Coşkun’dan esnafa müjdeli haberler (Videolu Haber)

Coşkun’dan esnafa müjdeli haberler (Videolu Haber)
Bu içerik 1190 kez okundu.

Zonguldak Esnaf Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşun, Çankaya’da Başbakan Binali Yıldırım’ın daveti üzerine TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve kendisinin toplantıya katıldığını belirtti.

Zonguldak Esnaf odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşun, Çankaya’da gerçekleştirilen ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından düzenlenen esnaf toplantısına katıldı. Zonguldak Esnaf Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun Yaptığı açıklamada esnafa 3 müjde verdi.

ESNANFA AHİ FONU GELİYOR, İŞSİZ KALANLAR MAAŞ ALACAK

Coşkun, ilk müjde olarak, “esnafa ahi fonu geliyor, işsiz kalanlar maaş alacak” diyerek şu şekilde devam etti: “Özellikle 2016 yılının sonuna doğru KOSGEB’te 50 bin TL faizsiz kredi talebi gerçekten ülke genelinde esnaf ve sanatkârın ne kadar sıkıntıda olduğunu gündeme getirdi. 2017’nin ilk toplantısında Sayın başbakanımız 2017’nin değerlendirmesi ile ilgili bu yıl Çankaya’ya tekrar davet etti. Gittik, sıkıntılarımızı dile getirdik. Daha önceden de söylemiştik. AHİ fonu kurulacak. İşsizlikle ilgili kısımda işyerlerini terk eden arkadaşlarımıza, işsizlik sigortasında işini kaybeden arkadaşlarımıza verilen işsizlik ödeneği gibi bir para verilecekti. Bu fon kuruldu. 43 TL’sini esnaf kendisi, 1 TL’sini devlet verecek. Bu fon kuruluyor. İki yıl fona para ödeyenler işini kaybettikten sonra ödedikleri prime göre 714 ile 1420 TL arası maaş almaya hak kazanacaklar. Ama 2 yıl fona parayı ödemesi gerekiyor.

HERKESE FAİZSİZ KOSGEB KREDİSİ VERİLECEK

ikince müjde ise 50 bin lira faizsiz kredi desteğinde isteyen tüm esnafların yararlanabileceğini kaydeden Muharrem coşkun şunları ifade etti:

“Peşine KOSGEB kredileri gündeme geldi. 250 bine yakın müracaat olduğunu ancak ülke genelinde bu krediden 15 bin kişinin yararlandığı görüşüldü. Bütçeye kaynak aktarılarak 2017 yılında müracaat eden arkadaşların şartları tutan esnafların hepsi bu krediden yararlanacağı müjdesini verdi Sayın Başbakanımız. Bunun çalışması yapılıyor. Bir ay içerisinde büyük bir ihtimalle KOSGEB ve bankalara gerekli talimatlar verilecek. Zaten 2016 bilançosunu Şubat veya Mart ayında tekrar güncellemeleri gerekecek. Şartları tutanların hepsi bu krediden yararlanacak.

Önümüzdeki günlerde tekrar KOSGEB’in bu 50 bin TL’lik kredilerin devam edeceği müjdesini veriyoruz. Sayın başbakanımız bu sözü verdi. Arkadaşlarımız rahat olsunlar. Müracaat eden arkadaşlarımızdan şartları tutan herkesin bu krediden faydalanacağı söylendi. Emeği ve Katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz”

ESNAFA SİCİL AFFI GELİYOR

Üçüncü müjdenin ise esnaflara sicil affı konusunda olduğunu belirten Muharrem Coşkun sözlerine şu şekilde devam etti:

“Özellikle Başbakanımızın bir sözü daha oldu bize. Sicil Affı ile ilgili. Anayasa değişikliği başlamadan önce sicil affı meclise getirilip meclisten çıkarılacağını söyledi. Ben tekrar Sayın başbakanımızın yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanımız, Sosyal Güvenlik bakanımız da oradaydı. Verdikleri desteklerden dolayı başta Sayın Başbakanımız ve bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Özellikle genel başkanımız bu işlerin takipçisi idi. Her ay bütün toplantılarda bunları gündeme getiriyoruz”

YETERLİLİK BELGESİ ALIM SÜRESİNİ UZATILMASI İÇİN DİLEKÇE VERİLDİ

Coşkun son olarak tehlikeli meslek dalları ile ilgili yeterlilik belgesi olmayanların süre uzatımı için dilekçe verdiklerini de sözlerine ekledi. Coşkun, “Tehlikeli meslek dalları ile ilgili yeterlilik belgesi olmayan arkadaşlarımızın sıra notu ile ilgili dilekçemizi verdik. Bu konuda hafta içi bize cevap gelecek. Onu da geldiği zaman size müjdesini vereceğiz” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

muharrem coşkun son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017