İSMET İNÜNÜ VEFATININ 43. YILINDA TÖRENLE ANILDI

İSMET İNÜNÜ VEFATININ 43. YILINDA TÖRENLE ANILDI
Bu içerik 451 kez okundu.

2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, vefatının 43.yılında düzenlene törenle anıldı

Zonguldak İsmet Önüne anıtı önünde ilk olarak resmi tören düzenlendi. Resmi anma töreninde Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir İsmet Önünü anıtına çelenk koydu. Ayrıcı Birleşik kamu-İş Sendikası da anıta çelenk koydu.

Anıta çelenk koymasını ardından şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldub ve akabinde de istiklal marşımız söylendi
daha sonra ise Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir yaptığı konuşmada İnönü’ye rahmetle andığını söyledi. Akdemir konuşmasında şunları söyledi:

“Hayranları kadar düşmanları da olmuştu, sevenleri kadar sevmeyenleri de. Ama şunu iyi bilmeli ‘İnönü” 89 yıllık ömründe ülkemizin başarılı geçmişine, tarihi başarılarla adını yazdırmıştı. İnönü Gazi Mustafa kemal Atatürk7ün en yakın siyah arkadaşıdır. Kazım Karabekir, Ali Fuat, Enver beylerden oluşan kadro ile aynı dönemlerde Harbiye’de okudu. Mezun olan bu subaylar vatanı dış ve istilacı kuvvetlerden kurtarmak için yola çıkmış önemli isyanlar bastırmışlardır. İsmet İnönü’nün ülke tarihinde dönüm noktası kuşkusuz Kafkas cephesinde İngilizler ile giriştiği mücadeleydi. Bu cephelerde onun hayatını değiştirecek asıl unsur Gazi Mustafa kemal paşa ile birlikte çalışmalarıydı. Kafkas cephesindeki bir yıllık mücadele sonucunda Atatürk İnönü’nün siciline şunları yazmıştır. ‘Ciddi, faal, gayet fatin gayet yüksek fikirli, doğru, tereddütsüz, karar sahibi, pek mükemmel ahlak sahibi, orduda ve memlekette kendisinden büyük hizmetler beklenir’

Büyük önderin dediği gibi de olacaktı. İki yakın silah arkadaşı önce orduda omuz omuza mücadele verecek, sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni sağlam temeller üzerine oturtulması için elbirliği ile çalışacaktı.

İsmet Paşa ilk sınavını yunan birliklerinin önünü keserek vermişti. İkinci İnönü savaşında Ulu önderimizin ifadesi ile ‘Yalnız düşmanı değil milletin makus talihini de yenmişti’. Düşmanı denize döktükten sorma harp biter artık barış zamanları gelmiştir. İşte Lozan’da gösterdiği askeri yapısı ile siyasette ki başarısı da Türkiye Cumhuriyeti’ni yaratmıştır. Cumhuriyetimizle başlatılan değişim ve dönüşümlerin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynamış, kişiliği, karaları, düşünceleri, ilkeli çalışmaları ve hizmetleri ile ulusumuzun büyük takdirini, sevgisini, saygısını kazanmıştır. Ülkenin sağlam temellerini atan, köklü tarihimizin varlığını çağdaş bir ülke olmamız için yılmadan mücadele eden ‘Milli şefimizin çok partili hayata geçişte demokrasimizi güçlendirmesi bakımından çok önemli rol oynadığı unutulmamalıdır. Atatürk’ün ölümünden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ikinci Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Kendisine de milli şef ünvanı verilmiştir. Dürüstlük timsali İsmet paşa ‘bir ülkede namus sahipleri en az şer ehli kadar cesur olmadıkça o memleket batar’ sözünün sahibidir. Bu tarihi değerini ve kıymetini koruyan günle, bizlere kılavuz olmuş, bizden sonraki nesillerde kılavuz olacaktır. Cumhuriyetimizin kuruluşunda gelişiminde yer alan, ülkemizin bağımsız ve devlet olabilmesi için çok zor şartlar altında mücadele veren başta en yakın silah arkadaşı ulu önderimiz Mustafa kemal Atatürk ve diğer silah arkadaşları olmak üzere İsmet İnönü’yü sevgi, saygı ve şükranla anıyorum”

(HABER-ERCAN DEMİR)

ismet inönü zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017
ANA HABER 17 EKİM 2017
ANA HABER 17 EKİM 2017