Bakan Berat Albayrak yerli kömüre verdiği önemi gösterdi

Bakan Berat Albayrak yerli kömüre verdiği önemi gösterdi
Bu içerik 1950 kez okundu.

ZTSO Başkanı Metin Demir’den gündeme ilişkin açıklamalar

Bakan Berat Albayrak yerli kömüre verdiği önemi gösterdi

 

 

Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Gamze Taşdemir’in sorularını yanıtladı, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

1’inci Kömür Çalıştayı’na katılan Demir, Bakan Berat Albayrak'ın yerli kömüre verdiği önemi bir kez daha gündeme getirdi.

Demir ayrıca TTK'nın yaptığı yanlış çalışmalardan dolayı rödövansçıların ek maliyetlerinin ödenmesinin geciktiğini, ancak Bakanlığın çalışmasıyla konunun düzeltilerek ek maliyetlerinin önümüzdeki günlerde verileceğini söyledi.

Yerli kömürle üretilen santral kurma çalışmalarının da sürdüğünü vurgulayan ZTSO Başkanı Metin Demir, ayrıca yarın gelecek olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye Zonguldak'ın sıkıntılarını anlatacağını söyledi.

Yerel basında belediye meclis toplantılarına katılmadığından dolayı meclis üyeliğinden düşürüleceği şeklinde çıkan haberlere yanıt veren Demir: “Her iki kurumda görev yapıyor olmak TSO ile belediyenin işbirliğini daha da geliştirir. Başkanım belediyede görev yapıyor olmamdan memnun olduğunu söyledi. Burada başkanlık görevine geldiğimde beni ilk ziyaret eden güzel işler yapalım diyen sayın Muharrem Akdemir'dir. Tek muhatabım Belediye Başkanıdır" dedi.

 

 

 

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI BERAT ALBAYRAK’IN KATILIMI İLE 1. KÖMÜR KONGRESİNE KATILDINIZ. KONGRE NASIL GEÇTİ?

METİN DEMİR: Sayın Enerji Bakanımız geldiği ilk günden beri öne çıkarttığı başlıklardan biri yerli kömürdü. Ülkemizin petrol ve yerel rezervi olmaması sebebiyle özellikle elektrik enerji üretimi bakamından dışa bağımlılığımız söz konusudur. Bu hem cari hemde uluslar arası ilişkiler bakamından ciddi bir sorundur. Kalkınmış ülkelere bakıldığında elektrik üretiminde kömürün katkısı yüzde 40'larda. Bizim ülkemizde yanlış politika nedeniyle yüzde 12'lerdeydi. Yapılan çalışmalarla yüzde 16'ya çıktık. O yetmez. Bizde payımızı yüzde 35'lere çıkarmak durumundayız, bakanımızın bu yönde politikaları var. Defalarca toplantılar yapıldı. İki önemli mesele vardı. Birincisi mevcutta kömür üretenler için gayret gösterildi. Birkaç uygulama hayata geçirildi. Torba yasa sebebiyle oluşan maliyet farklarının ödenmesi kömür sektörünü rahatlatmak adına önemliydi. Sayın Bakanımız o konuda gereğini yaptı ve artık kömür üreticileri rahatladı diyebiliriz.

Santral tarafından üreticilerin sorunları vardı. Onların rahatlamaları bakımında da hükümet bir takım çalışmaları hayata geçirdi. Santralcilere bu yıl için 18 kuruş teşvik verdi, önümüzdeki yıllarda da devam edecek. İthal kömüre fon getirildi. İstanbul'da da bu sürecin devamı konuşuldu. Türkiye'de 8 milyar ton kömür rezervinden bahsediyoruz. MTA'nın da yaptığı araştırmada ilave olarak 8 milyar ton rezerv daha bulundu. Bu kömür rezervinin elektrik piyasasına kazandırılması için yöntemler geliştirildi, ihalelerine başlanacak. Elektrik kaynaklarının  çeşitlendirilmesi ve yerlileştirilmesi adına önemli olacak. Bakanımızı ve Müsteşarımızı bulduğumuzda Zonguldak’ın sorunları ile ilgili görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

 

RÖDÖVANSLI SAHA SAHİPLERİNİN BEKLENTİLERİ ŞU ANDA HANGİ DURUMDADIR?

Bazı şeylerin artık yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Oluşan maliyet farklarıyla ilgili herşey hazır. TTK’da bazı hatalar oldu. Bizde aranmaması gereken şartların aranması yönünde bazı şartlar öne sürüldü. Desteklerden istifade etmemiz gecikti. Enerji Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Zafer Benli ile Zonguldak ziyaretinde de görüştük. Bakanlıkta da bizim yaptığımız yorumun doğru, TTK'nın yanlış yaptığına dair kanaat oluştu. Bunun gereğinin yapılması ile ilgili bir aşamadayız. Önümüzdeki hafta bu işin halledileceğini düşünüyoruz. TTK'ya bakanlıktan gerekli yazının geleceğini ve artık maliyet faklarının ödenmesi meselesinin halledileceğini umut ediyoruz.

 

MADENCİLİK SEKTÖRÜ İYİYE GİDİYOR DİYELİBİLRİMİYİZ?

Rödevanslı saha işletmecisi olan arkadaşlarımız 2014'den beri sıkıntıları vardı. Firmalar fedakarlıklarla ocakların kapanmamasını sağladılar. Zonguldak'ta madencilik sektörü 2017'den itibaren eskisinden daha güzel günlere gidecek. Kalıcı hale gelmek için termik santral girişimimiz var. İthal kömürle çalışan termik santraller istenmiyor. Zonguldak'ta da kalan lisans hakkı 506 megavat. Bunu yerli kömürle üretecek olan rödövansçılara tahsisini gündeme getirdik. İthal kömürle ilgili 3 santral başvurusu var. Gündemden kalktığına göre bizim santral talebimizin önü açıldı. Biz yakın zamanda bunun lisansının alınması için olumlu gelişmeler bekliyoruz.

