Zonguldak’ın Gururu Oldu...

Zonguldak’ın Gururu Oldu...
Bu içerik 1760 kez okundu.

Man Model Fitness Kategorisi, Dünya 2ncisi Öğretmen Kemal Keleş;

Zonguldakın Gururu Oldu...

 

O; WABBA yani Dünya Uluslararası Fitness Şampiyonası’nda Dünya ikincisi bir Zonguldaklı...

İtalya’nın Venedik kentinde yapılan Dünya Uluslararası Fitness Şampiyonası’nın Man Model Fitness kategorisinde Dünya ikinciliğininin gururunu Türkiye’ye ve memleketi Zonguldak’a yaşatan Beden Eğitimi Öğretmeni Kemal Keleş’e şampiyona sürecini, vücut geliştirme sporunu ve Zonguldak’taki potansiyeli sorduk...

 

 

Sercan Yıldırım: Bize kendinizi tanıtırmısınız?

Kemal Keleş: 1989 Zonguldak doğumluyum. Lise eğitimimi Fener Lisesi’nde tamamladıktan sonra hayatında sporun çok önemli yer tuttuğu bir insan olarak lisans seviyesinde de bu işi devam ettirmek istedim. İlk okuldan liseye kadar okul takımı ve kulüpler düzeyinde amatör olarak basketbol oynadım. Belirli bir süre mülakat sınavlarına hazırlandıktan sonra Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO)  Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü’ne girmeye hak kazandım. Buradaki eğitimimi de tamalayarak Beden Eğitimi Öğretmeni olarak mezun oldum.

 

Sercan Yıldırım: Body-Fitness sporuna ne zaman başladınız?

Kemal Keleş: Yaklaşık 10 yıldır Body-Fitness yapıyorum. Mezun olduğum bölümle de irtibatlı olarak daima sporun içinde olan biriyim. Spor benim yaşam tarzım diyebilirim. Body-Fitness yapmaya da kendimde o potansiyeli gördüğüm zaman başladım.

 

Sercan Yıldırım: Yerel basında haberlerinizi okuduk. İtalyada düzenlenen yarışmada dünya ikincisi oldunuz... Bize yarışma sürecini anlatır mısınız?

Kemal Keleş: Sözlerime şöyle başlayayım... Bu benim ilk yarışmamdı ve kısıtlı imkanlar dahilinde katıldığım bir yarışmaydı. Herşeye rağmen Dünya ikincisi olmanın gururunu yaşadım ve Zonguldak’ın adını uluslararası bir yarışmada duyurmuş oldum.

Yarışma sürecini şu şekilde anlatayım... Yarışma öncesinde çalışmalarıma başlamıştım. Zonguldak Dedeman Oteli spor salonunda çalışıyordum. Çalışmalarıma devam ederken, İstanbul’daki hocalarımdan Mete Bektaş hocam tarafından böyle bir yarışma yapılacağını ve davet edildiğimi öğrendim. Mete hoca Fitness alanında Milli sporcudur. Aynı zamanda akademisyendir. Onun daveti ile yarışmaya katıldım. Sağolsun Mete Hoca’dan çok şey öğrendim, onun sayesinde bu formuma ulaştım... WABBA başkanı Orhan Yılmaz tarafından da yarışmaya uygun bulununca kafileye katılmış oldum.

 

Sercan Yıldırım: Yarışmanın adı nedir? Hangi kategoride yarıştınız? Bize yarışmayı anlatır mısınız?

 

Kemal Keleş: Yarışma İtalya’nın Venedik kentinde  düzenlendi. WABBA, yani Dünya Uluslararası Fitness Şampiyonası. Yarışmaya 17 kişilik kafileyle gittik. Kafilede benden başka herkes milli sporcuydu. Milli olmamama rağmen bu kafileye dahil olabilmem de kendi adıma büyük bir başarıydı. Kafilede Fitness hakemi ve Milli Takım Antrenörü Melek Ebru Tekin ile Milli Takım Antrenörü Aydın Aslan’da bizlerle birlikteydiler.

Yarışmaya Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Hindistan, Almanya, Polonya, Sırbistan gibi ülkelerden katılanlar da vardı. Ben, Man Model Fitness kategorisinde birinciliği kılpayı Almanya’ya kaptırarak Dünya ikincisi oldum.

 

Sercan Yıldırım: Dünya ikinciliğinizden sonra nasıl tepkiler aldınız?

Kemal Keleş: Tanıyan tanımayan herkesten tebrik aldım... Olumlu geri dönüşler aldım. Bana insanların gerçekten destek oacaklarını hissettim. Çok mutlu oldum... Bu durumlar da moral ve motivasyonumu kat ve kat artırdı diyebilirim. Geleceğe umutla bakmamı sağladılar...

 

Sercan Yıldırım: Sizce Zonguldak’ta Fitness sporuna ilgi ne düzeyde? Fitness yapmak isteyenlere verebileceğiniz püf noktaları var mı?

Kemal Keleş: Zonguldak’taki gözlemlerime dayanarak konuşursam eğer, ilgi gerçekten çok yoğun. Fitness yaparak forma girmek isteyen, vücut geliştirmek isteyen gençlerin sayısı çok fazla. Ayrıca Fitness’a ilgi duyan bir orta yaş grubu da var Zonguldak’ta...

Fitness yapmak isteyenlere ilk önerim bu işe tutkuyla bağlanmalarıdır.

Bence Fitness ilk başta tutku işidir... Ben bu spora tutku ile çok sıkı bir şekilde bağlıyım. Ömrüm boyunca da devam edeceğimi düşünüyorum mesela... Hırs ve azim de çok önemli. İnsanlar Fitness’a bir hevesle başlayıp  salınlara 6 aylık, 1 senelik üye oluyorlar. Daha sonra; bence azim eksikliğinden kaynaklı olarak, 1 ay olmadan bırakıyorlar bu sporu. Tabiki doğru yerde doğru insanlarla, yetenekli insanlarla karşılaşmak ve o insanlarla çalışma imkanı bulabilmekte çok önemli tabiki. Bu yüzden Mete hoca benim için büyük şanstı diyebilirim.

 

Sercan Yıldırım: Bu güzel röportaj için teşekkür ediyoruz... Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kemal Keleş: Dünya ikinciliğimi ilk başta haberleştirip daha sonra da benle röportaj yapıp düşüncelerimi insanlara aktarma fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ederim...

İnanın ben tamamen kendi imkanlarımla Dünya ikincisi olmuş bir insanım. Ne bir sponsor desteği ne de hiç kimseden en ufak bir maddi destek görmeden yakaladım ben bu başarıyı. Vücut geliştirme sporu maddi yönü de olan bir spor. Destekleriyle başarılarımın devam etmesine yardımcı olacak sponsorları bekliyorum. Önümüzde benim de katılacağım birçok turnuva olacak. Sponsor desteğiyle daha da başarılı olacağıma inanıyorum.

Röportaj: Sercan Yıldırım

 

 

 

 

 

 

 

kemal keleş zonguldak haberleri sercan yıldırım vucut geliştirme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017