ESNAFA MÜJDE !

ESNAFA MÜJDE !
Bu içerik 4180 kez okundu.

“Bağkurlu’ya istirahat parası, vergisini peşin veren esnafa de yüzde 6 indirim geliyor”

Müjdeyi Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun verdi. Coşkun, Ercan Demir’in sorularını cevaplandırdı.

 

Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ZESOB) Başkanı Muharrem Coşkun, “Vergisini peşin veren esnafa yüzde 6 indirim yapılması konusunda Maliye Bakanlığı’na teklif yaptık ve konuya sıcak baktı. Aynı şekilde Bağkur’lu olan esnafın da aynı SGK’lılarda uygulandığı gibi istirahat aldığında istirahat parası alması çalışmaları devam ediyor” dedi.

Yapılandırmanın 25 Kasım itibariyle son bulduğunu belirten Coşkun, yapılandırmanın ilk taksitinin 30 Kasım’a kadar mutlaka ödenmesi gerektiğini vurgulayarak, mükelleflere ödeme yapmaları konusunda uyarıda bulundu.

Bundan sora her isteyenin istediği yere işyeri açamayacağını ve coğrafi konuma ve talebe göre değerlendirileceğini belirten Coşkun, mevcut işyerinin yakınına aynı işkolundan başka bir işyeri  açtırılmayacağını ve böylece mevcudun korunacağını söyledi.

Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun Ercan Demir’in soruları şu şekilde cevaplandırdı:

 

SORU: Sayın Coşkun, yapılandırma bugün sona eriyor. Yapılandırma yaptıranlar neye dikkat etmeli?

CEVAP:  Yapılandırmayı yapan arkadaşlarımız için bugün (25 Kasım) son günümüz ve bugün itibariyle bitiyor. Yalnız 30 Kasım itibariyle ilk taksitini yatıracaklar, ikinci taksitlerini de Ocak ayında yatıracaklar, her iki ayda bir yatırılıyor. İlk iki taksitini mutlaka yatırmaları gerekiyor yapılandırmanın bozulmaması adına. Yapılandırmanın o iki taksitini yani Kasım ayının 30’u ve Ocak ayının sonuna kadar iki taksit yatacak, yıl içinde ise iki taksit atlatma şansları var arkadaşlarımızın, ama özellikle ilk iki taksitini mutlaka zamanında ve gününde yatırmaları gerekiyor. Yani bu aflar her zaman çıkmıyor. Bu af esnaflarımız için çok kapsamlı, neredeyse tahakkuk eden vergilerin yüzde 70-80’i gidiyor. Böyle bir af bir daha çıkmayacağına göre bunu iyi şekilde değerlendirmeleri gerekiyor. İnşallah, esnaf ve sanatkarları bir daha yaşamaz. Borçlarını ve kredilerini veremeyeceği günler geride kalır diliyorum. Bundan sonra inşallah bol para kazanırlar ve hem de ödemelerini gününde yatırırlar.

 

SORU: Her isteyen istediği yerde işyeri açıyor ve bu da  aynı işkolundaki işyerlerinin çoğalmasına ve mevcutların ise küçülerek kapanmasına sebep oluyor. Bununla ilgili bir çalışma olacak mı veyahut da oldu mu?

CEVAP: İşyeri açma kapatma konusu Esnaf Şurası’nda gündeme geldi. Bu konuda coğrafi çalışmalar yapılıyor. Yeni açılacak işyerlerinde, ki özellikle bölgesi, mahallesi, mıntıka ile ilgili çalışmalar yapılacak. Bu konuda eğer orada talep fazlası varsa işyeri açılmaması konusunda bir talebimiz oldu. Bundan sonraki işyerlerimiz kapanmayacak, kapatılmaması yönünde böyle bir talebimiz olacak, kişinin kendi isteğine bağlı ama tabi yanlarına zincirleme aynı meslek grubundan esnaflar işyeri açmadığı için mevcut olanlar da yaşamaya devam edecekler ve böyle bir çalışmamız var. Yeni açılacak işyerlerinde coğrafi duruma göre değerlendirme yapılacak, hem de yeni açılacak işyerlerinde ilgili meslek odalarımızın mutlaka görüş ve önerilerinin alınması talebi var.

 

SORU: Esnafların tasdikli defterleri ile ilgili bir çalışma var mı?

 

CEVAP: Evet, esnaf ve sanatkar arkadaşlarımızın defter tasdikleri oluyor yılbaşı notere gittiğinde ve bu konuda bir çalışmamız var. Yılbaşına kadar yetiştirebilirsek yetiştireceğiz, yetiştiremesek de önümüzdeki yıl mutlaka esnaf ve sanatkarlarımızın tutmuş oldukları defter tasdiklerini ilgili meslek odalarına yaptıracak, o konuda bir çalışmamız var ve o konuda da gerekli sözlerimizi aldık. Tabii başka çalışmalarımız da var. Onlarda olgunluk safhasında. Onların sözlerini tam alamadık ama az evvel söylediğim konularla ilgili sözleri aldık ve bu konularda esnafımız adına umutluyuz.

 

SORU: Her iki yılda bir af çıkıyor ama vergisini peşin ve zamanında veren esnafa haksızlık olmuyor mu bu peki?

CEVAP: Elbette. Vergisini peşin veren esnafa indirim yapılması için Sayın Bakanımıza teklif sunduk. Vergisini zamanında ve güründe ödeyen arkadaşlarımıza da yüzde 6’lık bir vergisinden indirim talebimiz oldu. Buna da Sayın Maliye Bakanımız sıcak bakıyor ve kendisine de şimdiden teşekkür ediyorum. Bu konuda Maliye Bakanlığı bir çalışma yapıyor, bunu şunun için söyledim. Sayın Bakanım dedim her iki yılda bir af çıkarılıyor. Bu nedenle vergisini gününde ödeyen arkadaşlarımız da kendilerini ezik hissediyorlar. Biz bu arkadaşlarımızı ödüllendirmek ve bundan sonraki vergilerde teşvik etmek amaçlı son iki üç yılına bakacaklar ve vergisini zamanında ödeyen arkadaşlarımıza da SGK’da olduğu gibi vergi primlerinde yüzde 6’lık bir indirim yapılacak.

 

SORU: SGK’lılar istirahat aldıklarında istirahat parası alıyorlar ama Bağkur’lular için aynı hak söz konusu değil. Sizce bu büyük bir haksızlık değil mi?

CEVAP: Elbette doğru. Bağkur’luların da istirahat parası alması için çalışma içindeyiz. SSK’lı çalışan arkadaşlar gibi Bağkur’lu olan arkadaşlar da doktordan istirahat aldıkları zaman istirahat parası alabilecekler ve bu konuda da çalışmalar devam ediyor. SGK’da olduğu gibi Bağkurlu arkadaşlarımızda istirahat aldıkları zaman istirahat parası alabilecekler”

(RÖPORTAJ-ERCAN DEMİR)

 

*****

 

ercan demir zonguldak haberleri muharrem coşkun zesob
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 19 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM