“Organ nakli caiz ama parayla satılamaz”

Zonguldak İl Müftüsü Mürsel Öztürk, organ bağışını dinimizce caiz olduğun ancak parayla satılamayacağını söyledi.

“Organ nakli caiz ama parayla satılamaz”
Bu içerik 882 kez okundu.

Zonguldak İl Müftüsü Mürsel Öztürk, organ bağışını dinimizce caiz olduğun ancak parayla satılamayacağını söyledi.

“Organ bağışı dinimizce caiz midir ve şartları nelerdir?” sorusun yanıtlayan Müftü Mürsel Öztürk, “Bir insan hayatını kurtarıcı mahiyette organ nakli caiz. Satılması caiz değildir kesinlikli. Yani işin içerisinde maddi bir menfaat olmayacak ve organ nakledilen kişinin hayati bir uzvuyla alakalı olacak. Yani bir güzelleşme, bir estetik anlamında değil de hakikaten zaruri bir ihtiyaç olacak” dedi.

Bununla alakalı Din İşleri Yüksek Kurulu’muzun Diyanet İşleri Başkanlığı sitemizde geniş bir bilgi olduğunu belirten Müftü Mürsel Öztürk, şöyle dedi:

GÜZELLİK İÇİN DEĞİL HAYAT KURTARMAK İÇİN CAİZ

“Bizim Din İşleri yüksük kurulumuzun bu konuşmayla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nı sitesinde uzunca bir yazımız var. Bir defa organ nakli dinen caiz. Yani şartlarını taşıyorsa. Orada çok detaylı şartları var. O şartları içeriyorsa. Bir insan hayatını kurtarıcı mahiyette organ nakli caiz. Satılması caiz değildir kesinlikle Yani işin içerisinde maddi bir menfaat olmayacak ve organ nakledilen kişinin hayati bir uzvuyla alakalı olacak. Yani bir güzelleşme, bir estetik anlamında değil de hakikaten zaruri bir ihtiyaç olacak ve kişide yani özellikle bu kadavra dediğimiz ölen de mutlaka tıbbende ölmüş olacak. Kendisini veya varislerin rızası olacak. Bununla alakalı Din İşleri Yüksek Kurulu’muzun Diyanet İşleri Başkanlığı sitemizde geniş bir bilgi var. Dolayısıyla bir insanı kurtarmak, diriltmek tüm insanlığı diriltmek gibidir. Bizim düsturumuz bu. Bir insana faydalı olabiliyorsak ne güzel, ne ala. Ama bunun şartları var. Bunun şartlarını taşıyan hem alıcı hem verici organ nakli konusunda dinen her hangi bir sakıncamız yok.

BÖBREĞİNİ VEREBİLİRSİN..

Müftü Mürsel Öztürk, “Kadavra dediniz. Canlı iken verilemiyor mu, örneğin böbreğini bağışlayabilir mi?” sorusuna ise şu şekilde cevap verdi:

“Tabi ki o farklı bir şey. Yani ben genellikle organ bağış ile ilgili tam tüm organlar ölmeden bağışın yapılabilmesiyle alakalı bunu söyledim ama tabi ki canlıdan da özelikle böbrek,  nakli ve kan verme ile ilgili konular var bunlarda her hangi bir sıkıntı yok” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

mürsel öztürk zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 22 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 22 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017