O İsim Eğitim ve Teşkilat Başkanlığına getirildi!..

O İsim Eğitim ve Teşkilat Başkanlığına getirildi!..
Bu içerik 2068 kez okundu.

Zonguldaklı emekliler Ankara’yı feth etti

Sarıoğlu Eğitim ve Teşkilat Başkanlığına getirildi

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği’nin 12. Olağan Genel Kurulunda Eğitim ve Teşkilat Başkanlığı görevine getirilen Zonguldak Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mustafa Sarıoğlu, emeklilerin sorununu Ankara’da takip edecek.  Zonguldak grubunun desteklediği Genel Başkan Satılmış Çalışkan, 12. Genel Kurulda tekrar başkanlığa seçildi.  

iktidar, muhalefet partisi yetkililerine Ankara’daki kürsüden ilk ültimatomu veren Mustafa Sarıoğlu, “Köydeki kurucudan Cumhurbaşkanına kadar herkese vakti ve saati geldiğinde bizi ciddiye almayanları bizde ciddiye almayacağız” dedi. Sarıoğlu, İki yüz emekli ile Ankara’daki Genel Kuruldu  coşkuyla karşılandı. Zonguldak Milletvekilleri emeklileri Ankara’da yalnız bıraktı.

 Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Ankara Tez İş Sendikası toplantı ve kongre merkezinde yapılan Olağan Genel Kurul da adeta gövde gösterisi yaptı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen emekli sayısından fazla emekli Zonguldak’tan katıldı.  Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği’nin 12. Olağan Genel Kuruluna Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’’nin dışında iktidar ve muhalefet Partisi yetkilileri ve Zonguldak Milletvekilleri de katılmadı. Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği’nin 12. Olağan Genel Kurulunda Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Genel Merkez yönetiminde Eğitim ve Teşkilat Başkanlığı görevine getirildi. Sarıoğlu’nun Eğitim ve Teşkilat Başkanlığı görevine getirilmesi Zonguldak lobisi ve emeklileri tarafından coşkuyla karşılandı. Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satışmış Çalışkan’ın açılış konuşmasıyla başlayan Olağan Genel Kurulda emeklilerin sorunlarının üstüne taviz vermeden gidilmesi kararı alındı. Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satışmış Çalışkan, “ Üç yıllık çalışmalarımızda emeklilerin sorunlarını her platformda dile getirdik, nedenlerini açıkça izah ettik. Tabii ki burada düzeltilenler var. 2000 öncesi intibakı, ek ödemeler alınması maaştan kesilen dayanışma primlerinin kaldırılması seyyanen alınan artışlar gibi  bunlar bizim taleplerimizi tam karşılamamakla beraber yenide getirileri olmuştur. Hala düzenlenmesi beklediklerimiz farklı uygulamalar var. Bunların en yaralayıcı olanı da dönem artışlarında emekli sandığı ile SSK, BAĞKUR  emeklisi ne farklı oranlar verilmesi. Örneğin en son Temmuz artışında emekli sandığı emeklileri ile SSK  ve bağ-kur farklı uygulama verildi.

ÇALIŞKAN;NEREDE ADALET HANİ SG’DE BİRLEŞMİŞTİK BİZ

Emekli sandığı emeklisini kıskanarak çok alıyor demiyoruz ayrımcılığa üzülüyoruz. Bu dönemde bilindiği üzere iki seçim geçirdik ve siyasi partililerin emeklilere vaatlerini madde madde anlattık ve birde bunu dergimizde yayınladık. Ne yazık ki bugün yüzde 707imiz açlık sınırının altında geçim mücadelesi vermekteyiz. 11 milyon emekli aile bireyleriyle 35 milyon seçmeniniz olarak geçinebileceğimiz bir emekli aylığı huzurlu bir yaşam istiyoruz.

ÇALIŞKAN; EMEKLİLİK LÜTUF DEĞİL BİR HAKTIR

Emeklilerimize ekonomik, kültürel ve sosyal olanaklar sunmak, hak ettikleri onurlu yaşamı sağlamak sosyal devlet anlayışı gereği iktidarların en önemli görevidir.

ÇALIŞKAN;İKTİDARDAN VE PARLAMENTODAN TALEPLERİMİZ

Çalışanlar ile emekliler arasındaki uçurumun giderilmesi. Çalışanlara yapılan ücret artışlarının emeklilere de aynen  yansıtılması. Emekli sandığında bu aynen uygulanırken SSK ve BAĞ- KUR’A tüfe uygulanmakta. Yeni bir intibak yasası çıkartılması tüm emeklileri kapsayan, burada beş bin pirim gün karşılığının taban aylık olarak belirlenmesi ve bu aylığın devlet istatistik kurumunun belirlemiş olduğu açlık sınırı gelirinin altında kalmaması kalan pirim günleri de aynı dönemlerde değerlendirilerek belirlenecek ABO ile, pirim ödediği kademeden alacağı emekli aylığı belirlenmesi ve bu şekilde emekliler arasında hizmet  ve pirime dayalı standart birliğin sağlanması.

ÇALIŞKAN;TÜFE+ MİLLİ GELİRDEN REFAH PAYI VERİLMELİ

Memur işçi, bağ- kur ayrımı yapılmamalı. Sosyal Güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleşmesi ancak böyle gerçekleşir. Banka promosyonlarının bir an önce karara bağlanması çalışanlarla aynı düzeyde olması. Emeklilere Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sendikalaşma hakkının verilmesi. Bugüne kadar halka hizmet hakka hizmet anlayışı ile görev yaptık. Kuruluş olarak sivil toplumda ön sıralarda yer aldık” dedi.

DESTİCİ; PROBLEM KÖTÜ YÖNETİM PROBLEMİ

Kendisinin de emeklilikte yaş mağduru olduğu söyleyen Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, “ Bende aslında bir emekliyim ama maşa kavuşamadım. Erkek emekliliğin Türkiye ekonomisine bir çok maliyet yüklediğinden bahsediliyor. Hayır esas maliyeti Türkiye’yi kötü yönetenler Türkiye’nin sırtına yüklemiştir. Türkiye’nin emekli, memur ve işçi gibi sorunu yoktur ve Türkiye’nin kötü yönetilme problemi vardır. Bugün temel problemlerimizin tamamı gündemdedir ve bırakın çözülmeyi ağırlaşarak devam etmektedir. Bütün kesimlerimizin problemleri çözülmüş değildir. Burada en çok saygıyı hak eden, insanca, çocuklarına, çevresine muhtaç olmadan hayatını devam ettirmesi gereken kesimin başında emeklilerimiz gelmektedir.Emeklisine hak ettiğini veremeyen, emeklisine insanca yaşam hakkı verilmeyen bir ülke sosyal ve adil bir hukuk devleti olamaz. İlk önce bunun sağlanması gerekiyor. Burada talep edilenler atla, deve değil. Bütçeye yük getirecek, kaldırılamayacak talepler değil bunlar. Bütün emeklilerin, 11 milyonun emeklinin yedi milyonu açlık sınırının altında yaşamaktadır. Bunların taleplerinin karşılanması, bunların hepsi son bir ayda dövizin kötü yönetimden dolayı ortaya çıkan gizli devalüasyondan fazda değildir. Problem kötü yönetim problemidir” dedi.

 

SARIOĞLU; HAKLARIMIZI VERMEYEN VE BİZİ CİDDİYE OLMAYANLARI BİZDE CİDDİYE ALMAYACAĞIZ

Ankara’dan ilk ültimatomu veren Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Merkez Eğitim ve Teşkilat Başkanı Mustafa Sarıoğlu, “ Gerek iktidar, gerekse muhalefet partisi yetkililerine sesleniyorum. Köydeki kurucudan Cumhurbaşkanına kadar herkese vakti ve saati geldiği zaman yasal çerçeve içerisinde bizim haklarımızı vermeyen ve bizi ciddiye almayanları bizde ciddiye almayacağız. Memleketimizin birlik ve beraberliği için, huzuru için, tek vatan, tek bayrak diyoruz. Lütfen bizi ciddiye alın. Şu dakikadan itibaren genel başkanım Satılmış Çalışkan’ın başkanlığında bize güvendiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

mustafa sarıoğlu emekliler derniği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017