SATILMIŞ GEBEŞ’TAN FLAŞ SÖZLER: “ZONGULDAK’TA İLÇE SAYISI YETERSİZ”

SATILMIŞ GEBEŞ’TAN FLAŞ SÖZLER: “ZONGULDAK’TA İLÇE SAYISI YETERSİZ”
Bu içerik 7125 kez okundu.

 

Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş’ten flaş sözler: “Büyükşehir olmak Zonguldak’a şekilde bir katkı sağlamaz. Kastamonu’nun nüfusu 392 bin ama ilçe sayısı 19. Çankırı’nın nüfusu 180 bin ama ilçe sayısı 12. Bolu’nun nüfusu 290 bin ancak İlçe sayısı 9. Zonguldak’ın nüfusu ise 600 bin ama ilçe sayısı sadece 9. Olacak şey değil. Acaba Zonguldak’ta geçmişte bu anlamda neden bir çalışma yapılmadı diye kendimi sorgulamaktan edemiyorum. Zonguldak’ta 7 yerleşim biriminin daha ilçe yapılması şart. Zonguldak’ın mutlak nüfus oranına göre yeniden Bir düzenleme yapılması lazım.” dedi

 

Zonguldak’ın Devrek İlçesi Çaydeğirmeni Belde belediye Başkanı Satılmış Gebeş, Çaydeğirmeni’nin şu an itibariyle ilçe ayarında bir belde olduğunu söyledi.

Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, Cumartesi günü Devrek’te yapılan AK partili belediye Başkanları koordinasyon toplantısına katıldı. Toplantı öncesinde kendisinden hem toplantı ve hem de çalışmaları ile ilgili değerlendirmeler aldık.

Çaydeğirmeni‘nin itibarlı bir bede olduğunu ve tek kuruş dahi borçlarını bulunmadığını belirten Başkan Gebeş TOKİ tarihinde Çaydeğirmeni’nin tarihe geçtiğini söyledi.

AKILLARI BİRLEŞTİRMEK LAZIM

“Toplantıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Satılmış Gebeş, “Şimdi şöyle mutlak dayanışma, kaynaşma ve istişarelerimizin olması lazım. Akılları birleştirmek lazım. Belediyecilik farklı bir dünya. Birbirimizle ne kadar istişare içinde olursak, birbirimizin eksik yönlerin, yapmamız gereken, yapılması gereken çalışmaları koordineli bir şekilde yapmış oluruz. Tabiî ki durumu çok iyi olan belediyelerimiz var, derimi yetersiz olan belediyelerimiz var. Bu toplantılarımızın sonucunda birbirimize destek olma anlamında ben isabetli olduğunu düşünüyorum. Yapılması gereken toplantılardı. Geçte olsa başladı. Ben bu toplantıların yapılmasında, başlanmasında emeği geçen il başkanımıza, milletvekillerimize, Belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu toplantılarla birlikte sorunlarımıza mutlaka çözüm bulunacaktır.” şeklinde cevap verdi

3 DÖNEMDİR BELEDİYE BAŞKANIYIM VE USTALIK DÖNEMİMDEYİM

“Çaydeğirmeni Belediyesi’nde çalışmalar nasıl gidiyor. 2017 yılında vatandaşlarımızı neler bekliyor?” sorusunu Satılmış gebeş şu şekilde cevapladı:

Ben şunu söyleyeyim. Benim ustalık dönemim ve üçüncü dönemim. AK Parti’de üst üste üç kez seçilen de bir ben kaldım. İnşallah göreve talip olduğum 2004 yılından bugüne gerçekten köy konumunda olan Çaydeğirmeni şu an ilçe düzeyinde hizmetlerin olduğu bir bede haline getirdik. Beldemizde Allah’a şükürler olsun sanayi anlamında güzel yatırımlar yapıldı. Şu an işsizlik yok denecek kadar az. Çalışmayan beki üç beş kişi var onlarda iş beğenmediğinden.

TOPLU KONUT ANLAMINDA ÇAYDEĞİRMENİ TOKİ TARİHİNE GEÇMİŞTİR. BELDEMİZDE ARTIK YÜZ YILARA HİTAP EDİLECEK YATIRIMLAR YAPILACAK

Toplu konut anlamında yapılan çalışmaları değerlendiren Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, “Yine toplu konut anlamında Çaydeğirmeni TOKİ tarihine geçmiştir. Türkiye’de toplu konutun ilk yapıldığı belde Çaydeğirmeni beldesidir. Yol anlamında, su anlamında., Çevre düzenlemesi anlamında hiçbir sıkıntımız yok.

Tabiî ki 2017 yılında da beldemizde artık yüz yılara hitap edilecek yatırımlar yapılacak. Kanalizasyon şebekesi a’dan z’ye yeniden yapılacak ve ihalesi yapıldı. İnşallah yatkında başlanacak. Önümüzdeki bir ay içinde başlamasını bekliyoruz” diye konuştu.

