“EMEKLİ AYLIĞI ARTIŞ SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLMELİ”

“EMEKLİ AYLIĞI ARTIŞ SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLMELİ”
Bu içerik 1966 kez okundu.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, “Emekli aylığı artış sistemi değiştirilmeli” dedi.

5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu ile birlikte eşitliği esas alan emekli aylığı hesaplaması ve artışı uygulamalarına yönelik eleştirilerin giderek artmakta olduğunu belirten TÜED Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş şöyle devam etti:

EMEKLİ AYLIĞI ARTIŞ SİSTEMLERİ EMEKLİLERİ KORUYAN BİR SİSTEM OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR
“Emekli aylağı hesaplamalarında uygulanan farklı kriterler hak kaybına neden olmaktadır. Üç grupta toplanan ve kendi içinde eşitsizliği artıran emekli aylığı hesaplaması ve artışları ile sorunların ve mağduriyetlerin giderek artığı bir süreçten geçmekteyiz. Fiyat artışlarına göre belirlenen emekli aylığı artış sistemleri emeklileri koruyan bir sistem olmaktan çıkmıştır. Fiyat artışlarının hesaplanmasında emeklilerin harcamaları gerçekçe olarak temsili yeterince dikkate alınmadığından yüzdeli artışların emeklileri koruyan sistem olmadığı, 2000 yılından itibaren uygulamadan görülmesine rağmen yeni bir artık sistemine geçilmemiştir. 1 Ocak 2000 itibariyle yürürlüğe giren 4447 sayılı kanunla gösterge sisteminin kaldırılması 2000 sonrasında emekli olanların aleyhine bir sonuç getirmiştir”

TÜED Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş ayrıca “Türkiye Emekliler Derneği genel merkezimizin emekli dul ve yetimlerimiz için yaptırmış olduğu misafirhane hizmet vermeye başlamıştır. Emekli dul ve yetimlerimize hayırlı olsun” şeklinde konuşytu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

hüseyin memiş zonguldak haberleri haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017
ANA HABER 17 EKİM 2017
ANA HABER 17 EKİM 2017