeteci mesleği gerçekten zor bir meslek olduğu için yıpranma yapı vardı. Ama 2013 yılında tekrar bu yıpranma paylarımız geri iade edildi. Ve bugün Başbakanlık Sarı Basın Kartı’na sahip meslektaşlarımız yıpranma payına hak sahibi oluyorlar. Biz istiyoruz ki Başbakanlık Sarı Basın Kartı olmasa bile 212 Sayılı yasayla asgari kadronun yaralanması için, yıpranmadan yararlanması adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha önce bu vardı ve bundan sonra da olsun istiyoruz. Ama bu şu demek değil tabi. Tüm meslektaşlarımız da hakları olan Başbakanlık Sarı Basın Kartı’na müracaatlarını yapsınlar ve sahip olsunlar. Emekliliklerinde önlerine bu engel çıkmasın.
BASIN AHLAK ESASLARI BİZİM ANAYASAMIZDIR
10 Ocak Çalışan Günü’nü kutlarken tabi ki gazetelerimiz zor şartlardan geçiyor. Güç şartlardan geçiyor. Daha iyi şartlara kavuşmalıyız. İfade özgürlüğümüz, hür sesimiz, özgürlüğümüz artmalı. Tabi ki basın özgür olurken basın ahlak esaslarına da dikkat etmeliyiz. Basın ahlak esasları bizim anayasamızdır. Bu çerçevede gazetecililiğimizi kamuoyunu aydınlatma, Bilgilendirme ve gerçekleri söyle doğrultusunda yerine getirmeliyiz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’müz Zonguldak’taki tüm meslektaşlarımı kapsayacak şekilde kutlu ve mutlu olsun diyorum.
(HABER-ERCAN DEMİR)

zgc 10 ocak zonguldak haberleri haber son dakika haberi derya akbıyık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 19 EKİM 2017
ANA HABER 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017