 

KISA SÜRE İÇERİSİNDE SORUNLAR AŞILACAK MI?

Sayın Bakanımız göreve geldiği günden beri bizi umutlandıracak, sevindirecek çok açıklama yaptı. Yerli kömürü destekleyen politikalar ile ilgili açıklamalarda bulundu, desteklerini gösterdi. Sayın Bakanımız sadece söyleyip politika oluşturmakla kalmayıp, adımları hızlı atması bizleri sevindirdi. Biz TSO olarak bu sürecin en başından beri milletvekillerimizin yanında, hükümetimize destek vererek bu sorunların çözümü konusunda ne yapılması gerekiyorsa yaptık. Bundan sonra da daha iyi olması için elimizden geleni yapacağız. 2 haftaya kadar maliyet farklarının ödenmesi konusu da bittikten sonra artık biz yepyeni projeleri konuşuyor olacağız. Şu anda köyde bizden haber bekleyen madencilerimize iş başı yaptırıp, yatırım da yapıp, bir yandan termik santral projemizi de hayata geçirerek Zonguldak’ta inşallah madencilik sektörü devam edecek.

 

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FARUK ÖZLÜ'NÜN CUMARTESİ GÜNÜ ZONGULDAK PROGRAMI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Bakanımız Filyos endüstri bölgesinin sahibi ve yürütücüsü. Filyos Vadisi Projesi çok tartışılan proje. Bölgenin yeni sanayi hamlesi olacak. İstihdam, katma değer bakımından önemli. Liman inşaatı yılan hikayesine dönmüştü. Artık şantiyesi kuruldu. En önemli ayak endüstri bölgesi ilan edilmesi ve 8 milyon metrekarelik alana yer tahsislerinin  başlaması. Bakanlar Kurulunun aldığı ilk karar temanın itirazı üzerine iptal edilmişti. Bakanlık  tarihi sit alanları, kuş cenneti bölgesini dikkate alarak bu alanları endüstri bölgesi dışına çıkardı. Yine itiraz oldu konu Danıştay’da. Danıştay heyetini Filyos’ta ağırladık. Danıştay’a sunulan bilirkişi raporu olumlu. Bu haliyle endüstri bölgesi ilan edilebiliyor. Bakanımız bu konuda da müjdeli haber verecektir. Onun dışında Bakacakkadı Bölgesinde yeni sanayi bölgesi kurulması, kent içinde kalan imalat, sanayi depolarını dışarıya çıkarma çalışmamız vardı. Milli Emlak’tan yer talebinde bulunduk. 2017 yatırım programına alınmasını talep edeceğiz. BAKAP Projesinin hayata geçmesi, kırsal kalkınma desteğinin hayata geçmesi için beklentilerimiz var. Sayın Bakanımıza bu dosyaları sunacağız.

 

ZONGULDAK TSO’NUN ÖNÜMÜZDE Kİ SÜREÇTE ÇALIŞMALARI VE FAALİYETLERİ NE OLACAK?

 

 

Zonguldak'ta 3 temel sorunumuz var. Mevcut sanayi faaliyetlerindeki sorunu çözmemiz lazım. Zonguldak'a girişimcilik ruhunu, vizyon kazandırmamız lazım. Yeni ekonomik faaliyet alanları bulmamız lazım. Seracılık OSB'nin kurulma kararı alındı. Özel İdare ve TSO olarak çalışmaya başladık. Sektörel alanları arttırmalıyız. Otomotiv, mobilya sektörü için çalışmalar sürüyor. 2016 yılı bizim TSO bakımından proje oluşturma, krizlerle uğraşma yılı gibiydi. 2017 yılı şantiye yani sahaya inme yılımız olacak. Bu güne kadar konuştuğumuz tüm projelerin arkasındayız. Hepsiyle ilgili bürokratik aşamalarda çalışmalarımızı yapıyoruz.

 

2009’dan beri meclis üyesiyim. TSO'da yönetim kurulu üyesiydim. Bu aşamada Salih Başkanımızın ayrılmasından sonra başkanlık görevine geldik. Hukukçu arkadaşlarımıza kanuni olarak sorun var mı diye sordum. Mevzuta baktılar kanuni sorun olmadığını ifade ettiler. Her iki kurumda görev yapıyor olmak TSO ile belediyenin işbirliğini daha da geliştirir. Bu da Zonguldak'ın menfaati yönünde tavsiye aldım. Belediye Başkanımızla da konuştuk. Belediye de görev yapıyor olmamdan memnun olduğunu söyledi. Burada başkanlık görevine geldiğimde beni ilk ziyaret eden, güzel işler yapalım diyen sayın Muharrem Akdemir'dir. Tek muhatabım Belediye Başkanıdır. Belediye Başkanımızın düşünceleri de ortadayken böyle ortalığı karıştırmak eleştirileri çok da umursamıyoruz. Eleştirenlerin yaptıklarının ülkeye, şehre katkısı yok. Pozitif olan her işte varım.

 

ZONGULDAK’TA Kİ ÇALIŞMALARI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Tekel binası, gümrük binasının yıkılması da önemli. Karakum’da yapılan temizlik ve yeni proje kente değer katacak. 69 ambarlarının kente katılması önemli. Sayın Valimize şükran borçluyuz. Çaydamar’da değişim dönüşüm olacak. Şehrin yaşam kalitesini arttırmak adına bu değişmede rol alacağız.  (RÖPORTAJ: GAMZE TAŞDEMİR)

 

 

zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM