Nas’tan müjdeli haber!..

Nas’tan müjdeli haber!..
Bu içerik 977 kez okundu.

Muhtarların bağkur primlerini devlet ödeyecek

Nas’tan muhtarlara müjdeli haber

 

Karadeniz Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Şerafettin Nas, federasyonun kongresini önümüzdeki günlerde Zonguldak’ta büyük ve muhteşem şekilde yapacaklarını belirterek, kongreye bakanında katılacağını söyledi.

Şu anda Türkiye genelinde yaklaşık olanak 20 bin muhtarın Bağkur prim borcunu kedisinin ödediğini belirten Nas, “Bakanımızla görüştük ve gündemine aldık. Çok yakında açıklanacak. Muhtarlarımızın Bağkur primlerini artık devlet ödeyecek” dedi.

Ayrıca geçtiğimiz Pazar günü yapılan Zonguldak Muhtarlar Derneği Kongresini de değerlendiren Şerafettin Nas, “Çok iyi de bir kongre geçirdik, sohbet ettik, konuştuk. Bazı güncel olaylara değindik, Onlara şu anda yapılmakta olan, görüşülmekte olan Büyükşehir yasası ile ilgili çalışmalar var, onların içinde muhtarlarımızın konumu, isteklerini aktardım.”

Şerafettin Nas yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Geçtiğimiz Pazar günü Muhtarlar Derneği’nin kongresi yapıldı ve Şimdi 35 yıldır bu camianın bu müessesenin içimdeyim. Muhtarlar Derneği’nin kongresini peşine b enim Karadeniz Bölgesi Muhtarlar Federasyonu’nu büyük kongresi var. Yoğunluğumu o tarafa verdik. Onun için bürokratları ve siyasetçileri çağırmadım. İstedik biz sadece biz muhtarlar biz bize olalım. Zonguldak Muhtarlar Derneği kongresi bittikten sonra tüm yoğunluğumu, tüm gücümüz oraya verelim dedik. Fakat bazı dostlarımız haberimiz olmadı diye mesaj göndermiş. Zonguldak’ta Muhtarlar Derneği’nin kongresi ahenkli geçer. Tüm siyasi partilerimizin, ilçe başkanları ve belediye başkanının katılımı yoğun olur. Fakat ben bunu bundan sonraki yapılacak olan büyük kongreye davet edeceğim ki daha büyük, tüm illerden, il dışından Türkiye’nin belirli yerlerinden misafirlerimiz gelecek. Onların barındırılması, işte bu arada Zonguldak muhtarlar Derneği’nin kongresi geldi çattı ve fazla bir efor sarf etmeyelim, biz bize olalım ve kendi içimizde kongreyi yapalım ve bitirelim istedim. bu nedenle. Yoksa ben Zonguldak’ta muhteşem bir kongre yapardım. Bizim hiç kimseden gizlimiz saklımız olmaz. Fakat bazı şeyler bizim önümüzü kesiyor. Böyle hiç davet etmedik, bürokratlarımızı, siyasetçilerimizi.. Onlara durumu ben izah ettim. Zonguldak’ta yakın gelecekte görülmemiş bir kongre yapacağız. Hatta bakan düzeyinde. Çünkü biz bun her gittiğimiz toplantılarda kedileriyle görüşüyoruz ve konuşuyoruz. Bu gibi kongrelerin gelecek olan misafirlerin veya bakanların 2-3 ay önceden randevu talep edilmesi lazım ki bakın 1 ay bile çok erken oluyor. En az 2 aydan önce biz bunları iletiyoruz ki o tarihte kendi programlarını kendileri yapılıyor. Bunlar gün birlik ne olduğu beli olmuyor, şartlar değişebiliyor. Onun için Zonguldak’ta ileriye dönük bu kongremizi yapacağız. Bunun içinde ben tüm arkadaşlarımıza, tüm muhtarlarıma teşekkür ediyorum. Çok iyi de bir kongre geçirdik, sohbet ettik, konuştuk.”

BAĞKUR PRİMLERİNİ ARTIK DEVLET ÖDEYECEK

Bağkur primlerini artık devletin ödemesi yönünde önemli adımlar attıklarını ve yakında açıklanacağını belirten Şerafettin Nas, şunları söyledi: “Bazı güncel olaylara değindik, Onlara şu anda yapılmakta olan, görüşülmekte olan Büyükşehir yasası ile ilgili çalışmalar var, onların içinde muhtarlarımızın konumu, isteklerini aktardım. Yakın zamanda bunların en önemlisi de benim Türkiye genelinde 19-20 bin Bağkur’lu muhtarım var. Bağkur prim borçlarını kendileri ödüyorlar. Sayın bakanımızla görüştük ve konuştuk, gündemine de aldı. Bunu kendisi de yakında açıklayacak. Bu Bağkur prim borçlar devlet bütçesinden ödenecek. İşte bu dernekçilik olmaz ise bu birlik ve beraberlik olmaz ise bu meseleleri kim yukarıya taşıyacak, kimse taşıyamaz. Ama ben sırf burnu için Ankara’da 4-5 kez bakan düzeyinde olsun bir kaç toplantı yaptık. O maddeleri hep bizler yaptık, hazırlattık. Kendilerine sunduk. Başbakanımıza sunduk.”

MUHTARLARIN SORUMLULUĞU BÜYÜK AMA YETKİSİ YOK, YETKİ İSTİYORUZ

Muhtarlar olarak sorumlulukların büyük ancak yetkililerin az olduğunu belirten Şerafettin Nas, şunları söyledi: “Muhtarlarımızın sorumluluğu çok ama yetkileri yok. Her alanda bakın Cumhurbaşkanımız diyor ki ‘benim muhtarım mahallesinde gireni çıkanı bilmesi lazım güvenlik anlamında’ Fakat şu anda ki sistem vatandaşın beyanını esastır diyor ve gidiyor nüfus müdürüne kayıt oluyor ama biz bilmiyorum muhtar olarak kimin mahallemize e taşındığını. Burası ufak bir yer. Benim 60-80 bin nüfuslu mahallem var genelde. Bir ilçeden fazla seçmeni olan bölgelerimiz var. İşte bu sistem mahallemize girip çıkanı tespit ete şansımız yok. İşte bunu için diyoruz ki buna bir madde ekleyelim ki en azından mahalleye yeni taşınan vatandaşı biz bir görelim, bilelim, o kişi hafızamızda yer etsin. Biz çünkü insan sarrafı olduk. Mahallemize kimler geldi bu insan nasıl insan kısa zamanda çözüyoruz zaten. En yakınında ki güvenlik görevlisine bildiririz ve şüphelendiğimiz, pek gözümün tutmadığı. Isınmadığı bir insan geldi bir bakın diye söyleyebilirim ama şu anda öyle bir şey yok. Ben şu anda muhtarım. Vatandaş şimdi benim mahalleme taşınıyor ama kim gelmiş tanımıyorum. Nakil olayı da yok. Herkes biliyorsunuz gittiğin yerin nüfus müdürüne kayıt oluyor. Onun içinde muhtarlarımızla ilgili büyükşehir yasası ile ilgili çalışmalarımız var bunları anlatım arkadaşlarımıza. Ben 7 dönemdir muhtarım 35 yıl. Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde biz gerçek anlamda muhtar olduk. Bu işi seveceksin ve sevmezsen bu işi yapamazsın. Bu gönül işi, bu sevda işi. Onun için tekrar tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor. Kongremiz Zonguldak’ımıza ve ülkemize hayırlı olsun. Yakın bir gelecekte de Zonguldak’ta çok büyük muhteşem bakan düzeyinde de çok büyük bir k5ngre yapacağım.”

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri haber şerafettin nas muhtarlar derneği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017