Filyos’a 3 Y formülü

Filyos’a 3 Y formülü
Bu içerik 840 kez okundu.

Bakan Özlü, Zonguldak’ta ziyaret ve incelemelerde bulundu, önemli açıklamalar yaptı

Filyos’a 3 Y formülü

 

 

 

***Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Zonguldak’ı ziyaret eti. Ziyarette AK Parti Zonguldak milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Özcan Ulupınar ve Faruk Çaturoğlu, Vali Ali kaban, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun ve yönetim kurul üyeleri ile belediye başkanları, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

*** Bakan Özlü ilk olarak Filyos Liman Projesi çalışmalarını kuş bakışı görme imkanı veren eski radar tesisleri mevkiine gelerek burada önemli açıklamalar yaptı.

Filyos Endüstri Bölgesi Projesi’ni faaliyete geçirecekleri müjdesini veren Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanı Faruk Özlü, endüstri bölgesinin bölgeye hayırlı olmasını diledi.

Çevreye saygılı olacaklarını ve yeşili koruyacaklarını belirten Bakan Faruk Özlü, projede, “ 3 Y” kuralına bağlı kalacaklarını, “yeşil, yerli ve yenilikçi” bir formül uygulacaklarını söyledi.

Bakan Özlü açıklamalarında şu bilgilere yer verdi :

 

ÖZLÜ: FİLYOS ENDÜSTRİ BÖLGESİNDE KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETEN FABRİKALAR, ŞİRKETLER BURADA OLACAK, BÜYÜK ŞİRKETLER BURADA OLACAK VE YERLİ OLACAK

Filyos Endüstri Bölgesi Projesi’ni faaliyet geçireceğiz. Bizim Bakanlığımız Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve projeden Sorumlu Genel Müdürümüz Yaşar Öztürk ile beraber geldik. Bu projenin bölgemize, Zonguldak’ımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Bakın burada liman demir yoluyla Karabük’e kadar bağlı olacak ve demiryolu içinden geçecek, bağlantısını kuracağız ve liman demiryolu ve bir de havaalanımız var. Gerçi pist uzunluğu kısa ama gerekiyorsa onu da uzatırız. Dolayısıyla burada demiryolu ulaşımı olan, limanı olan, havaalanı olan bir endüstri bölgesi ortaya çıkıyor. Bu tip endüstri bölgelerinin Singapur’da, Güney Kore’de, Çin’de, Dubai’de benzerleri vardır. Böyle bir büyük bir endüstri bölgesi ve bunu OSB’lerle karıştırmayın. Burada yüksek teknolojiye dayalı ürünlerin üretileceği büyük şirketler burada görev alacaklar. Endüstri bölgesinde biliyorsunuz kamulaştırmayı devlet yapıyor. Yani özel sektöre satmıyoruz ve sadece kullanım hakkı veriyoruz. Mülkiyeti devletin olacak. Ve burada kamulaştırma işlemleri tamamlandı ve kamulaştırma sorunlarımız yok. Şimdi parselasyon ve imar planlarını yapacağız. 8 veya 10 parsel düşünüyoruz. Talep doğrultusunda. Bundan sonraki aşamada uluslararası bir firma ile çalışacağız ve burayı uluslararası tanıtıma başlayacağız. Felsefemiz 3Y: Yeşil, Yenilikçi, Yerli’ye önem veriyoruz. Bakın burada her taraf yeşil ve yemyeşil, yeşili koruyacağız. Çevreye saygılı olacağız ve çevreyi koruyacağız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Yenilikçi teknolojileri getireceğiz. Yani katma değeri yüksek ürünler üreten fabrikalar, şirketler burada olacak, büyük şirketler burada olacak ve yerli olacak. Yani burada yaşayanlar çalışacaklar, işçisiyle mühendisiyle bu bölge insanları çalışacak ve yaklaşıkta 12 bin kişilik bir istihdam burada oluşacak. Bizim bölgemiz. Yani bu bölgeyi koruyacağız. Temizi, yeşili, çevreyi koruyacağız. Asla ve kata çevreyi kirleten, çevreye zararlı ürünler bırakan endüstrileri buraya sokmayacağız ve bundan herkes emin olsun. Yani kesin karalıyız. Dediğim gibi 3Y. Yerli, yeşil ve yenilikçi. Bizim bakanlığımızın stratejisinde bu yatar. Bu üç ana temaya büyük bir önem vereceğiz. Yaklaşık 100 yılık bir hayal gerçekleşecek arkadaşlar.

ÇATUROĞLU ENDÜSTRİ BÖLGESİNDE TERMİK SANTRAL OLMAYACAK

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturıoğlu’da, yaptığı açıklamada, “Sayın bakanımızın affına sığınarak bir şey söylemek istiyorum. Öncelikle Sayın Bakanımıza, Sayın Başbakanımıza, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve diğer bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Abdülhamithan’ın hayali burada gerçek oluyor. Birde kamuoyunda sanki bu Filyos projesine termik santral yapılacak gibi bir imaj var. Öyle bir şey asla ve asla yok Sayın bakanımızda ifade etti. Burada temiz endüstri gelecek arkadaşlar. Çevreye saygılı, yeşil, yenilikçi ve yerli. Sayın bakanıma çok teşekkür ediyorum bölge halkı adına”^diye konuştu.

FİLYOS BELEDİYE BAŞKANI ÖMER ÜNAL, BAKAN ÖZLÜ’DEN KÖPRÜ İSTEDİ

Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal’da, bakan Faruk Özlü’den köprü istedi. Ünal, “Filyos Belediye Başkanı olarak birde Sayın Bakanıma bir şey söylemek istiyorum. Bizim buraya acilen bir köprüye ihtiyacımız var ve Sayın Bakanımızdan bu köprünü acilen yapılmasını istiyoruz” diye konuştu. Bakan Özlü’de konuyla ilgileneceğini söyledi.

(HABER/ERCAN DEMİR)

bakan faruk özlü zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017
ANA HABER 22 EKİM 2017
ANA HABER 22 EKİM 2017