ÇAYDEĞİRMENİ İTİBARLI BİR BELEDİYEDİR

Konuşmasında çaydeğirmeni’nin itibarlı bir belediye olduğunun altını çizen Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, Doğalgaz çalışması hakkında da şu bilgileri verdi:

“Doğalgaz’a Nisan ayı gibi başlanacak. Şubat ayında da elektrik hatların yer altına alınması. Ondan sonra üst yapıyı tekrar toparlayıp Çaydeğirmeni’nde artık uzun yılar bu tür sıkıntıların olmayacağı bir belde konumunda. Yine emekli konutları ile ilgili TOKİ’yle işbirliği içerisindeyiz. Kuralar çekiliyor. 324 daire ihale aşamasında şu an. Belediyecilik adına, belediyecilik hizmetleri adında Allah’a şükürler olsun beldemizde hiçbir sıkıntımız yok. Hiçbir kuruma, kuruluşa borcumuz yok. Kendi yağıyla kavrulabilen bir belediyemiz var. İtibarlı bir belediyemiz var.

ÇAYDEĞİRMENİ’DE İŞSİZLİK YOK

Çaydeğirmeni’nde işsizlik olmadığını belirten Satılmış Gebeş şunları söyledi:

Çaydeğirmeni’nde işsizlik yok. Biz 2014 yılında göreve geldiğimizde 5084 sayıl yatırımcıyla bedelsiz arsa tahsisi ile ilgili bir kanun vardı. Biz o dönemde bunu çok iyi değerlendirdim. Beldemde ne kadar arazi varsa atıl durumda ben yatırımcılara tahsisini yaptım. Büyük yatırımcılar geldi. İşte 5 kıta 50 ülkeye ihracat yapan firmanı beldemizde yatırım yapmasını sağladık. Şu an Çaydeğirmeni’nde işsizlik anlamında her hangi bir sıkıntı olduğunu ben düşünmüyorum açıkçası”

TEK EKSİĞİMİZ OKUL. NÜFUSUMUZ HIZLI ARTIYOR VE NÜFUS ARTIŞINA OKUL YETİŞMİYOR

“Çaydeğirmeni’nde eksik nedir?” sorusuna tek ihtiyaçların okul eksikliği olduğu şeklinde cevap veren Başkan satılmış Gebeş, sözlerine şu şekilde devam etti:

Çaydeğirmeni’nde eksik, nüfusun hızlı artışıyla birlikte okul sıkıntımız var. İnşallah bu konusunda Devrek İlçe Mili Eğitim müdürümüz gerekli müracaatları yaptı yatırım programına alınması noktasında 2017’de. Sayın valimize durumumuzu arz edeceğiz. İl Milli Eğitim Müdürümüz ile Genel Sekreterimiz ile istişare halinde mutlaka 2017’de yeni okulun yapılması lazım. Aşağıdan gelen öğrenci sayısı çok fazla. Orta kısma hitap eden okul sayısında yeterli. Şu an sınıfların doluluk oranı çok fazla. Sınıf ortalamaları çok yüksek. Çocukların yemek yiyebileceği bir salon yok. Sosyal ve kültürel faaliyetlerini yapabileceği bir salonu yok. Bu eksikliklerinde gderilmesi anlamında projeler hazırlandı ve inşallah Sayın valimizin olurları ile bir an önce bu sıkıntıyı çözeriz diye düşünüyoruz”

KASTAMONU’NÜN NÜFUSU 392 BİN: İLÇE SAYISI 19. ÇANKIRI’NIN NÜFUSU 180 BİN: İLÇE SAYISI 12. BOLU’NUN NÜFUSU 290 BİN: İLÇE SAYISI 9. ZONGULDAK’IN NÜFUSU İSE 600 BİN AMA İLÇE SAYISI SADECE 9. ZONGULDAK’TAKİ İLÇE SAYISI YETERSİZ.

Zonguldak’ın Büyükşehir olmasının şu an itibariyle bir katkısı olmayacağını belirten satılmış Gebeş, kamuoyuna ilginç ve önemli değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi:

Ben şunu da söyleyeyim bizim en büyük sıkıntımız, sorunumuz, beldeler olarak. Türkiye genelinde ki beldeler olarak bu büyük şehir kanunu çıktığında beldelerin kapanması. Ama ben bunu defalarca dile getirdim. Bıkmadan usanmadan da dile getireceğim. Zonguldak’ta ki ilçe sayısı yetersiz. Bunun mutlaka dikkate alınması lazım. Zonguldak’ın mutlaka gözden geçirilmesi lazım. Aksi halde yarınlarda Büyükşehir Kanunun, yani Zonguldak Büyükşehir olsa dahi ben Zonguldak’a ekstrana katkısı olacağını düşünmüyorum. Büyükşehir olduğunda özel idare kalkıyor. Köyler en yakın ilçenin mahallesi oluyor. Beldeler en yakın ilçenin mahallesi oluyor.

