“ABDULHAMİTHAN’IN RÜYASINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

“ABDULHAMİTHAN’IN RÜYASINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
Bu içerik 693 kez okundu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Filyos Endüstri Bölgesi tanıtım toplantısında konuştu.

 

Filyos Endüstri Bölgesi tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Bilim Sanayi ve teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “5 Endüstri Bölgemizden birisi de Filyos Endüstri Bölgesi’dir. Yapılacak limanla birlikte bu proje, aslında cennet mekan Sultan II. Abdulhamit Han’ın bir rüyasıdır. Bu rüyayı inşallah biz gerçekleştireceğiz. Nasıl Marmaray ile 150 yıllık bir rüyayı hayata geçirdiysek, inşallah bu rüyayı da gerçeğe dönüştüreceğiz. Filyos Endüstri Bölgesi, özellikle lojistik imkanları açısından büyük bir değer taşıyor. Hemen yanı başında Türkiye’nin en büyük limanı bulunuyor. Filyos Limanı, demiryolu hattıyla ülkenin iç kesimlerine kadar uzanıyor” dedi.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Abdulhamit’in rüyası olan Filyos projesini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Cumartesi günü Cumartesi günü Filyos Endüstri bölgesi tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Özcan Ulupınar, Hüseyin Özbakır ve Faruk Çaturoğlu, Vali Ali Kaban, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun ve yönetim kurul üyeleri, belediye başkanları, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, işadamları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, belde sakinleri ve davetliler katıldı.

ÖZTÜRK BRİFİNG VERDİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, slayt gösterisi eşliğinde Filyos liman Projesi ve Filyos Endüstri bölgesi hakkında katılımcılara bilgiler verdi, endüstri bölgesinin bölgeye getireceği kazanımlardan bahsetti.

ÖMER ÜNAL: BUGÜN BAKANIMIZ 7 ARALIK’TA DA BAŞBAKANIMIZ GELECEK

Ardından Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, hoş geldin konuşması yaptı.

Ünal, “Abdulhamit’ten beri rüyası olan Filyos Projesi artık hayata geçiyor. Filyos serbest bölgeyle ilgili Sayın Bakanımız geldi Filyos’u ziyaret etti. 7 Aralık’ta da Sayın Başbakanımız gelecek ve inşallah limanın temelini atacak. Artık hayal değil gerçek oluyor. Bugün burada Batı Karadeniz’in, Zonguldak’ın Düzce’nin Milletvekili Sayın bakanımız ağırlamaktan onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz.

BAKAN ÖZLÜ: BİRLİKTE BU PROJE, ASLINDA CENNET MEKAN SULTAN II. ABDULHAMİT HAN’IN BİR RÜYASIDIR. BU RÜYAYI İNŞALLAH BİZ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ. NASIL MARMARAY İLE 150 YILLIK BİR RÜYAYI HAYATA GEÇİRDİYSEK, İNŞALLAH BU RÜYAYI DA GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ.

Değerli Basın Mensupları, Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Sizlerin aracılığınızla tüm Filyos’a ve Zonguldak’a selamlarımı gönderiyorum. Zonguldak’taki programımıza önce Filyos Endüstri Bölgesi’nde bazı incelemeler yaparak başladık. Ülkemizin en önemli projelerinden biri olan bu Endüstri Bölgesi ile ilgili son gelişmeleri sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum. Türkiye, son 14 yılda, çok önemli bir gelişme gösterdi ve yeniden iddia sahibi bir ülke haline geldi. Özellikle ekonomik alanda ciddi başarılara imza attık, üretimi, ihracatı, milli geliri 3-4 kat artırdık. Elbette durmayacağız, bu yürüyüşü daha da hızlandırarak yolumuza devam edeceğiz. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu hedefimize ulaşmamız için, daha verimli, daha rekabetçi, daha fazla ve daha nitelikli üretim yapabilen bir sanayi sektörü oluşturacağız. Rekabetçi ve çevreyle uyumlu bir sanayi bir sanayi sektörü inşa etmemiz için, bu üretimin yapılacağı fiziki altyapıları ve uygun mekânları oluşturmamız önem arz ediyor. Bunu sağlamak için, Organize Sanayi Bölgeleri, Sanayi siteleri ve Endüstri Bölgeleriyle ilgili çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Endüstri Bölgeleri uygulamasında, orta-yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerde büyük ölçekli yatırımlar için uygun alanlar oluşturmak istiyoruz. Bugüne kadar, 10 bin hektardan fazla bir alanda 5 adet Endüstri Bölgesi kurmuş durumdayız. Bu bölgelerdeki tüm parsellerde üretime geçilince 40 bin kişilik bir istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Bu istihdamın büyük oranda nitelikli işgücü ve Ar-Ge personeli olacak olması da ayrı bir önem taşıyor. Bu 5 Endüstri Bölgemizden birisi de Filyos Endüstri Bölgesi’dir. Yapılacak limanla birlikte bu proje, aslında cennet mekan Sultan II. Abdulhamit Han’ın bir rüyasıdır. Bu rüyayı inşallah biz gerçekleştireceğiz. Nasıl Marmaray ile 150 yıllık bir rüyayı hayata geçirdiysek, inşallah bu rüyayı da gerçeğe dönüştüreceğiz. Filyos Endüstri Bölgesi, özellikle lojistik imkanları açısından büyük bir değer taşıyor. Hemen yanı başında Türkiye’nin en büyük limanı bulunuyor. Filyos Limanı, demiryolu hattıyla ülkenin iç kesimlerine kadar uzanıyor. Bugün Mersin’de üretilen narenciye dahi, Rus pazarlarına, Zonguldak üzerinden ulaştırılıyor. Filyos limanıyla, Zonguldak’ın bu lojistik merkez olma niteliği daha da pekişecek.  Bu limanın altyapı inşaatının ihalesini 538 milyon bedelle yaptık. Endüstri Bölgesinin en önemli avantajlarından biri olacak olan bu limanla ilgili gelişmeleri biz de yakından takip ediyoruz. Filyos Endüstri Bölgesi’nin bu liman dışında da önemli lojistik avantajları bulunuyor. Bölge, hem Zonguldak, Bartın ve Karabük gibi üç ilimizin merkezinde yer alıyor hem de Ankara ve İstanbul’a yakınlığıyla dikkat çekiyor. 10 kilometre güneyimizde havaalanı yer alıyor. Zonguldak-Çaycuma Karayolu ve demiryolu hattı da hemen yakınımızdan geçiyor.

