Kabarık Zonguldak tarımını değerlendirdi

Kabarık Zonguldak tarımını değerlendirdi
Bu içerik 495 kez okundu.

Zonguldak Ziraat Odası Başkanı Hasan Kabarık, 2016 yılı çalışmalarını anlattı.

 

2016 yılını değerlendiren Zonguldak Ziraat Odası başkanı Hasan Kabarık, Karadeniz Bölgesi Trabzon ilinde Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılmış olduğu bölge toplantısına katılarak ve ilimizin tarımsal sorunlarını kendilerine arz ettiğini söyledi.

2016 yılının ilimiz tarımı için umut verici olduğunu ve güzel gelişmelerin yaşandığını belirten Hasan kabarık şunları söyledi:

2050 KİŞİ YARARLANDI

“Ziraat odamızın 2016 yılı itibariyle yapmış olduğu çalışmalar. İlimiz Merkez İlçe, Kozlu ve Kilimli ilçelerine bağlı olan belde ve köylerinde faaliyet gösteren üretici ve çiftçilerimizin 2016 yılında devletin verdiği desteklerden, alan bazlı fındık desteği, hayvancılık ve tarımsal desteklerden faydalanmak üzere muhtarlık aracılığıyla ve cep telefonlarına attığımız mesajlarla kendilerini bilgilendirmiş bulunmaktayız. Bu bağlamda odamıza 2050 kişi başvurarak tarım, hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık faaliyetinden, desteklerden, banka kredilerinden, bağ-kur sigortasından ve tarım sigortasından faydalanmak üzere ziraat odamıza yapmış oldukları müracaatlarına istinaden işlemleri yapılarak ilgili kurumlara verilmiştir.

4 KEZ İLÇE ZİRAAT ODALARI BAŞKANLARIYLA BİR ARAYA GELEREK TOPLANTI DÜZENLEMEKTEYİZ

Merkez İlçe, Kozlu ilçesi ve Kilimli ilçesine bağlı belde ve köylerinde kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı, bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi depolanması ve paketlenmesine yönelik 18-40 yaş arası gençlere 30 bin Türk lira hibe desteğinden 150 kişiye proje yapıldı. Bunlardan 45 proje geçerek hibe desteğinden faydalanmışlardır. Yıl sonuna kadar tarım, gıda ve hayvancılık il müdürlüğü tarafından hibe destekleri dağıtılacaktır. Ziraat odamızda faaliyetlerin sürdürülebilmesi için yılda en az 12 kez oda yönetim kurulu toplantısı yapılarak odanın çalışmaları hususunda yönlendirici kararlar alındı uygulamaya konuldu.

Ayrıca ilimizin Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı olmam nedeniyle yılda en az 4 kez ilçe Ziraat odaları başkanlarıyla bir araya gelerek toplantı düzenlemekteyiz. İl ve ilçelerin tarımsal ve hayvansal sorunları görüşülerek toplantıdan çıkan görüş ve öneriler ilgili bakanlıklara sunulmuştur.

TARIM BAKANINA İLİMİZİN TARIMSAL SORUNLARIMIZI ARZ ETTİM

İlimizde hayvancılık alanında faaliyet gösteren üreticilerimizin şap hastalığı konusunda ne gibi önlemler alınacağı hususunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Bursa ilinde yaptığı toplantıya katıldım ve aldığımız bilgiler üreticilerimize aktarılmıştır.

Karadeniz Bölgesi Trabzon ilinde Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılmış olduğu bölge toplantısına katıldım ve ilimizin tarımsal sorunlarını kendilerine arz ettim.

PROJELERE DESTEK VERİLDİ

Yıl içerisinde üreticilerimizin kurmak istedikleri tavuk çiftliklerini, seralarını ve meyve bahçelerinde proje yapımında destek verildiğini ve ayrıca mahalline gidilerek teknik olarak bilgilendirme yapılmıştır. Yeni yılın başta ülkemize ve Zonguldak’a olmak üzere tüm insanlığa sevgi ve barış getirmesi dileğiyle, sağlıklı ve huzurlu mutlu yıllar dileriz”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Hasan Kabarık zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017