“MAHALLE BAKKALLARI YAŞATILACAK”

“MAHALLE BAKKALLARI YAŞATILACAK”
Bu içerik 1010 kez okundu.

“Mahalle bakkallarını yaşatmak istiyoruz projesi” kapsamında

Kent Konseyi Bakkallar Odası Başkanı ziyaret etti.

 

Yerel esnafa sahip çıkmak adına başlatacakları kampanyaya destek istemek adına daha önce ZESOB Başkanı Muharrem Coşkun ile Esnaf Kefalet kooperatifi Başkanı Ercan Şehri’yi ziyaret eden Kent Konseyi Başkanı Yesari Sezgin ve yönetim kurulu üyeleri son olarak Zonguldak Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Kadir Habiboğlu’nu ziyaret etti.

 

Zonguldak Kent Konseyi Başkanı Yesari Sezgin ziyarette yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi kent konseyi olarak yerel esnafımıza sahip çıkma anlamında bir kampanya başlatacak. Bununla ilgili görüşmelerimizi yapıyoruz. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Cuma günü Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanlığı ve Esnaf odaları Birliği Başkanımızı ziyaret ettik. Konu ile ilgili olan, özellikle mahallelerimizdeki bakkalların yaşatılmasını çok önemsiyoruz. Bizim geleneklerimizde mahalle oluşumunun içerisinde bakkalların çok önemli yeri var. Bunların yaşatılması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple konu ile en ilgili olan sivil toplum kuruluşu Bakkallar Odası Başkanlığı. Onun için özellikle son görüşmemizi kendilerine bıraktık. Birlikte bu çalışmayı yürütme teklifimizi kendilerine ileteceğiz, kendilerinden destek isteyeceğiz. Daha önce de söylediğim gibi yerel esnafımızın güçlendirilmesi şehrimiz açısından da önemli. Ekonomik anlamda onların desteklenmesi gerekiyor. Sahip çıkılması gerekiyor. Büyük market zincirleri ile nasıl rekabet edebilirler anlamında bizlere de düşen görevler var. Onların yaşatılabilmesi için, devam edebilmesi için neler yapabiliriz bir farkındalık yaratmaya çalışacağız bu kampanya ile. Bu konuda sivil toplum kuruluşu örgütlerimizle birlikte hareket etmek istiyoruz. Başkanımızı bugün onun için ziyaret ediyoruz. En fazla ilgili olan oda bakkallar odası. Bunun için kampanyamıza start vermeden önce en son onlarla görüşmek için bugünü seçtik. Bundan sonra birlikte ne yapabiliriz, bu programı birlikte nasıl yürütebiliriz onlarla ilgili fikir alışverişinde bulunacağız, kendilerinden destek isteyeceğiz” dedi.

HABİPOĞLU: KONU BAKKALSA EĞER 24 SAAT EMRİNİZDEYİZ. ESNAFIMIZ İÇİN YAPAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEY YOKTUR

Zonguldak Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Kadir Habiboğlu’da proje nedeniyle memnuniyetini dile getirerek, “. Konu bakkalsa eğer 24 saat emrinizdeyiz. Esnafımız için yapamayacağımız hiçbir şey yoktur” dedi.

Zonguldak Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Kadir Habiboğlu ziyaretle ilgili olarak; “Başkanıma ve yönetim kuruluna nazik ziyaretlerinden ve fikirlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Başkanımın bu konu ile ilgili fikirlerini ben Cuma günü televizyondan, Cumartesi günü de gazetelerden öğrendim. Şuanda ziyaretin ardından içeriğini görüşeceğiz. Konu bakkalsa eğer 24 saat emrinizdeyiz. Esnafımız için yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. Hangi mahalle, neresi olursa olsun yağmur çamur demeden sizinle beraber projenin içinde oluruz. İçeriğini tam olarak bilmiyorum. Görüşeceğiz. Desteğimiz tamdır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

HABUPOĞLU: PASTA KÜÇÜLÜYOR. BÜYÜK MARKETLER ZİNCİRİ HER YERDE VAR VE KÜÇÜK ESNAFA ZARA VERİYOR

Gazetecilerin bakkal esnafının en büyük sıkıntısı ne sorusuna Zonguldak Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Kadir Habiboğlu; “Bakkal esnafının şuanda en büyük sıkıntısı piyasada para yok. Peşin para hiç dönmüyor. Büyük marketlerin her sokakta, her binanın altında olduğunu görmeyen yok. Yasal zorunluluklar var. Bunlarla ilgili çoğu imkanlar elimizden alınmış durumda. Mesela en basit olarak şu örneği verebilirim. Ulusal marketlerin Avrupa’da olduğu gibi Cumartesi öğleden sonra ve Pazar günü kapanması bile bizim mahalle bakkallarımızı kurtaracak bir projedir. Bunun için bir sürü yerlere müracaatımız vardır ama bir sonuç almış değiliz. Bu şehre dışarıdan para girmiyor. Gel geç bir şehir değil. Yani burada kendi kendimize dönüyoruz. Kömür işi yapan arkadaşlarımızın da durumları ortada. Pasta küçülüyor. Proje nedir bakacağız. İnşallah bizim mahalle bakkalımıza bir yardımı olur. Sıkıntı büyük. Küçük bir sıkıntı yok” diye konuştu.

SEZGİN: FARKINRDALIK YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Tekrak konuşan Zonguldak Kent Konseyi Başkanı Yesari Sezgin’de,”Başkanımızın söylediği gibi esnafımızın sadece Zonguldak’ta değil, ülke genelinde sıkıntıları var. Büyük zincir marketleriyle rekabette önemli sıkıntıları var. Başkanımızın ifade ettiği gibi en azından belirli bir saatten sonra bu zincir marketlere bir sınırlama getirilmesi bile bakkallarımıza rahat bir nefes aldıracaktır. Biz kampanyamızda bu konuda bir farkındalık yaratmaya çalışacağız. İnsanlarımıza da mahalle bakkalımıza, küçük esnafımıza sahip çıkma çağrısında bulunacağız. Bunları afişlerimizle, broşürlerimizle yapacağız. Tabi burada hepimize görev düşüyor. Herkes mahallesinde bir bakkal olmasını istiyorsa ki isteyeceğimizi tahmin ediyorum. Gerekirse anahtarımızı, çocuklarımızı emanet ediyoruz mahalle bakkallarımıza. Yani büyük marketlerle yapamayacağımız alışverişimiz, bağımız var mahalle bakkallarımızla. Onun için en azından mahallede yaşayan her birey günde bir kere bile alışveriş yapsa çok önemli ölçüde onu ayakta tutabilecek düzeye gelecektir. Böyle bir farkındalık yaratmak için özellikle görsel anlamda yayınlarla, broşürlerle bu işi bütün şehre yaymaya, farkındalık yaratmaya çalışacağız. Amacımız o. İnşallah başkanımızla ve hep birlikte mahalle bakkallarımıza bir katkımız olur. Kampanyaya ne zaman başlayacağımıza başkanımızla karar vereceğiz. İnşallah en kısa sürede, esnaf odalarımız, esnaf kefalet hepimiz bir araya gelerek çok kısa bir sürede başlayacağız” şeklinde dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

mahalle son dakika haberi kent konseyi yesari sezgin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 23 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 23 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM