AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun Dünya Engelliler Gününü kutladı

 AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun Dünya Engelliler Gününü kutladı
Bu içerik 615 kez okundu.

 

 

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun Dünya Engelliler Gününü kutladı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl kutlanan 3 Aralık dünya engelliler günü dolayısıyla AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun bir mesaj yayınladı.

Engelliliğin insan yaşamında fiziki engellerin oluşturulması bir neden olmaması gerektiğini, her bireyin birer engelli adayı olduğunu vurgulayan Zeki Tosun yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi; 

    '' 1992 yılında Birleşmiş Milletlerin kararı ile 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edilmiş; bu karar, 1993 yılı Mart ayında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunun 1993/29 sayılı bildirisi ile 3 Aralık Gününün tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının “tam ve diğer insanlara eşit ölçüde” sağlanması amacı için çalışılması gereken bir gün olarak tüm dünyaya duyurulmuştur. O zamandan beri 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir.

 Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Engelliliğin nedenlerinin başında insan hatalarının yanı sıra, kural ve kaidelere uymamak gelmektedir. Bunun en çarpıcı örneği ise günümüzde sıkça yaşadığımız trafik kazalarıdır. gerek trafik hazaları,i gerekse bireysel hatalar ve kurallara uymama sonucu yaşana kazalarda ülkemizde her yıl yüzlerce kişi kalıcı fiziksel ve ruhsal engelli olarak yaşamlarına devam etmek zorunda kalmaktadır.

14 yıllık AK Parti iktidarı dönemimizde engellilerimiz için önemli çalışmalar. engellilerimizin yaşamlarını kolaylaştırma açısından da adımlar attık. Engellilerimizin iş, yaşam ve sosyal hayata atılmaları konusunda da kanunlar yürürlüğe konulmuştur.

Engellilerimizin yaşamlarını ve sosyal hayata uyumlarını kolaylaştırmak için hükümetin yanı sıra yerel yönetimlerimize de önemli görevler düşmektedir.

Belediyelerimiz gerek ulaşımda, gerekse sosyal yaşam alanlarında engelli vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırma konusunda hassasiyet göstermeli ve engellilerimizin yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemleri almalıdır.

Engelli vatandaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılması, kendilerinin ve ailelerinin yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yaşama sevincinin arttırılması umuduyla tüm engellilerin “3 Aralık Dünya Engelliler Gününü” kutlar, sağlıklı ve engelsiz  günler dilerim.''

 

 

AKP AK PARTİ İL BAŞKANI ZEKİ TOSUN ZONGULDAK HABERLERİ HABER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017