Bu kadar önemli imkanlara sahip olan böyle bir bölge, yatırımcılar için gerçekten de büyük bir cazibe merkezi olacaktır.  Bölgenin toplam genişliği 607 hektardır. Bölgenin toplam genişliği 607 hektardır. Ancak bölgedeki sulak ve ormanlık alanları kullanmayacağımız için, bunun sadece 170 hektarını sanayi alanı olarak kullanacağız. Bu alanda, 10-40 hektar büyüklüğe sahip 8-10 parsel oluşturmayı planlıyoruz. Yani burada büyük ölçekte üretim yapan ciddi yatırımlar yapılmasını istiyoruz. Şu hususun altını özellikle çizmek istiyorum: Gerek bu parselleri oluştururken, bölgede yatırımlar yapılırken ve daha sonra üretim aşamasında, çevreyle ilgili konulara büyük bir dikkat göstereceğiz.

Adeta cenneti andıran bir güzelliğe sahip olan bu bölgenin doğal yapısını muhakkak koruyacağız.

ENDÜSTRİ BÖLGESİNDE 120 MİLYON TL CİVARINDA BİR HARCAMA YAPARAK ALTYAPIYLA İLGİLİ İŞLEMLERİ TAMAMLAMAYI VE SANAYİCİLERİMİZE ÜRETİME HAZIR PARSELLER TESLİM ETMEYİ HEDEFLİYORUZ

Konuşmasında çevreye saygı teknolojilerin kullanılacağını ve korkmaya gerek olmadığını belirten Bakan Özlü, şöyle devam etti:

“Korkmaya hiç gerek yok. Çevreyle barışık bir sanayileşme mümkündür. Bunun da ötesinde, çevreyle uyumlu bir sanayi gereklidir. Zaten bugünün dünyasında, çevreye duyarlı olmayan bir sanayinin küresel alanda rekabetçi olması mümkün değildir. Bu nedenle, bu bölgeyle en az çevreci gruplar kadar hassasiyet taşıdığımızı ifade etmek istiyorum. Değerli Basın Mensupları, Bundan sonraki aşamada bölgeyle ilgili planlama çalışmalarına yoğunluk vereceğiz. Parsel büyüklüklerini ve üretim sahasını planlayacağız. Sırasıyla da imar planı ve parselasyon işlemlerini, altyapı inşaatının yapılması gibi işlemleri süratle tamamlayacağız.

120 milyon TL civarında bir harcama yaparak altyapıyla ilgili işlemleri tamamlamayı ve sanayicilerimize üretime hazır parseller teslim etmeyi hedefliyoruz.  Bu bölgede orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerde yatırımlar yapılmasını sağlayacağız. Bölgenin madencilik ve çelik üretimindeki konumunu da dikkate alarak, bu sektörlerden güç alacak ve bu sektörlere de güç verecek olan sektörleri tercih edeceğiz.

İstihdama da katkı sağlayacak olan makine ve ekipman imalatı, elektrikli teçhizat imalatı, motorlu kara taşıtları ve ekipman imalatı ve diğer ulaşım araçları imalatı sektörlerini öne çıkaracağız. Yaptığımız projeksiyonlara göre, bölgeye 1,5 milyar dolarlık yatırım yapılmasını öngörüyoruz. En önemlisi de, bu yatırımlar sonucunda 12 bin civarında istihdam oluşmasını amaçlıyoruz. Hem bölgeye hem de Türkiye’ye büyük güç katacağına inandığımız bu projeyi büyük bir titizlikle sürdüreceğiz. Bölgeyi en kısa sürede üretime hazır hale getireceğiz ve Abdulhamit Han’ın rüyasını hayata geçireceğiz. Konuşmamın sonunda, şu an bazıları bizimle beraber olan ve bugüne kadar bu projeye büyük emek veren tüm dostlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Filyos Endüstri Bölgesi’nin hayırlı olmasını diliyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

(HABER-ERCAN DEMİR)

filyos zonguldak haberleri proje faruk özlü ak parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM