“BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR”

“BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR”
Bu içerik 4068 kez okundu.

Ercan Demir’in sorularını yanıtlayan, Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, “Tüm engelli arkadaşlara sesleniyoruz. Gelin Derneğimize üye olun. Birlikten güç doğar” çağrısında bulundu.

 

Hüseyin Şirin:  “Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı olarak benim ve ekibimin bu güne kadar yaptığı faaliyetler kamuoyunun takdirindedir”

Tüm engelli arkadaşlara seslenerek güç birliği yapması çağrısında bulunan Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, sorularımız içtenlikle yanıtladı ve çarpıcı açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

 

ERCAN DEMİR: Kendinizi tanıtır mısınız?

HÜSEYİN ŞİRİN: 1959 Zonguldak doğumlu olup aslen Trabzon Çaykara’lıyım 3 çocuk babasıyım. Lise mezunuyum, 2011 yılında TTK Kurumundan 31 senelik hizmetim sonu Emekli oldum. 1998 yılında Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak şubesine üye oldum ve yapılan Genel Kurul sonucu yönetime seçilerek Başkan Yardımcılığı görevine getirildim.2000 yılında da Dernek genel kurulu seçimlerin de Başkan oldum ve devam ediyorum.

 

ERCAN DEMİR: Derneğe üye olmanız ve başkanlığa seçilmeniz sürecini anlatır mısınız?

HÜSEYİN ŞİRİN: Ben Mahalle arkadaşımın tasfiyesi ile 1997 yılında derneğe üye oldum ve 1998 yılında derneğimizin olağan genel kurulunda Yönetim kuruluna seçildim. Yönetim Kurulunun görev dağılımında Başkan yardımcılığına seçildim. 1999 yılında Başkan Şenol Sofu’nun istifası sonucu Genel Kurula kadar başkanlığı yürüttüm. 2000 yılında yapılan olağan Genel Kurul sonucu Başkanlığa Seçildim ve devam ediyorum.

 

ERCAN DEMİR: Derneğin amacı ve faaliyetleri nelerdir?

HÜSEYİN ŞİRİN: Türkiye Sakatlar Derneği 1960 yılında kurulmuş olup yine 1960 yılında Kamu Yararına çalışan Dernek statüsünü almıştır. Zonguldak şubemiz 1995 yılında kurulmuştur. Derneğimizin amaçları başta sosyal ve Ekonomik olarak Engellilere hizmet etmektir. Engellilerin yasal haklarının takibi ve üyelerimize yasal hakları için resmi yazışmalarının dernek ofisimizde yapılması. Engellilerin ihtiyacı olan başta Tekerlekli Sandalye olmak kaydıyla ortez, protez ve akülü sandalye temininde Üyelerimize yardımcı oluyoruz. Engelli üyelerimize iş kur ile ortaklaşa dönemler halinde Bilgisayar ve Tekstil olmak üzere mesleki kurslar düzenleyerek istihdam olmalarına katkı sağlıyoruz.

 

ERCAN DEMİR: Yerel ve Ulusal sorunlar nelerdir?

HÜSEYİN ŞİRİN: Engellilerin yerelde sorunları çok önemlidir, Engellilerin yaşadıkları şehirlerde başta erişilebilirlik olmak kaydıyla sosyal faaliyetler  yerel yönetimlerin yani Belediyelerin görevidir. İlimizde maalesef erişilebilirlikte büyük sorunlar var. Kamu binalarımız ve dış alanlar yani kaldırımlar ile parklarda erişilebilir noktasında çözüm bekleyen çalışmaların bir an önce yapılmasını bekliyoruz.Ulusal baz dada acil Sakatlık Raporları ve 2022 sayılı sakatlık maaşlarının kesilmesi konusu çözüm beklemektedir.

 

ERCAN DEMİR: Erişilebilirlik ile ilgili çalışmalar nelerdir?

HÜSEYİN ŞİRİN: Bilindiği gibi 2014 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yurt genelinde Erişilebilirlik konulu bir proje başlattı. Engelliler için büyük önem taşıyan bu çalışma gereği tüm illerde Valilik bünyesinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinin düzenlemesiyle Erişilebilirlik izleme ve denetleme kurulları kuruldu. İlimizde bu kurulda ben ve Başkan Yardımcım Meral Demirbaş ile asil üye olarak bulunmaktayız. Bu komisyonla Başta Zonguldak Valiliğimiz olmak üzere Merkezde ve ilçelerimiz deki tüm Kamu Kurumlarına ait binaları denetledik ve gerekli raporları hazırladık. Ocak 2017 den itibaren bu denetimlerimizin sonuçlarını tekrar inceleyeceğiz ve gerekirse erişilebilirlik için gerekli düzenlemeleri yapmayan kurumlara idari para cezalarını keseceğiz.

 

ERCAN DEMİR: Sakatlık Raporları ve 2022 Sayılı sakatlık maaşlarındaki soru nedir.

HÜSEYİN ŞİRİN: Bilindiği gibi ülkemizde engelli sayılabilmeniz yani Engelli haklarından faydalanabilmeniz için en az %40 rapor almanız gerekiyor. Ama maalesef Engelli olduğu halde %40 oranında rapor alamayıp ortada kalan Engelliler var, Örneğin tek gözü olmayan bir kişiye bu günkü yönetmelik gereği %35 rapor veriliyor, ve bu Engelli maalesef hiçbir engelli hakkından faydalanamıyor.2022 sayılı Sakatlık maaşları da engellinin oturduğu hanenin geliri baz alınarak haneye giren tüm maaşlar toplanıp hanedeki kişi sayısına bölünüyor bu işlem sonucu kişi başına gelir 394TL yi geçince bu hanede bulunan Engellinin maaşı kesiliyor. Biz bu Gelir testinin hanede bulunan kişilerde değil yalnız maaş bağlanacak Engelli için yapılmasının gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda Sayın Başbakanımızın sözü var ancak bu güne kadar çözülmedi bekliyoruz.

 

ERCAN DEMİR: Son olarak Engelliler için ne söylemek istersiniz?

HÜSEYİN ŞİRİN: Ben Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak şubesi Başkanı olarak 16 yıldır bu görevi yürütüyorum. 2000 yılından bu yıla kadar 7 tane Genel Kurul yaptım ve üyelerimin teveccühü ile 2016 Mart ayın dada tekrar genel kurulda göreve geldim. İnsanlara karşı dürüst ve sevgi ile yaklaştığın sürece insanlar gereğini yapıyor. Bu güne kadar en az 250 Engelliye Mesleki kurslar düzenleyerek sertifika sahibi yaptın ve istidam noktasında kendilerine avantaj sağladık. Görevim süresince en az 15 adet akülü sandalye ve en az 3000 adet tekerlekli sandalye dağıttık. Her yıl ihtiyaç sahibi üyelerimize imkanlarımız dahilin de ramazan kumanyası dağıtıyoruz. ‘ yılda bir yapılan EKPSS sınavı için Milli Eğitim Müdürlüğüyle ortaklaşa kurslar acıyoruz. Yine Kamu Kuruluşlarına İşitme engellilerin kurumlarda zorluk yaşamamaları için personellerine dönemler halinde işaret dili kursu açtırıyoruz. Üyelerimizle sosyal amaçlı Başta Anıtkabir olmak üzere geziler düzenledik. Her yıl Ramazan ayında iftar programı düzenliyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında dolu dolu etkinlikler düzenliyoruz. 1995 yılından beri Amele birliği Hastanesi yokuşundaki eski il özel idare binası şimdiki iş kur binasında faaliyet gösteriyorduk ve Engellilerin derneğimize gelip gitmeleri zor oluyordu. Büyük mücadeleler vererek 1 yıl önce Dernek ofisimizi yeni yerine taşıdık ve Engelli üyelerimizi bu eziyetten kurtardık.

Sonuç olarak Türkiye Sakatlar Derneği Şirin Başkan ve Ekibiyle bu güne kadar yaptığı faaliyetler kamuoyunun takdirindedir. Tüm Engelli arkadaşlara sesleniyoruz gelin Derneğimize üye olun birlikten güç doğar.

(RÖPORTAJ-ERCAN DEMİR)

 

*****

 

zonguldak haberleri hüseyin şirin haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017