900 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

900 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Bu içerik 763 kez okundu.

Aksan: Ağaç fidanı dikimi 1.5 milyona çıkacak

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Zonguldak, Bartın ve Karabük’te toplam 1768 hektar araziye 900 bin ağaç fidanı dikildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Orman bölge Müdür Yardımcısı Gültekin Aksan: “Ağaç dikim sezonu her yıl Ekim ayı sonunda başlar ve Mart ayı sonunda biter.  Yaklaşık 2 aylık sürede Bartın’da 367 hektar araziye 250 bin, Zonguldak’ta 390 hektar araziye 250 bin ve Karabük’te de 1011 hektar araziye 400 bin olmak üzere toplam 900 bin fidanı toprakla buluşturduk. Mart ayı sonunda bu rakamı 1.5 milyona çıkartacağız" dedi.

Zonguldak Orman bölge müdürlüğü tarafından Zonguldak, Bartın ve Karabük’te toplam 1768 hektar araziye 900 bin ağaç fidanı dikildi.

Zonguldak Orman bölge Müdür Yardımcısı Gültekin Aksan, ağaç dikim sezonu her yıl Ekim ayı sonunda başlar ve Mart ayı sonunda biter. Dolayısıyla Bölge müdürlüğü olarak yaklaşık 2 aylık sürede Bartın’da 367 hektar araziye 250 bin, Zonguldak’ta 390 hektar araziye 250 bin ve Karabük’te de 1011 hektar araziye de 400 bin olmak üzere toplam 900 bin fidanı toprakla buluşturduk. Ve önümüzdeki Mart ayı sonunda bu rakamı 1.5 milyona çıkartacağız. Zonguldak Orman bölge müdürlüğü olarak diğer Orman bölge müdürlükleri arasında ağaçlandırmada birinciyiz” dedi.

Aksan ayrıca ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra gençleştirme çalışmalarını da yaptıklarını söyledi.

2016 KASIM AYINDAN BUGÜNE KADAR 900 BİN FİDAN DİKTİK VE 2017 MART AYINA SONUNA KADAR 1.5 MİLYON FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURMUŞ OLACAĞIZ

Zonguldak Orman Bölge Müdür Yardımcısı Gültekin Aksan yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Bizim ormancılıktaki yaptığımız orman koruma; orman yetiştire adı altındaki ağaçlandırma çalışmasının bir parçası da ağaçlandırma ve kültür hizmetleri. Ağaçlandırma hizmetleri dendiğinde de yapılan çalışmalar bizde gelir getirici ağaçlandırma sahaları, eski maden sahalarını rehabilitasyonu, boş olan bozuk orman yapısındaki yerlerin temizlenerek, teraslanarak yeniden dikilmesi, yanan orman alanlarının dekar dikilmesi, gibi sayabileceğimiz, rehabilitasyon gibi değişik adlar altıda yaptığımız çalışmaların bir bütünü. 2016 yılı içerisinde de çeşitli kalemler adı altında yaptığımız toplam ağaçlandırma sahası 750 hektar sahayı ihtiva ediyor. Bu 750 hektar sahada şu ana kadar 900 bin adet fidan dikilmiş vaziyete. Ancak şöyle bir şey var. Ancak şöyle bir şey var. Dikim mevsimi Ekim ayı sonunda başlar. Kasım’dan itibaren başlayıp ta Mart ayına kadar yada nisan ayına kadar hava şartlarına bağlı olarak devam eden bir süreç olduğu için şu anada kadar bizim dikimin gerçekleştirdiğimiz 900 bin adettir. Bu dikim mevsiminin sonuna kadar yaklaşık 1.5 milyon civarında fidanı toprakla buluşturulması demektir. Bu sadece dikim yönüyle yatığımız çalışmalardır. Bunda da önceliğimizi orman ağaçlarından ziyade çevredeki köylerimizin, vatandaşlarımızın yararlanacağı şekilde, kestane gibi, ıhlamur gibi, ceviz gibi ya da diğer yaban meyve adını verdiğimiz Kızılcık gibi Muşmula gibi, Badem gibi, Fıstık Çamı gibi gelir getirmeye yönelik, köylünün de faydalanabileceği şekildeki fidanlara öncelik veriyoruz. Bu işlerimizi yaparken de daha da öncelikli olarak bu fidanları dikiyoruz. Onu haricinde tamamen köyden uzak, orman içinde olan yerlerde de diğer orman ağaçlarını karaçam ve kayın gibi ağaçları dikerek yerleştiriyoruz ve toprakla buluşturmuş olmuyoruz.

ZONGULDAK ORMAN BÖLGE MÜDÜÜLĞÜ DİĞER BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ ARASINDA EN ÖNDE..

Bu bizim sadece ağaçlandır ile ilgili çalışmalar. Birde ağaçlandırmanı haricinde bu yıl içinde yatığımız tabii tensil adını verdiğimiz bir çalışmamız daha var., Buda ormanlarımızın gençleştirilmesine yöneliktir. Mevcut ağaçlar üzerindeki tohumundan faydalanarak oraya yeniden gençlik gelmesini, bozulmuş orman alanını yeniden daha sık, daha gür bir orman haline getirilmesini ihtiva eden ve adına da doğal orman gençleştirilmesi adını verdiğimiz bir çalışmamız daha var. Bu çalışma içerisinde bu yıl 2700 hektar civarında bir sahayı gerçekleştirdik, tamamladık. Bu 2700’lük saha Orman bölge Müdürlüğü nezdinde kurulmuş olan Orman bölge müdürlükleri içeri sinde bu şekilde çalışma yapan, en fazla çalışma yapan bölge müdürlüğü olarak bu işi gerçekleştirdik. Dolayısıyla 2016 yılı içerisinde gerek tabii tensil de gerek dikim adı altında yaptığımız çalışmalarda Orman genel müdürlüğü’nü en önde çalışan bölge müdürlüklerindin mirisi olduk. Buda hepimiz için gurur verici bir olaydır diye düşünüyorum.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL ÇOK DAHA FAZLA FİDAN DİKİLECEK

Ağaçlandırma yaptığımız sahanın 367 hektarı Bartın ili hudutları içerisinde, 1011 hektarı Karabük hudutları içerisinde, 390 hektarı da Zonguldak ili hudutları içerisinde gerçekleşmekte. Dolayısıyla bununda Karabük’te fazla olmasını sebebi oradaki açık alanlarım daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Orman içerisinde ki boşluk olduğunda yara köyü çevresinde ki boşluklar olduğunda bunarı gerçekleştirdiniz için çok boşluk oylan yerlerde daha fazla ağaçlandırma yapıyoruz.  Zonguldak’ta 250 bin, Bartın’da 250 bin Karabük’te ise 400 bin fidan dikildi. 2017 sezonunda ise bu rakam çok daha fazla olacaktır”

(HABER-ERCAN DEMİR)

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017