TİTANİK’İ YANGIN BATIRMIŞ!

TİTANİK’İ YANGIN BATIRMIŞ!
Bu içerik 663 kez okundu.

Zonguldaklı gazetecinin 5 yıl önce açıkladığı gerçeği İngiliz gazeteci daha yeni buldu

TİTANİK’İ YANGIN BATIRMIŞ

 

30 yılı aşkın süredir Titanik'i inceleyen İngiliz gazeteci Senan Molony üç gün önce “Titanik’i yangın batırmış” dedi. Halbuki 2012 yılında Zonguldaklı emekli maden mühendisi, araştırmacı ve gazeteci Mehmet Çelik, Titanik’in yangın ve metan gazı patlaması sebebiyle battığını açıklamıştı.

30 Kasım 2012 tarihinde hem Kanal Z’de ve hem de grubumuza bağlı yeni Adım Gazetesi’nde Mehmet Çelik yaptığı araştırmada Titanik’in batış sebebinin buzdağını değil, kömür tozu patlaması ve metan fazı patlaması ve yangını sebebiyle batağını söylemişti.

Mehmet Celik ile tekrar yaptığımız röportajda, İngiliz gazetecinin kendi araştırmasını doğruladığını belirterek, “^Hem ona hem de kendime teşekkür ediyorum” dedi.

Mehmet Çelik açıklamasında “Yaptığım araştırmada o dönemde bir tek yakıt vardı oda kömür. Titanik Fransa’ya kadar geldikten sora Fransa’da tekrar kömür takviyesi yaptı. o dönemde yabancı şirketlerin Zonguldak’tan çıkardıkları kömürleri kendi ülkelerine gönderiyorlardı ve dolayısıyla Titanik’in deposunda bulunan kömürü de Zonguldak’tan çıkarılan Taşkömürüydü.

Titanik’in Fransa’dan yaptığı kömür takviyesi sonrasında battığı yere kadadar yüzde 70 kömürü tüketmişti. Dolayısıyla buzdağını çarptığında dibte kalan kömür tozları havalanarak yandı ve patlamalar oluştu. Zaten görgü tanıklarını kayıtlarına ve ifadelerine göre Titanik batarken ardı ardına patlama sesi geliyordu. Bir gemi batarsa bütün olara batan ama Titanik battığında birkaç parça halinde suyun dibinde duruyor. Gemi 1.5 m etrafa satılmış durumda ve buda benim araştırmamı doğruluyor. Normalde Titanik en kötü şartlarda bile 3 gün su üzerinde kalabilecek şekilde imal edilmişti ve o dönemde metan gazı ölçüm, ve kömür tozu hesap edilemedi.

İngiliz gazeteci benim 5 yıl önceki açıkladığım sonuca ulaşmış oldu. Kendime teşekkür ediyorum” dedi

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri titanik haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017