“KADINA ŞİDDET HİÇBİR ŞEKİLDE KABUL EDİLEMEZ”

“KADINA ŞİDDET HİÇBİR ŞEKİLDE KABUL EDİLEMEZ”
Bu içerik 580 kez okundu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Kadın Kolları Başkanı Mevlüde Yalçıner, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde yaptığı açıklamada, “kadına şiddeti hiçbir şekilde kabul edilemez” dedi.

Tarihte kadınların hiçbir hakkı yokken Türk tarihinde Sultan'ın söz hakkı olduğunu ve ayrıca Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de Avrupa’dan önce Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkını verdiğini hatırlatan belirten MHP İl Kadın Kolları Başkanı Mevlüde Yalçıner şunları söyledi:

NAMUS KADINA ÖZGÜ BİR DURUM DEĞİLDİR. NAMUS İNSANA AİT BİR KAVRAMDIR.

“25 Kasım 1999 kadına şiddetle mücadele günü olarak kabul edilmiştir dünyanın neresinde olursanız olun kadınsanız ve eğer güçsüzseniz senin her zaman şiddete uğramaya ve yok sayılmaya mahkum edilirsiniz. Kadın olarak bir dönemin anaerkil gücünü yitiren kadın Ataerkil yapıda erkeğine hizmet etmeyi ve onu mutlu kılmayı kendine vazife olarak görmeye başlamıştır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadına şiddet olayları hızla artmaya devam etmektedir. Şiddet dediğimiz zaman sadece fiziksel olarak algılamamak lazım. Sözlü ve psikolojik olarak yapılan taciz de kadına yapılmış olan bir şiddettir. Kadınlarımız çalışma hayatından tutun da her alanda çeşitli şiddetlere zaman zaman maruz kalmışlardır. Özellikle namus adı altında işlenen cinayetlere son derece bir kadın olarak öfkeliyiz. Namus kadına özgü bir durum değildir. Namus insana ait bir kavramdır. Aslında kadın ve erkek bir elmanın iki yarısı gibidir. Biri olmadan diğeri olmayacağını anlamak kadını bir meta değil birey olarak kabul edilebildiği noktada Onun da toplum içinde özgürce yaşam haklarının olduğu bilincine varıldığı zaman kadınlarımızın daha rahat yaşayabilme şansını yakalayabileceklerdir diye düşünüyorum. Milliyetçi Hareket Partisi'nin kadınlara iki açıdan bakışı vardır. Dinimiz ve Türk Töresi açısından baktığımızda kadına şiddeti hiçbir şekilde kabul edilemez görmektedir. Tarihte kadınların hiçbir hakkı yokken Türk tarihinde Sultan'ın söz hakkı vardı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk birçok Avrupalı kadınlardan önce Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Bugün ise Geldiğimiz noktada kadınlarımız kazanmış oldukları hak ve özgürlüklerini tam anlamıyla kullanamamaktadırlar. Daha birkaç gün önce kadınlara tecavüz ve tacizde bulunan kişilerin affı ile ilgili meclise verilen bir önerge vardı biliyorsunuz. Neyse ki verilen tepkilere karşı bu önerge geri çekildi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kadınlarımızı ve çocuklarımızı mağdur değil onları koruyucu önlemler alması gerekir diye düşünüyorum. Sonuç olarak hayata renk katan Hayatın her alanında en iyi olan kadınlara hak ettiği değer verilmelidir.”

(HABER-ERCAN DEMİR)

mevlüde yalçıner zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017
ANA HABER 22 EKİM 2017
ANA HABER 22 EKİM 2017