'Haberler gerçeği yansıtmamaktadır...'

'Haberler gerçeği yansıtmamaktadır...'
Bu içerik 729 kez okundu.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, dün yaşanan firar olayıyla ilgili açıklama yaparken, yerel medyada çıkan; Devrek Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun dolu olduğuna ilişkin haberlerin de asılsız olduğunu belirtti.

Açıklama şu şekilde:

"23/11/2016 tarihinde Devrek Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan tedavi için getirildiği Atatürk Devlet Hastanesi'nden bir hükümlünün firar etmesine ilişkin bazı basın yayın kuruluşlarında yayınlanan ceza infaz kurumunun çok dolu olduğu yönündeki haberlere ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından aşağıdaki açıklama yapılması zorunluluğu doğmuştur.

    Bir çok yerel, yaygın basın ile internet sitelerinde Devrek Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan bir hükümlünün 23/11/2016 tarihinde tedavi için getirildiği Atatürk Devlet Hastanesi'nden ceza infaz kurumunun yoğunluğu gerekçesi ile gerçekleştirilen firar girişimi kolluk kuvveti tarafından aynı gün önlenmiştir.Cumhuriyet Başsavcılığımız koordinesinde faaliyet gösteren Devrek Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun kapasitesinin 1100 kişi olmasına rağmen 24/11/2016 tarihi itibari ile 564 hükümlünün yer aldığı tespit edilmiştir.

    Hükümlünün firarına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturma başlatılmıştır.

    Bilindiği üzere Devrek Açık Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi, Jandarma Eğitim Komutanlığı'ndan boşalan arazi üzerine 2014 yılında Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından kurulmuştur. Devrek Açık Ceza İnfaz Kurumu, barınmakta olan hükümlülerin beslenme, sağlık, sosyal-kültürel faaliyetler, eğitim, psikolojik danışma, meslek edindirme gibi birçok alanda hizmet vermenin yanı sıra Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun kuralları çerçevesinde, hükümlüleri toplumdan ayırıp ıslah ederek meslek kazandırmak suretiyle yeniden topluma kazandırma amacı doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

    Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı bünyesinde Devrek Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda baston atölyesi, tekstil atölyesi, demir atölyesi, unlu mamüller fırını, berberhane, fotografhane ve çamaşırhane gibi faaliyet alanların yanı sıra hükümlülerin faydalanmasına yönelik futbol sahası, voleybol kortu, basketbol sahası, spor salonu, hobi atölyesi, boncuk çalışma odası, kütüphane ve mescit gibi sosyal alanlar mevcut olup, hükümlülere hizmet vermektedir.

    Yukarıda anlatılan nedenlerle firar olayı ile gündeme gelen Devrek Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun yoğun olduğu haberleri gerçeği yansıtmamaktadır."

zonguldak haberleri haber son dakika haberi hüsnü hakan yağız
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 23 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 23 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM