Coşkun, Mesleki Yeterlilik Belgesi için süre uzatılmasını istedi

Coşkun, Mesleki Yeterlilik Belgesi için süre uzatılmasını istedi
Bu içerik 719 kez okundu.

Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan yaklaşık 1 milyon 100 kişi için mesleki yeterlilik belgesi süresinin uzatılmasını istedi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Coşkun, “ Sayın Genel Başkanımız Bendevi Palandöken ve Sayın Rektörümüz Prof.Dr. Mahmut Özer, Mesleki Yeterlilik Kurulu üyeleri olarak görev yapmaktadır. Sayın Rektörümüz aynı zamanda başkan vekili olarak görev yapıyor. Bu talebimizle ilgili kendilerinden destek bekliyoruz” dedi.

Konuyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na müracaat edileceğini vurgulayan Coşkun, yazılı açıklamasında ise şunları söyledi:” Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 15 yayış 2015 tarihinde tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler arasında bulunan 40 meslek için 25 Mayıs 2016 tarihinde sona eren belgesiz çalışma süresinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 31 Aralık 2016'ya kadar uzatılmıştı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mart 2018 tarihli ve 29863 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girerek belirlenen 40 mesleğe,8 meslek daha ilave edilerek MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 48' e ulaşmıştır.

Bu süre uzatılması sonucunda 1.100 çalışanı olan bu meslek guruplarından sadece 105 bin kişi bu Mesleki yeterlilik Belgesi almış olup, sadece çalışanın % 10’nuna tekamül ettiğinden bu konuda belgesiz çalışanlarda mağdur durumda kalacakları için sürenin uzatılması için gerekli çalışmaların yapılmasını,

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’dan bu mağdur durumda olan Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan yaklaşık 1 milyon yüz kişinin önemli kısmının mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaması nedeniyle çalışma hayatında sıkıntılara sebebiyet vereceğinden mevcut durum gözden geçirilerek ve özellikle inşaat sektöründe yoğun çalışmanın bulunduğu bu dönemde sektörün olumsuz etkilenmemesi için tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun sektöre daha iyi anlatılıp iş hayatında farkındalık oluşturularak iş yerlerinin faaliyetlerinin devamının sağlanması, işçilerin istihdam sorunu yaşamaması ve işverenlerin cezai müeyyidelere maruz kalmaması için mevcut mevzuat maddesinde geçiş sürecini yeniden düzenlenmesi ve sürenin uzatılması için gerekli çalışmaların yapılmasını saygılarımızla arz ederiz.”

Muharrem Coşkun zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017