Stad tümüyle yenilensin

Stad tümüyle yenilensin
Bu içerik 1065 kez okundu.

 

Zonguldak’ta faaliyet gösteren bazı sivil toplum örgütü üyeleri  Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu’nda süren  kapalı tribün inşaatının bir an önce tamamlanmasını istediler.

Kent Konseyi Başkanı Yaseri Sezgin, bazı sivil toplum örgütü üyeleri, mahalle muhtarları ve futbol taban birliklerinin katılımı ile  stadyumda yaptığı basın açıklamasında  inşaatın hızlanması ve yeni sezona  yetiştirilmesi konusunda  çağrıda bulundular.

NE GEREKİYORSA YAPALIM

 

Sezgin, yaptığı açıklamada şunları söyledi “ Maden mektebinin sahası olarak 1930’lu yıllarda kullanılmaya başlanan bir futbol sahası. Yaklaşık 80 yıldan beri Zonguldak’a hizmet veriyor. Bu dönem içerisinde sadece futbol sahası olarak da değil, hepimizin bildiği gibi çevredeki insanlarında kullandığı, yürüyüş yaptığı, koşu yapabildiği, yani çevreye hizmet veren bir işlevi de var. Uzun yıllardan beri böyle devam ediyor. 

Son dönemlerde bazı kesimler tarafından seslendirilen stadyumun buradan kaldırılması, yerine başka bir konut ya da tesis yapılması gibi konular dillendiriliyor. Aynı zamanda bir şehir plancısı olarak söylüyorum, bu alana mahalle bazında bir hizmet veren stadyumun burada kalması gerekmiyor. Başka amaçla kullanılmaması lazım. Diğer bir açıdan bakacak olursak, başka yere yeni bir stadyum yapılacaksa onunda başımızın üzerinde yeri var. Başka yere başka stadyum yapılacaksa yapılsın ancak bu da burada kalsın. Çünkü burası açık alan ihtiyacını da karşılıyor. Dediğimiz gibi çevreye de hizmet veriyor.

Bunun yanında, biliyorsunuz bu stat  Zonguldakspor’umuza uzun yıllar hizmet verdi. Bu sahada hepimizin anıları var . 1974’ten 87’ye kadar Zonguldakspor kesintisiz olarak 1. Lig’de oynamıştı. Şu anki takımımızda iyi bir ivme kazanmış durumda. 3. Lig’den 2. Lig’e yükselme başarısı göstermiş durumda. Bu sene de sahamızda oynamadığımız halde, bu tip handikaplara rağmen takımın toparlanma aşamasında olduğunu görüyoruz. Umuyoruz ki daha iyi yerlere gelir. Ayrıca Zonguldakspor yönetimine de başarılar diliyoruz. 

Değinmek istediğimiz konu bildiğiniz gibi bu stadyumun ciddi sıkıntıları var. Tribünlerle ilgili sorunlar özellikle. Zonguldakspor’da yönetici olduğum dönemlerde çok iyi biliyorum. Özellikle açık tribünde olan çökme tehlikesine karşı, bazı yerlerde zaman zaman seyirci alınmadan ya da boşaltılarak maçlar oynanıyor. Bu hoş bir durum değil. Bunun hızlı bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Hatta bugüne kadar çözülmesi gerekirdi. Bugüne geldik. Bugün geldiğimiz aşamada kapalı tribünün yenilenmesi gündemde. Tribünün tehlikeli durum oluşturması nedeniyle yenilenmesi söz konusu. Çalışmalar başladı.  Bu stadyum Zonguldakspor’un bütününe hizmet veren bir tesis. Zonguldkasporumuzun maçlarının oynandığı bir tesis. Bizim  diğer illerden  bir farkımız var. Süper Lig takımlarına bile bakıyoruz bazıları birkaç yüz kişinin desteğiyle maçlara çıkıyorlar. Zonguldakspor öyle değil. Zonguldak takımına sahip çıkıyor. Futbolu seven bir kentiz. Stadyumun Zonguldak’a yakışır olması gerekir. Bunun içinde sadece tribün yapımını yeterli bulmuyoruz. Bütün stadyumun yenilenmesi gerekiyor. 

Burada bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Stadyumla ilgili taban birliklerinin hepsi yanımızda. Kendilerine teşekkür ediyorum. Zonguldak milletvekillerine bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Lütfen sadece kapalı tribün inşaatının yeterli olmadığını görelim. 10 binlere oynayan bir takıma yakışır şekilde stadyumun yenilenmesini sağlayalım. Bunun için ilk yapılması gereken iş, milletvekillerimizin konuyu Spor Bakanlığı’na taşıması olur. Bizde üzerimize düşen görevi yapmak için hazırız. Gerekirse Spor Bakanlığına  birlikte gidelim. Biz hazırız.”

ELMAS ARENA İSTİYORUZ

 

Zonguldak Kömürspor Başkanı  Süleyman Caner’de  kendi sahalarında maç oynayamadıkları için mağdur olduklarını belirterek şunları söyledi; “Stadyum konusu da, yol meselesi de bunların hepsi Zonguldak’ın meselesidir. Bizim burada olduğu gibi hem sözde hem özde, birlik ve beraberlik içerisinde her türlü sorunu çözmeye muktedir olmalıyız. İnşallah bu birlik ve beraberlik yukarı iyi yansır. Dediğimiz gibi kapalı tribün inşaatı başladı ve inşallah biter. Diğer açık alanların da iyileştirileceği, 12-13 bin civarında seyirci kapasiteli bir tribüne kavuşturulacağımız konusunda  bilgiler geliyor. Bana daha önce 2 kez müjde verilmişti butik stat yapılacağı şeklinde. Ben bu konuda Spor Bakanlığı ile görüştüm. Bize yanlış anlama olduğunu, daha önce TOKİ ile böyle bir projenin olduğu ancak kalktığını söylediler. Burası da parça parça yapılacak sanırım. Elmas harabe değil, Elmas Arena istiyoruz. İnşallah bu birliktelikten iyi bir sonuç çıkar. Umarım milletvekillerimizde bu işin takipçisi olurlar. Burada başlayan kapalı tribün inşaatı açık alanlarında kapatılması ve iyileştirilmesiyle güzel bir saha haline gelir.” ERCAN AYGÜN

zonguldakspor kömürspor karaelmas kemal köksal stadyumu yesari sezgin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 17 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 17 EKİM 2017
90 DAKİKA 16 EKİM 2017
90 DAKİKA 16 EKİM 2017