DEDEMAN'DA ÖNEMLİ TOPLANTI... CEVHERLER ARTIK KEŞFEDİLECEK...

DEDEMAN'DA ÖNEMLİ TOPLANTI... CEVHERLER ARTIK KEŞFEDİLECEK...
Bu içerik 42349 kez okundu.

PROJENİN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI... CEVHERLER ARTIK KEŞFEDİLECEK...

Zonguldak TSO öncülüğünde hayata geçirilecek olan Karaelmas Diyarının Keşfedilmemiş Cevherleri İş Hayatında projesinin tanıtım toplantısına katılan TOBB İcra Kurulu Üyesi ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, “18-28 yaş arası lise mezunu 100 işsiz kadına verilecek olan çağrı merkezi personeli, iş yaşamına hazırlık ve uyum becerileri eğitimi ile, Zonguldak’ta kadınların işgücü piyasasına katılım oranlarının arttırılmasına, kadın işsizlik oranın düşürülmesine, kadınların sosyal entegrasyonlarının artırılmasına büyük katkı sağlayacaksınız” dedi.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO) tarafından Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen; “Dezavantajlı Kişilerin Entegrasyonu İle İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı” olan “Karaelmas Diyarının Keşfedilmemiş Cevherleri İş Hayatında” isimli projenin tanıtım toplantısı 20 Aralık 2016 Salı günü Saat: 14.00’de Dedeman Otel Karaelmas Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İcra Kurulu Üyesi ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, TOBB İcra kurulu Üyesi ve Kadın Girişimciler Kurulu Karadeniz Bölge Başkanı Leyla Karabulut, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Abay, Vali Ali Kaban’ın eşi Neriman Kaban, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve eşi, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı ve eşi, Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir ve yönetim kurulu üyeleri, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’in eşi Nebahat Özer, İşkur İl Müdürü Gönül Demirsu ile bazı daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve davetli topluluğu katıldı.

NURCAN ABAY: ZONGULDAK’A VE ÜLKEMİZE HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Projenin açılış konuşmasını Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Abay yaptı. Konuşmasına terörü kınayarak başlayan Nurcan Abay şöyle dedi:

“Bugün burada güzel bir projemizi hayata geçirmek üzere bir lansman toplantısı düzenledik ve istedik ki kadın Girişimciler Kurulu olarak bu toplantımızda değerli başkanımız Evrim Aras Hanımefendi aramızda olsun, bizim bu toplantımızı daha anlamlı bir şekilde sunalım ve sizlere paylaşalım istedik. Zonguldak’ta dezavantajlı guruplarımız, özellikle kadınlarımız dezavantajlı grup olarak görmek durumundayız maalesef, sosyal hayata kazandırmak suretiyle 18 yaş ile 28 yaş arasındaki genç hanımların üniversitemizin proje ortaklığıyla beraber eğitim vererek sosyal hayata kazandırması ile ilgili bir proje bu. Tabi ki son zamanlarda ülkemizde yaşanan iç ve dış düşmanlarımızın terörle ve terörden dolayı ekonomik sıkıntılarla bir çok şekilde bizi alt etmeye çalıştıklarını biliyoruz. Asla yenemeyecekler. Biz birlik ve beraberlik içinde birbirimize güç katarak, birbirimize sahip çıkarak bu sorununun üstesinden geleceğiz inşallah. Özelikle son zamanlarda Beşiktaş’ta bizim can güvenliğimizi sağlayan polislerimizi katleden, Kayseri’de ana kuzularımızın canına katleden, vatandaşlarımızın canına kasteden bu teröristlere asla bu ülkeyi bırakmayacağız. Ülkemizin her yerine, doğusuna batısına güneyinden kuzeyine sahip çıkacağız. Bizler evlatlarımızı bu şekilde yetiştiriyoruz ve gerekirse kendimiz de askere gideriz. Asla bu vatan boş kalmayacak.  Asla bizi yenemeyecekler. Ekonomik gücümüzü de biz birbirimize sahip çıkarak elde edeceğiz. İnşallah konularımızla da ilişkilerimiz daha güzel olacak, oluyor. Bunların çabaları her geçen gün artarak devam ediyor. Bunları görüyor ve şahit oldukça mutlu oluyoruz ve kedimizi daha güvende hissediyoruz. İnşallah birlik ve beraberlik içinde bizim Zonguldak’ımız da daha güzel olacak. Sanayi kenti olan Türkiye Cumhuriyetimizin ilk kenti olan Zonguldak’ımıza bizler sahip çıkacağız. Bugün buraya geldiğiniz için teşrif ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bu projes, 2014 yılında AB’nin çağrısıyla yapılmış bir projedir. Daha önceki değerli başkanımız Salih Demir'in özelikle katkıları vardır. Şimdiki başkanımız çok genç başkanımız aynı zamanda çok enerji dolu ve projeci bir başkan ve dolayısıyla bu projeyi hayata geçirdi. Aynı şekilde Valimiz de çok projeci bir vali. 2 yıl önce bir müzemiz bile yok diye üzülürken bugün müzemizi gezdik, Henüz resmi açılışı yapmadık ama çok güzel bir müzemiz var ve bunun gururunu yaşadık. Sayın Valimizin Zonguldak’ta hayata geçirdiği projelerden dolayı. Üniversitemizin de bizim Zonguldak’ımıza katkılarından dolayı, ufkumuzu açtığından dolayı, değer kattığından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

EVRİM ARAS: 18-28 YAŞ ARASI LİSE MEZUNU 100 İŞSİZ KADINA VERİLECEK OLAN ÇAĞRI MERKEZİ PERSONELİ VE İŞ YAŞAMINA HAZIRLIK VE UYUM BECERİLERİ EĞİTİMİ İLE, ZONGULDAK’TA KADINLARIN İŞGÜCÜ PİYASASINA KATILIM ORANLARININ ARTTIRILMASINA, KADIN İŞSİZLİK ORANIN DÜŞÜRÜLMESİNE, BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAKSINIZ

Ardından TOBB İcra Kurulu Üyesi ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras konuşma yaptı.

Aras konuşmasında şunları söyledi.

“Karaelmas Diyarının Keşfedilmemiş Cevherleri İş Hayatında projesi tanıtım toplantısına hoş geldiniz. Günümüzde ülkelerin düzeyini gösteren önemli parametrelerden birisi kadın haklarına ve cinsiyet eşitliğine verilen değer, bu yönde atılan adımlar. Kadınların erkeklerle eşit sosyal, ekonomik ve siyasi haklara sahip olmaları yalnızca toplumsal hayatı iyileştirmek gibi bir sonuç yaşatmakla kalmayacak, hiç kuşkusuz dünya başarışını da güçlendirecektir. Ne mutlu bize ki bu konuda dünya ile kıyaslandığında gurur duyabileceğimiz bir başlangıç noktamız var. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk sayesinde 1935 yılında pek çok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkına sahip olan Türk kadını, hayatın her alanında daha fazla söz sahibi olma fırsatını elde etmiştir. Ancak bugün Türk kadınının toplumsal hayatta hala bir adım geride durduğu veya bırakıldığı alanlar bulunmakta. Kadının işgücüne katılımında istatistiklerin nüfus oranının çok çok altında yer aldığını görüyoruz..

TÜİK’e göre işgücüne katılan kadınların oranı sadece yüzde 30.3

İşgücüne katılanlardan istihdam edilen kadınların oranı ise yüzde 26.7

OECD’nin araştırmasına göre kadın-erkek ücret eşitsizliğinde Türkiye ilk sırada.

Kadın dünyadaki işin yüzde 66’sıni yapıyor... Dünya gelirin ise sadece yüzde 10’u kadınlarımızın.

Bu rakamlarları yükseltmek bir seçeneğimiz değil zorunluluğumuzdur. Yolumuz ve işimiz çok uzun.

Kadın girişimci sayısının son beş yılda yüzde 40 arttığını görmek ve bu artışa rağmen kadın girişimcilerin nüfusa oranının yüzde 9 gibi düşük bir rakamda olması, burada alacak daha çok yolumuz olduğunun ve daha da fazlasını yapabileceğimizin büyük bir göstergesi... Başlatmış olduğumuz projeyi çok önemsiyorum ve projeye destek veren tüm kurumları canı gönülden tebrik ediyorum.

18-28 yaş arası lise mezunu 100 işsiz kadına vereceğiniz çağrı merkezi personeli ve iş yaşamına hazırlık ve uyum becerileri eğitimi ile,

-Zonguldak’ta kadınların işgücü piyasasına katılım oranlarının arttırılmasına,

-Kadın işsizlik oranın düşürülmesine,

-Kadınların sosyal entegrasyonlarının arttırılmasına büyük katkı sağlayacaksınız.

Değerli katılımcılar, kurul olarak misyonumuzu, ülkemizdeki kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politika geliştirmek ve girişimcilik kültürünü kadınlar arasında gelişmesine öncülük etme kararını oylara belirledik.

Kadınların finansmanına erişiminin kolaylaştırılması, mevcut kadın girişimcilerin korunarak daha donanımlı hale getirilmesi, sanayici kadın girişimci sayısının artması, devlet nezdinde lobi çalışması yapılması, liseler ve üniversiteler ile işbirliği yaparak girişimcinin bir kariyer fırsatı olarak sunulması için çalışmalara başladık. Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun desteği ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadınların girişimci olmasının önünü açmak için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Kendisine bir kez daha şahsım ve kurul üyelerim adına buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

2017 yılında TOBB kadın girişimciler kurulu’nun 10. yılını kutlayacağız. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz icra kurulu toplantısında illerde uygulanan başarılı projeleri tüm Türkiye’ye yayma kararı aldık. Bugün tanıtımını yaptığımız Karaelmas Diyarının Keşfedilmemiş Cevherleri İş Hayatında projesini diğer illere taşıyacağız. Değerli katılımcılar beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Unutmayın ki Türkiye 2013 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında yer alma hedefine ancak ve ancak kadınların ekonomiye katkısını arttırarak ulaşabilir”

EVRİM ARAS KENDİ HAYATINI ANLATTI

Aynı zamanda Aras Kargo’nun sahibi olan iş kadını Evrim Aras, konuşmasından sonra kendi hayatını, iş dünyasına nasıl adım attığını ve geçirdiği zorlukları ve ulaştığı başarıyı anlattı, kendi hayat hikayesinden kesitler sundu.

Ardından Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Abay TOBB İcra Kurulu Üyesi ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras’a plaket verdi, teşekkür etti.

Toplantı proje koordinatörü Neptün Denli’nin slayt gösterisi eşliğinde yaptığı tanıtım konuşması ile son buldu.

TARHANA DÜNYA MARKASI OLACAK

Evrim Aras konuşmasını sonunda yeni bir projeleri olduğunu belirterek, “Tarhana yı bir dünya markası yapacağız” dedi.

Ardından Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Abay TOBB İcra Kurulu Üyesi ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras’a plaket verdi, teşekkür etti.

Toplantı proje koordinatörü Neptün Denli’nin slayt gösterisi eşliğinde yaptığı tanıtım konuşması ile son buldu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

ZONGULDAK HABERLERİ HABER SON DAKİKA HABERİ tso metin demir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017