ÜRETMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK

ÜRETMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK
Bu içerik 850 kez okundu.

ÜRETMEDEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK

Zonguldak Ziraat Odası Başkanı Hasan Kabarık Zonguldak’ta fındık üretimi, rekoltesi, tarım, hayvancılık ve teşvik konularında konularda önemli açıklamalarda bulundu, çiftçiye üretim çağrısında bulundu.

Ercan Demir’in soruların içtenlikle yanıtlayan Hasan Kabarık, ilimiz ve bölgemizdeki tarımın içinde bulunduğu son durum hakkında bilgiler verdi. Kabarık ayrıca çiftçiye üretim çağrısında bulundu. 

Zonguldak Ziraat Odası Başkanı Hasan Kabarık, Ercan Demir’in sorularını yanıtladı.

ERCAN DEMİR: SİZCE YERLİ MALINA ÖNEM VERMELİ MİYİZ?

HASAN KABARIK: Evet çok doğru bir konuya değindiniz. Yeri malımıza her zaman önem vermeliyiz. Yerli malı yurdum malıdır. Yerli malını üretmeye gece gündüz durmadan devam etmeliyiz. Çünkü bir ülkenin kalkınmasında en büyük rolü olan üretimi artırmaktır. Yerli üretimi arttırmazsak ülkemiz her zaman sıkıntıya girer. Savaşlar sadece silahla değil ekonomik savaşlarda yapılır. Ekonomik savaşta kaybeden ülkeler her zaman kaybetmeye mahkumdurlar. Bunun için ekonomimizi her zaman koruyacağız, üretimimiz artıracağız. Üretmeden tüketmek çok yanlış bir şey. Ülke ekonomisine her zaman geriye götürür. Bizde bunu için üreteceğiz. Yerli malımızı kullanacağız. İthalatı mümkün olduğu kadar kısıtlayacağız ve ihracata ağırlık vereceğiz. Ülkemiz ekonomisini kalkındırmak için gece gündüz çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.

 

ERCAN DEMİR: ZONGULDAK’TAKİ FINDIK ÜRETİMİ İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

HASAN KABARIK: Efendim ilimizde ve bölgemizde fındık, çok önemli bir ürün. Çünkü fındık her zaman yurt dışına ihracat yaptığımız bir ürün. Ülkemize katma değer kazandıran bir ürün. Gözde bir ürün. Fındığı her zaman Karadeniz bölgesinde birinci ve ikinci sınıf olmayan yerlerde, meyilli arazilerde fındık üretimini yapmamız gerekiyor, fındık üretimini arttırmamız gerekiyor. Son günlerde fındık üretimine çiftçilerimizin önem vermeleri için bizlerde destek vermeye başladık. Sağ olsun sayın Valimiz, Tarım İl Müdürümüz 2016 yılında fındık üretimin artırmak için fındık fidanları dağıtılmıştır. Ve bundan sonra üretimi daha çok arttırabilmemiz için fındık üreticisine daha çok destek verilmesi gerekiyor. Fındık rekoltesi 2016 yılında çok düşüktü. Buda tabi mevsim itibariyle, doğa itibariyle, iklimin bazen sıkıntılı olduğu, don yaptığı, soğuk yaptığı yıllarda toprak yapısına göre fındık ta rekolte değişebiliyor. Şu anda 2017’de bu düşük olan rekolteyi yükseltiriz ve üretimi artırırız diye düşünüyorum.

 

ERCAN DEMİR: ZONGULDAK’TA HAYVANCILIĞI DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

HASAN KABARIK: Şimdi bildiğiniz gibi ülkemizde et fiyatları marketlerde biraz pahalı olarak görülüyor. Tabi bunu düşük seviyelerde tutabilmek için hayvancılıkta üretimi artırmamız gerekiyor. Hayvancılığa önem vermemiz gerekiyor. Hatta ve hatta süt hayvancılığına destek verilmesi gerekiyor. Süt hayvancığı hayvancılık için çok önemli bir sektör. Hanı olmazsa dana olmaz, dana olmazsa et olmaz. Bunun için hayvancılıkta istikrarı yakalayabilmemiz için süt hayvancılığına çok önem vermemiz gerekiyor. Hatta Zonguldak’ta şu anda devletimizin verdiği desteklemelere hayvancılıkta yeni gelişmeler olduğunu görüyoruz. İnşallah bu 2017’de daha çok hayvancılıkta başarılı olacağımız umut ediyorum.

 

ERCAN DEMİR: TARIMA TEŞVİKLER KONUSUNDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

HASAN KABARIK: Tabi son yıllarda devletimiz tarıma verilen teşvikleri artırmaktadır. Tabi teşvik çok önemli. Tarımda teşvik olmaz ise tarım çok zor olur. Çünkü üreticilerimiz çok zor şartlarda çalışmaktadırlar. Soğuk havalarda, sıcak havalarda durmadan tarım yapmaktadırlar. Evet tarımda üretimin yapılması bir şanstır. Çünkü kış soğukları arttığı zaman don olduğu zaman tarımda üretimde aksama olur Yaz sıcakların da kurak olduğu zaman tarımda üretim sıkıntısı oluyor. Bunun için tarımda üretim yapmak oldukça zor. Eğer devletimiz desteklerini arttırmak şartıyla devam ederse tabi tarımın ilimizde veya ülkemizde iyi bir yere geleceğine inanıyor ve umut ediyorum.

 

ERCAN DEMİR: PEKİ TEŞVİKLER TARIM İÇİN YETERLİ Mİ?

HASAN KABARIK: Şu anda 2017 yılı için teşviklerimiz azda olsa Avrupa’ya göre çok yeterli değil ama yinede ülkemizin şartlarına göre bunu yeterli sayıyoruz.

 

ERCAN DEMİR: ZİRAAT ODASI OLARAK NE GİBİ ÇALIŞMALAR YAPMAKTASINIZ?

HASAN KABARIK: Efendim şimdi Ziraat Odası olarak üretime ağırlık vermekteyiz. Çiftçilerimizin sorunlarını ilgili kurumlara aktarmak için çiftçilerimizin ayağına gidip, köylerimize gidip sorunlarını not almaktayız. Çiftçilerimizin destekle ilgili işlemlerini odamızda devam ettirmekteyiz. Bugünlerde ise fındık desteklerimiz vardır. Destek işlemlerini dosya ile yapıyoruz. Örnek bahçeler yapmaları ve üretimini artırmaları için kendilerine destek vermeye çalışıyoruz.

 

ERCAN DEMİR: ZONGULDAK ÇİFTÇİSİNE MESAJINIZ NEDİR?

HASAN KABARIK: Ben ilimizdeki çiftçilerimizsin üretime daha çok önen vermelerini istiyorum. Hangi bölgemizde hangi ilçemizde, hangi üretimi yapıyorsa bu üretimi yamasını istiyorum. Hayvancılık alında olsun. Meyvecilik olsun seracılık olsun hatta balıkçılık, fındık üretimi de olsun toprak yapısına göre, iklim durumuna göre ilçelerimizde hangisi üretime müsaitse bunu üretmelerini istiyorum. Ve daha çok üretmelerini istiyorum. İlimizde tarımın kalkınması için devletimizi verdiği destekleri kullanabilmeleri için projeler yapmalarını istiyorum. Ve bu anlamda da ilimizde ne kadar çok proje yapılırsa tarım alanında o kadar da üretimin artacağını tahmin ediyorum.

 

ERCAN DEMİR: 2017’DE ZONGULDAK TARIMINI NELER BEKLİYOR?

HASAN KABARIK: 2017’de şu an desteklerin konumu tam olarak açıklanmadı. Tabi verilecek destekleri duydum, duyumlarımıza göre gayet normal. Tabi bu destekleri ilimizde uygulayabilirsek tarımda iyi bir yere geleceğimizi unut ediyoruz. Çünkü tarımın temelinde destek yatmaktadır. Destek verirse üretim artmaktadır ve artabilir. Bunu için 2017’i gerçekten bu konuda iyi görüyorum. Çok çalışmamız lazım. Çok üretmemiz lazım. Yani bildiğiniz gibi ülkemiz son yıllarda zor bir süreçten geçmektedir. İnşallah bunu Milet olarak atlatacağız yeter ki biz birlik ve beraber olalım. Çalışalım, Üretelim, ekonomide başarılı olalım ve hiçbir başka ülkeye muhtaç olmayalım, kendi ürettiğimiz ile kendimizi idare edelim. Ve kendi malımızı kullanalım kedi paramızı kullanalım bu bizlere yeter.

(RÖPORTAJ-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri haber ercan demir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017