Ben şöyle bir araştırma yaptım. Tabiî ki boş durmuyor ve dersimizi iyi çalışıyoruz. Bizim Batı Karadeniz coğrafyası malum engebeli bir arazi. Kastamonu’dur Çankırı’dır. Bolu’dur, Karabük’tür, Bartın’dır.

-Kastamonu’nun nüfusuna bakıyorum 392 bin. İlçe sayısına bakıyorum 19.

-Çankırı’nın nüfusuna bakıyorum 180 bin, ilçe sayısına bakıyorum 12.

-Bolu’nun nüfusuna bakıyorum 290 bin. İlçe sayısına bakıyorum 9.

Acaba Zonguldak’ta geçmişte bu anlamda neden bir çalışma yapılmadı diye kendimi sorgulamaktan edemiyorum.

Şimdi beldeler kapanacak. Biz illa ki belediye başkanı olma hayranı değiliz ama bu coğrafyaya hizmeti kim verecek, nasıl verecek bunun da bir sorgulanması lazım, ilgilenilmesi lazım. Mutlak nüfus oranına göre yeniden ir düzenleme yapılması lazım. Şimdi Ordu Büyükşehir oldu ve Ordu’nu nüfusun bir bakalım. İlçe sayınsa bakalım. 700 bin civarında nüfusu var ve 25 tane ilçesi var. Geçmişte 15-20-25 yıl önce Zonguldak bu anlamda bir atılım yakalayamamış. Bunun mutlaka gözden geçirilmesi lazım, telafi edilmesi lazım. Zonguldak’ta en az 7 tane yerleşim yerini mutlak ilçe yapılması lazım. Tabiî ki biz bunu kendi içimizde seslendireceğiz ve dillendireceğiz. İnşallah teşkilatlarımızla, milletvekillerimizle ve belediye başkanı arkadaşlarımızla bu doğrultuda çalışmalar yapmamız lazım. Bu anlamda ben Ankara’da bir toplantı yaktım. Türkiye genelinde nüfusu 5 binin üzerinde olan belde belediye başkanlarını topladım. Genel merkezi ziyaret ettim. Şimdi bakıyorum Erzincan’dan Belediye başkanı kardeşim, arkadaşım, Sayın Başbakanımıza ki kendisi Erzincanlıdır., durumu arz etmiş ve dosyayı sunmuşlar. Yine Elazığ Akkiraz Belediye Başkanım Genel başkan yardımcımız ile bu konuyu görüştü. Tabiî ki ben kendilerine gerekli ilgileri. Belgeleri ve dosyaları verdik. Bunlarda çalışma içerisindeler. Zonguldak’ın bana göre önümüzdeki süratçe en büyük sıkıntılarından bir tanesi de bu. Özel İdare kalktığında bu coğrafyada mesela Devrek’te 92 tane köy var ve bu köylere Devrek Belediyesi’nin hizmet vermesi gerekiyor Acaba verebilecek mi veremeyecek ki. Çaydeğirmeni Belediyesi kapandığında biz civar köylere dahi biz hizmet veriyoruz şu an kış şartlarında. Yolların açılmasında, cenaze hizmetleri de ve iş makineler lazım oluyor. Tabiî ki takdir yine sayın büyüklerimizin ama mutlak ilgilenilmesi gereken bir konudur diye düşünüyorum. Benim en büyük ileriye yönelik beldem adına gördüğüm sıkıntılardan bir tanesi bu.

ZONGULDAK BÜYÜKŞEHİR OLMALI AMA DEDİĞİM KONULAR MUTLAKA İRDELENMELİ

Başkan Satılmış Gebeş, “Zonguldak bu şartlarda Büyükşehir olamaz mı diyorsunuz? Ve “Peki şu şartlarda Zonguldak Büyükşehir olması seviyesine sahip bir şehir mi sizce?” sorularına şu yanıtı verdi:

Hayır olacak ve olmalı da. Ama olurken de mutlaka bu ilçeliklerle ilgili yeni çalışmalarında yapılması gerektiğini söylüyorum. Bence Zonguldak’ın büyükşehir olmasında geç bile kalındı. Şu ana kadar olması gerekirdi ve hiç bir şey içinde geç değildir diye düşünüyorum İnşallah ama bu dediğim konuları da mutlaka irdelemek lazım ve bu konuları da gereğinin yapılması diye düşünüyorum”

(HABER-ERCAN DEMİR)

satılmış gebeş son dakika haberi çaydeğirmeni
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017