Acı ama gerçek

Acı ama gerçek
Bu içerik 1279 kez okundu.

“Türkiye’de 40 yaş üzeri her 5 kişiden biri KOAH”

 

Türk Toraks Derneği Batı Karadeniz Şubesi Başkanı ve aynı zamanda Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesi Dr Fatma Erboy, “Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır” dedi.

Dünya Koah Günü nedeniyle açıklama yapan Fatma Erboy, 10 KOAH hastasının sadece birinin doktora başvurduğunu ve doğru tanı alabildiğini belirterek şunları söyledi:

“Türk Toraks Derneği Batı Karadeniz Şubesi Başkanı ve aynı zamanda Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları anabilim dalı öğretim üyesiyim. Aynı zamanda GARD Zonguldak il temsilcisi olarak 4 yıldır kronik hava yolu hastalığı ile mücadelede il halk sağlığı müdürlüğü ile birlikte çalışıyorum. (GARD: Kronik Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel İşbirliği-Global Alliance against Chronic Respiratory Diseases).

KOAH konusunda farkındalığın artması, toplumun bilinçlendirilmesi ve KOAH için ciddi bir risk faktörü olan sigaranın bırakılması çok büyük önem arz ediyor. Yaşadığımız şehir hava kirliliği açısından zaten temiz değil, bir de üzerine ek risk faktörlerini eklememek, sağlığımızı korumak temel ilke olmalı. Bu amaçla her yıl İl Halk Sağlığı müdürlüğü ile işbirliği halinde düzenli olarak halk eğitim toplantıları yapıyoruz. Belli meslek grupları için de ayrıca eğitim toplantıları yapıldı. Bu eğitimlerin her birinde sigaranın zararları için de bilgilendirme yapılmakta. Daha fazla kişiye ulaşmak, daha fazla kişiyi bu konuda bilinçlendirmek hedefimiz. 

KOAH ile mücadelede Türk Toraks Derneği, GARD Türkiye ve İl Halk Sağlığı Müdürlükleri birlikte hareket ediyoruz.  Kronik (müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır. 

KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemektedir. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. 

KOAH’ın temel nedeni olan kirli hava soluma sorunu, son 200 yılda sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan bir gerçekliktir. KOAH’lı hastaların ve bu hastalıktan ölen kişilerin dünyadaki dağılımına bakıldığında, % 90’dan fazlasının düşük-orta gelirli yoksul ülkelerde yaşayan insanlar olduğu görülmektedir. Anne karnından itibaren gerek iç ortamlarda (ev, işyerleri), gerekse dış ortamlarda soluduğumuz zararlı duman, gaz ve küçük parçacıklar nedeniyle KOAH oluşabilmektedir. Tütün dumanı, termik santraller, fabrikalar ve trafikteki arabaların egzozlarından çevreye yaydıkları kirli hava, ısınma ve yemek pişirme amaçlı evlerdeki soba veya ocaklarda yakılan odun, tezek, ağaç kökleri ve kömürün dumanı ve tozlu dumanlı işyerlerinde soluduğumuz kirli hava hastalığa neden olan en önemli sebeplerdir. KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalık genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmakta ve kendini uzun süreli nefes darlığı, öksürük, balgam ile göstermektedir. Bu belirtiler hastalık ilerledikçe artmaktadır.  Hastalık spirometri diye adlandırılan basit bir “nefes ölçüm testi” ile kolayca teşhis edilebilmektedir. KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, ortam havasının temiz tutulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli adımlardır. T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği olarak, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, Ulusal örgütleri ve Ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ediyoruz. Gelecek nesillerimiz için herkesin el birliği içerisinde temiz hava ortamını sağlaması ve koruması gerekmektedir. Solunan ortam havasını temiz tutarak KOAH’ tan korunabiliriz”

(HABER-ERCAN DEMİR)

fatma ersoy koah zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KELLER KÖYÜ MUHTARI
KELLER KÖYÜ MUHTARI
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM