MUHALEFET PERFORMANSI DÜŞÜK BULDU

MUHALEFET PERFORMANSI DÜŞÜK BULDU
Bu içerik 685 kez okundu.

Zonguldak Belediye Meclisinin Kasım ayı ikinci birleşimi yapıldı.  Birleşimde “2017 yılı performans programı” ile “2017 yılı mali yılı bütçesi ve izleyen 2018-2019 yıları arası bütçe tasarıları ve 2017 yılı gelir tarifesi”nin görüşülmesi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu raporunun görüşülmesi sert tartışmalara neden oldu.

 

Zonguldak Belediye Meclisinin Kasım ayı ikinci birleşimi yapıldı.

Belediye Başkanı Muharrem Akdemir Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda trafik komisyonu gündeminde bulunan ulaşımla ilgili 8 madde okundu ve meclis üyeleri bilgilendirildi.

Ardından Belediyenin 2017 yılı Performans Programı ve bununla ilgili hazırlanan Plan ve Bütçe Komisyonu raporu oldukça sert tartışmalara neden oldu.

Raporun okunmasından sora söz alan Turhan Demirtaş, katılım bütçe uygulamasını eleştirdi. Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’de muhtarlarla birlikte hareket ettiğini söyledi. Demirtaş ‘ta muhtarlarla değil mahalle sakinlerini görüşlerini dikkate alınmasını istedi.

Demirtaş ve Akdemir arasında ikili tartışma yaşanırken konuşmak bol ama icraat yok deyince Akdemir’de “Bende laf yok icraat var” diyerek karşılık verdi.

MHP Grubu adına söz alan Mevlüde Yalçıner, performans programına ve peşinen de bütçeye hayır oyu vereceklerini söyledi.

Salih Alemdar’da bütçeyi eleştirdi ve belediyede çok fazla kiralana araç olduğundan söz etti.

AK Parti Grup sözcüsü Abdullah Karagüzel’de  “Deve misali elle tutulur bir şey yok. Kentte yaşam kalitesini artırmak adına hiçbir şey yok. Performansı çok düşük bulduk ve kabul etmiyoruz” dedi.

Tekrar söz alan Turhan Demirtaş ise sorduğu sorunun cevaplarını alamadığını belirtti ve performans programının ciddiyetsiz hazırlandığını ifade etti.

Başkan Muharem Akdemir’de Demirtaş’ı sert konuşmasından dolayı uyardı ve daha üsluplu konuş diyerek uyardı.

AK Parti’den Mustafa Çağlayan’da 30 yılın en iyi belediye başkanı olduğunu iddia ediyorsunuz ama böyle bir şey yok diyerek eleştirdi.

Akdemir’de her eleştiriyi dikkate alacaklarını kaydetti.

CHP Grup Söcüsü Mehmet İzzet Türkçelik’te raporu savundu ve eleştirileri yanıtladı. Belediyenin bu eleştirileri hak etmediğini kaydetti.

AK parti’den Abdullah Karagüzel’de Türkçelik için sadece kendi oturduğu mahalleyi biliyor gerisini ilmiyor diyerek eleştirdi.

Tartışmaların ardından oylamaya geçildi ve 16 evet ve 12 hayır oyuyla birlikte performans raporu kabul edildi.

Ardından şehir içi toplu taşımacılık işini yapmakta olan yüklenici firmanın zam talebi konusundaki komisyondan gelen rapor görüşüldü.

Ardından mezbahanenin kıraya verilmesi konusu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

KİLİMLİ, ÇATALAĞZI VE MUSLU BELEDİYELERİ ALACAAĞZI’NA ÇÖP DÖKÜYOR, NİYE SES ÇIKARTILMIYOR?

AK Parti Grup Sözcüsü Abdulah Karagüzel katı atık konusunda Zonguldak’ta ara istasyon niye yok diye sordu. Cevap Veren Başkan Muharem Akdemir siyasi olarak engellendiklerini kaydetti ve bu konuda yardımcı olunursa bu sorunu çözebileceklerini kaydetti.

Karagüzel ayrıcı Kilimli, Çatalağzı ve Musul Belediyelerini Alacaağzı’na yasak olmasına rağmen çöpleri döktüklerini belirterek önlenmesini istedi.

HASAN ŞENOL, ARAÇ DEĞİŞİM YAPISIN 8’DEN 10’A ÇIKARTILMASINI İSTEDİ

Belediyenin resim, vergi ve harç bedelleri görüşülürken ticari minibüs ve taksilerin değiştirilmesi ve yenilenmesi esnasında belirlene 8 üst yaş sınırına belediye meclis üyesi Hasan Şenol tarafından itiraz edildi.

Hasan Şenol büyük şehirlerde bile bunun 10 yaş olduğunu ve Zonguldak şoför esnafının mali durumun beli olduğunu ve bunu kaldıramayacağını belirterek bu 8 yaşın 10’a çıkartılması gerektiğini söyledi. CHP’li Trafik komisyonu Belediye Meclis üyesi Gökhan demir’de bu öneriye destek verdiğini belirti. MHP adına Mevlüdde Yalçıner’de bu konuda sözlü önerge verdi.

TAHMİNİ BÜTÇE KABUL EDİLDİ

Son olarak Belediyenin 2017 yılı mali yılı bütçesi ve izleyen 2 yıl 2018-2019 yıları arası bütçe tasarıları ve 2017 yılı gelir tarifesinin görüşülmesi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu raporunun görüşülmesine geçildi.

Rapor okunduktan sonra sadece CHP’li üyelerin 16 oyu ve geri kalan 12 diğer meclis üyelerini ret oyu ile birlikte tüm maddeler 16’ya 12 olarak koy çokluğu ile kabul edildi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri son dakika haberi haber belediye meclisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 24 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 24 EKİM 2017
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
90 DAKİKA 23 EKİM 2017