“ENGELLİLERİMİZ İÇİN ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”

“ENGELLİLERİMİZ İÇİN ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”
Bu içerik 482 kez okundu.

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun Dünya Engelliler Gününü kutladı. 14 yıllık AK Parti iktidarı döneminde engellilerimiz için önemli çalışmalar yaptıklarını, Engellilerimizin yaşamlarını kolaylaştırma açısından da adımlar attıklarını belirten tosun, “Engellilerimizin iş, yaşam ve sosyal hayata atılmaları konusunda da kanunlar yürürlüğe konulmuştur. Engellilerimizin yaşamlarını ve sosyal hayata uyumlarını kolaylaştırmak için hükümetin yanı sıra yerel yönetimlerimize de önemli görevler düşmektedir” derdi.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl kutlanan 3 Aralık dünya engelliler günü dolayısıyla

Engelliliğin insan yaşamında fiziki engellerin oluşturulması bir neden olmaması gerektiğini, her bireyin birer engelli adayı olduğunu vurgulayan Zeki Tosun şunları söyledi:

''1992 yılında Birleşmiş Milletlerin kararı ile 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edilmiş; bu karar, 1993 yılı Mart ayında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunun 1993/29 sayılı bildirisi ile 3 Aralık Gününün tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının “tam ve diğer insanlara eşit ölçüde” sağlanması amacı için çalışılması gereken bir gün olarak tüm dünyaya duyurulmuştur. O zamandan beri 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir.

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır. Engelliliğin nedenlerinin başında insan hatalarının yanı sıra, kural ve kaidelere uymamak gelmektedir. Bunun en çarpıcı örneği ise günümüzde sıkça yaşadığımız trafik kazalarıdır. Gerek trafik kazaları gerekse bireysel hatalar ve kurallara uymama sonucu yaşana kazalarda ülkemizde her yıl yüzlerce kişi kalıcı fiziksel ve ruhsal engelli olarak yaşamlarına devam etmek zorunda kalmaktadır. 14 yıllık AK Parti iktidarı dönemimizde engellilerimiz için önemli çalışmalar. Engellilerimizin yaşamlarını kolaylaştırma açısından da adımlar attık. Engellilerimizin iş, yaşam ve sosyal hayata atılmaları konusunda da kanunlar yürürlüğe konulmuştur.

Engellilerimizin yaşamlarını ve sosyal hayata uyumlarını kolaylaştırmak için hükümetin yanı sıra yerel yönetimlerimize de önemli görevler düşmektedir.

Belediyelerimiz gerek ulaşımda, gerekse sosyal yaşam alanlarında engelli vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırma konusunda hassasiyet göstermeli ve engellilerimizin yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemleri almalıdır.

Engelli vatandaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılması, kendilerinin ve ailelerinin yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yaşama sevincinin arttırılması umuduyla tüm engellilerin “3 Aralık Dünya Engelliler Gününü” kutlar, sağlıklı ve engelsiz günler dilerim”

(HABER-ERCAN DEMİR)

zeki tosun ak parti haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017